Захворіло у світі
1,524,375
Померло у світі
89,435
Вилікувалось у світі
336,780
Захворіло в Україні
1892
Померло в Україні
57
Вилікувалось в Україні
45
Капіталістичний резерв: як Польща готується до постачань газу в Україну

Капіталістичний резерв: як Польща готується до постачань газу в Україну

І що потрібно зробити, щоб не згаяти нові можливості

Цей матеріал також доступний російською
Капіталістичний резерв: як Польща готується до постачань газу в Україну
Фото: АТ «Укртрансгаз»

Через політичні труднощі у відносинах Києва і Москви перспективи транзитного співробітництва між «Нафтогазом» і «Газпромом» після 2019 року залишаються невизначеними, як і подальші умови експлуатації українських газопроводів. Але це не заважає Польщі готувати інфраструктуру для майбутніх поставок природного газу в Україну з нового маршруту Baltic Pipe і регазифікаційного терміналу ім. Леха Качинського в Свіноуйсьце. Такі можливості для споживачів на українському ринку набудуть особливої ​​актуальності в разі повної зупинки російського газового транзиту, без якого, через специфіку роботи ГТС, припиняться і наявні сьогодні реверсні поставки газу.

Що нового на «польському фронті»? 24 травня оператор польської ГТС – компанія Gaz-System – відкрила в місті Погорська Воля нову філію. Її головне «завдання» – обслуговування газотранспортного вузла, якому відведено важливу роль при експорті газу з Балтійського узбережжя в українському і словацькому напрямку. Він буде остаточно сформований і оснащений необхідним обладнанням у 2020 році. Газокомпресорна станція, лабораторія вимірювання якості газу, аварійна служба, які стануть частиною філії – все це дозволить підвищити рівень безпеки і надійності послуг транспортування газу, а також ефективно об'єднати роботу ГТС України та Польщі.

Віце-президент Gaz-System Артур Завартко зазначив на презентації, що газотранспортний вузол в Погорській Волі стане ключовою ланкою у створенні конкурентного газового ринку, де буде представлено багато постачальників, а вплив одного гравця на доступ до ресурсу газу і на формування цін – обмежиться. За програмою розширення газотранспортних потужностей оператор польської ГТС отримав з фондів Євросоюзу фінансування в розмірі 1,2 млрд євро. Основні інвестиційні плани компанії пов'язані з будівництвом газопроводів Германовичі – Страхочіна, Страхочіна – Погорська Воля, Погорська Воля – Творзен, а також інтерконекторів Польща – Словаччина та Польща – Україна, які є стратегічними елементами польської системи газопроводів.

Як це позначиться на українських перспективах? По суті, йдеться про зміну формату поставок газу, перевагами якого зможе скористатися і Україна, якщо на території країни з'явиться новий магістральний газопровід, який розширює потужності для поставок газу з території Польщі.

Проект інтерконектора Польща – Україна передбачає будівництво газопроводу між вузлом Германовичі (на польському боці) і Більче-Волиця (на українському боці).

Капіталістичний резерв: як Польща готується до постачань газу в Україну

У 2015 році компанія «Укртрансгаз», оператор української ГТС, оголошувала про підготовку техніко-економічного обґрунтування проекту інтеграції газових систем України та Польщі. Через рік повідомлялося про укладання угоди про правила взаємодії ГТС обох країн.

Очікувалося, що проект буде реалізовано до 2020 року, і це дозволить збільшити пропускну здатність транспортування газу з Польщі в Україну з 1,5 до 8 млрд куб. м, а також забезпечить можливість зберігання європейського газу в українських сховищах. Але хоча оператори ГТС обох країн провели підготовчі роботи, для практичної реалізації такого проекту необхідно політичне рішення, якого з української сторони поки немає, що також відображає протистояння в системі державної влади.

На що готова польська сторона? У Gaz-System відзначають, що мають намір впритул зайнятися будівництвом інтерконектора Польща – Україна, коли буде отримано «чіткий сигнал» з ринку в комерційній доцільності проекту, а зацікавленість в його потужностях буде підтверджена під час обов'язкової процедури open season.

У середині 2018 року Gaz-System і «Укртрансгаз» вже отримували обнадійливі результати попереднього дослідження ринку. Учасники ринку тоді говорили про готовність транспортувати з Польщі в Україну майже 4 млрд куб. м газу, а з України в Польщу – близько 1,6 млрд куб. м. Зараз оператори ГТС ведуть переговори про готовність оголосити open season, щоб отримати точніші дані про потенційні обсяги транспортування газу.

У Gaz-System вважають, що пропускна здатність магістральних газопроводів з території Польщі в напрямку України може бути розширена з 2022 року. Але можливі й коригування цього терміну, якщо незалежний оператор української ГТС буде створений не до кінця 2019 року, як заплановано зараз, а пізніше.

«Якщо буде явний інтерес з української сторони, ми готові добудувати по території Польщі відсутні магістральні газопроводи. Проект повинен бути реалізований так, щоб не обтяжувати витратами учасників ринку», – сказав Артур Завартко.

Раніше Пьотр Наїмський, уповноважений представник уряду Польщі щодо стратегічної енергетичної інфраструктури, відзначав, що проблема лише в сильному впливі політичних чинників на рішення щодо перспектив газових поставок в Києві. Це заважає «відкрити можливості» для будівництва 110-кілометрової ділянки інтерконектора по території України.

Якими є глобальні плани? Трубопровід Польща – Україна також передбачає розширення системи газопостачання на півдні та південному сході Польщі – це все елементи газотранспортного коридору Північ – Південь, який з'єднає СПГ-термінал у Свіноуйсьце з країнами Центральної та Західної Європи.

На відміну від інтерконектора Польща – Україна, у в будівництві якого багато невизначеності, Gaz-System вже через місяць розраховує взятися до прокладання газопроводу між Польщею та Словаччиною. Транспортування газу між цими країнами, як очікується, почнеться до кінця 2021 року. Можливо, до них також долучиться Угорщина.

У перспективі це дозволить створити єдиний регіональний газовий ринок, частиною якого – завдяки розвитку інтеграції з ЄС – стане й Україна. Але для посилення національної енергобезпеки і стимулювання конкуренції, Україні також важливо розвивати власний видобуток газу і побудувати СПГ-термінал на узбережжі Чорного моря, про який чиновники говорять уже багато років.

Telegram-канал автора: ROTHSCHILD QUEST: ENERGY TRENDS

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті