Революція цінностей vs еволюція світогляду: про що говорили на Другому форумі Ukrainian ID
І коли на Україну чекає нова культурна парадигма

7–8 червня, поки в Києві старі та нові політичні сили готували передвиборчі з'їзди і остаточно відшліфовували партійні програми, у Каневі, на Тарасовій горі група інтелектуалів і чиновників обговорювала, як змінити вектор розвитку України в бік більшого гуманізму і таким чином забезпечити країні цивілізаційний і культурний прорив.
Дводенний форум Ukrainian ID проходив під девізом «Революція цінностей». Але цей слоган передбачав не «братання ідеї з багнетом», а певний безкровний «переворот, що перериває природний розвиток» подій і процесів, речей і цінностей. І, зрозуміло, кажучи про цінності, організатори, оратори й інші учасники форуму абсолютно не мали на увазі «заводи, палаци, пароплави», акції, облігації та інші матеріальні і фінансові активи. Як усе відбувалося – у репортажі Mind.
Хто і про що. Співзасновницею, організаторкою та ідейною натхненницею форуму виступила Наталя Заболотна. А серед гостей були помічені Джон Гербст (екс-посол США в Україні, керівник Євразійського офісу Атлантичної ради, США), Паскаль Гілен (соціолог, Бельгія), Норберт Нойхауз (віце-мер Тріра, Німеччина), Тічо Жупанчич (екс-державний секретар урядового офісу європейської інтеграції, Словенія), Морган Вільямс (президент Американо-української ділової ради) і, нарешті, VIP-персона – Патрішиа Шморгун-Гаврилишина, дочка відомого економіста і просвітителя Богдана Гаврилишина та керівник сімейного фонду його імені. Україну представляли Кирило Шевченко (голова правління «Укргазбанку»), Анатолій Амелін (співзасновник «Українського інституту майбутнього»), Надія Васильєва (засновник Digital Transformation Institute, партнер в компанії DTC), Олександр Рєпкін (голова наглядової ради Tokmak Solar Energy) та інші.

Гостей та учасників форуму організатори розділили за інтересами: економіка, інфраструктура, технології, територіальні комуни і проблеми децентралізації, освіта, культура і туризм. Окремо і особливо зацікавлені оратори та їхні слухачі обговорювали ефективні енергетичні стратегії в пошуках «Консенсусу 3-х «Е»: енергетика, економіка, екологія», «Транспорт майбутнього» (не горезвісний hiperloop, а гелікоптери!), а також необхідність і доцільність руйнування glass ceiling («скляної стелі»), що обмежує кар'єру топ-менеджерів жіночої статі в урядах і корпораціях. Особливе місце в переліку панелей і платформ посіла «Нова стратегія безпеки України: людина як найвища цінність».
Чому і навіщо. Богдан Гаврилишин відомий, крім усього іншого, як один з «батьків» знаменитого World Economic Forum (Давос, Швейцарія), що на самому своєму початку, в далекому 1971-му, носив скромну назву «Європейський форум менеджменту». Там і тоді європейські бізнесмени і політики обговорювали перспективи розвитку своїх ділових і партійних проектів якщо не в симбіозі, то в тісній взаємодії один з одним.
Досить імовірно, що ту ж мету поставили перед собою «Український інститут майбутнього», «Фонд гуманітарного розвитку України» та їхні спонсори, які не стали заперечувати проти пропозиції назвати захід у Каневі «українським Давосом». Можливо, на таку амбітну ідентифікацію їх усіх спонукала географічна схожість локації: Давос – це швейцарські Альпи, Канів – це Тарасова Гора. Висоти і масштаби, звичайно, поки різні, але, судячи за рівнем дискусій і дискутантів, Ukrainian ID через кілька років може цілком розраховувати на репутацію корисного і престижного міжнародного заходу.
Про користь і престиж. Гості, спікери та акредитована на форумі преса активно взаємодіяли один з одним. Сюжети, синхрони, інтерв'ю та фотосесії переривалися на розмови за обідом і на неформальне спілкування в лаунж-зонах. Afterparty першого робочого дня також сприяв контактам між промовцями і слухачами.
Однак взаєморозуміння вдалося досягти не всім. Деякі спікери не погоджувалися з першою частиною девізу форуму і говорили про необхідність еволюції цінностей, але ніяк не про революційне їх перетворення.
Інші учасники обговорювали, переважно, цінності ідеологічні як сукупність релігійних, моральних і політичних категорій, що передбачають, як і було написано в буклеті Ukrainian ID, «формування фундаментальних принципів для врегулювання економічного, соціокультурного і політичного життя країни XXI століття». Під «країною XXI століття», зрозуміло, малася на увазі Україна, яка поки ще не є по-справжньому успішною державою, але повинна такою стати.

Анатолій Амелін, співзасновник Українського інституту майбутнього
Хоча б заради того, щоб під чуйним керівництвом «лідерів думок України та світу» створити якусь «Конституцію цінностей», яка, в свою чергу, повинна «народити» Ukrainian healthy society («здорове суспільство») і перетворити його на «повноправного учасника найважливіших світових процесів».
Менш престижне завдання організатори Ukrainian ID ставити перед собою просто не забажали. Про це відверто сказала Наталія Заболотна: «Форум Ukrainian ID ми назвали «Революція цінностей» [не просто так]. До підмурків просякнута невіглаством, корупцією й несправедливістю державна машина потребує негайного перезавантаження. Мають бути демонтовані усі засоби свідомої люмпенізації суспільства. Воно має визначити нові орієнтири й отримати шанс на нове майбутнє. Політика в Україні померла, нас врятують лише цінності!»
Нагороди та символи. Було вручено на Ukrainian ID і нагороди, якими організатори вирішили відзначити заслуги найбільш значущих – у контексті заходу – людей. Цього року лауреатами Ukrainian ID Awards стали Катерина Гандзюк (посмертно), «Фонд родини Богдана Гаврилишина» в особі Патріші Шморгун-Гаврилишин та скрипаль-віртуоз Ілля Бондаренко «за видатні досягнення й ефективні практики в ім'я процвітання і гуманізації людства».

А головними символами форуму за замовчуванням були визнані Леонід Кравчук і Тарас Шевченко. Екс-президент України на церемонії відкриття довго говорив про фундамент національної державності, не повідомляючи, природно, про свою мимовільну співучасть у створенні «державної машини, до підмурків просякнутої невіглаством, корупцією й несправедливістю».

А Великий Кобзар прихильно поглядав з висоти свого постаменту на учасників Ukrainian ID, що крокували біля його ніг.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.
Нам дуже важлива ваша підтримка!
Чому ми впроваджуємо платну підписку?
Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.