Синдром самозванця: як почуватися гідним власних успіхів
І чому не варто боятися «викриття»

Чи виникало у вас коли-небудь нав'язливе відчуття, що ви просто вдаєте щось, а не проживаєте своє життя по-справжньому, і те, що оточуючі вас «розкриють», – лише питання часу? Безліч успішних людей відчувають це хоча б один раз. Почуття, яке отримало назву «синдром самозванця», може бути виснажливим, але його завжди можна подолати. Mind з'ясовував, що робити, якщо ви почуваєтеся не на своєму місці.
Згідно з дослідженням, опублікованим в The Journal of Behavioral Science, 70% людей відчувають себе самозванцями. «Синдром» вражає представників абсолютно різних вікових груп, професій і соціального статусу: студентів-медиків, менеджерів з маркетингу, акторів і керівників.
У вас «синдром самозванця», якщо ви:
- вважаєте, що помилково зайняли чиєсь місце. Ніби замість вас тут має працювати хтось мудріший, компетентніший і достойніший;
- впевнені, що ваші власні досягнення – це випадковість або не більше ніж вдалий збіг обставин (тимчасовий);
- навіть найдрібніша негативна оцінка в роботі змушує вас відчувати себе невдахою;
- прикладаєте масу зусиль, щоб не допустити помилки, при цьому вами керують тривога, страх поразки і публічного осуду;
- панічно боїтеся викриття.
Звідки береться «синдром самозванця»? Тут немає однозначної відповіді. Деякі експерти вважають, що він пов'язаний з постійним занепокоєнням або невротизмом. Іноді його пояснюють установками з дитинства. Гештальт-психолог Ольга-Варвара Відєєва пропонує відповісти на декілька запитань, які допоможуть визначити коріння вашого «самозванства».
- Хто із значущих дорослих у моєму дитинстві оцінював мене та мої успіхи?
- Чи дотягував я до планки, яку мені ставили, і хто її ставив?
- Чи хотів я робити те, що повинен був? Якщо не хотів, то якою була винагорода за успіх? А яким було покарання за поразку?
Як синдром самозванця впливає на кар'єру людини? Кар'єрний коуч Вікторія Сафронова запевняє, що прямого зв'язку між синдромом і кар'єрою немає. Адже понад 60% успішних, талановитих людей, які вже побудували кар'єру і мають дійсно значущі досягнення, його відчувають.

Однак синдром може впливати на кар'єрні амбіції. «Ті, кому знайомий цей стан, можуть і не намагатися досягати вершин, яких, на їхню думку, з їхніми талантами досягти неможливо», – пояснює Вікторія Сафронова. Так безліч проектів залишаються лише мріями і думками.
Чи можна використовувати синдром самозванця на свою користь? Незадоволеність собою – а саме вона є ключовим пунктом у синдромі самозванця – може бути корисною для досягнення нових висот. На думку Вікторії Сафронової, крім можливої демотивації, він підстьобує нас бути краще, переходити на новий професійний рівень, навчатися і розвиватися.
Як боротися з синдромом самозванця? Важливо пам'ятати, що єдина відмінність між кимось, хто відчуває синдром самозванця, і тим, хто цього не робить, полягає в тому, як вони реагують на проблеми. Люди, які не відчувають себе самозванцями, не більш розумні, компетентні або здатні, ніж інші.
Ольга-Варвара Відеева пропонує три аспекти, на які необхідно звернути увагу, щоб менш гостро відчувати себе стороннім у знайомому середовищі.
- Процес, а не мета. Усвідомлювати межі своєї компетенції. Згадувати, що окрім результату існує ще процес. Пам'ятати, що в гонитві за ідеалом можна втратити себе.
- Критика – не вирок. Вчитися відрізняти конструктив від емоційних висловлювань. Корисним буває перепитувати: «Чи правильно я тебе зрозумів: ти вважаєш, що цей шматок роботи невдалий, або потрібно переробити абсолютно все?»
- Вміти зупинятися. Іноді досить виконати завдання на «добре», а не переробляти три–-п'ять разів, аби вийшло «відмінно». Особливо це стосується ситуацій та проектів, де важливо «швидко, якісно і щоб працювало».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.
Нам дуже важлива ваша підтримка!
Чому ми впроваджуємо платну підписку?
Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.