Мистецтво угод: аукціонний дім Sotheby's продали за $3,7 млрд

Мистецтво угод: аукціонний дім Sotheby's продали за $3,7 млрд

Покупець віддав половину своїх статків

Этот материал также доступен на русском языке
Мистецтво угод: аукціонний дім Sotheby's продали за $3,7 млрд
Фото: Sothebys.com

Продано один із найстаріших аукціонних домів: французький магнат Патрік Драі заплатить за Sotheby’s близько $3,7 млрд (з урахуванням боргів). Зараз Sotheby’s – публічна компанія, її акції торгуються на американській біржі. Після укладання угоди проведуть делістинг, а нинішні акціонери отримають по $57 за акцію – премія 61% до останньої ринкової ціни за акцію. Драі давно колекціонує предмети мистецтва, за своє захоплення він віддасть половину статку. Mind розповідає про деталі угоди та її фігурантів.

Хто такий Патрік Драі?

Патрік Драі – 55-річний французький бізнесмен ізраїльського походження. Йому належить компанія Altice: вона володіє одним з найбільших кабельних операторів Франції Numericable. Крім цього, у Драі є кабельні оператори в Штатах, а також медіа-бізнес у низці європейських країн: газети, канали і радіостанції.

Драі входить у десятку найбагатших французів: посідає 8-ме місце в локальному і 190-те – у глобальному рейтингу. Згідно з останньою версією Forbes, його статки становлять $7,7 млрд, Bloomberg оцінює їх у понад  $8,4 млрд.

Підприємця називають справжнім поціновувачем мистецтва і завзятим колекціонером. При цьому сам він не бере участі в дорогих угодах і зазвичай купує порівняно недорогі лоти – до $5 млн. Видання The New York Times пише, що для багатьох великих колекціонерів Драі – невідома особа, оскільки його витрати на колекціонування не обчислюються сотнями мільйонів доларів.

Що відомо про Sotheby's?

Аукціонний дім Sotheby’s – один з найстаріших у світі, йому 275 років. Останні 30 – це публічна компанія, акції якої торгуються на нью-йоркській фондовій біржі NYSE.

Основний прибуток Sotheby’s – комісія за продаж предметів мистецтва. Власник об'єкта виставляє його на продаж, попередньо обумовив комісію з майданчиком. У разі продажу майданчик отримує своє. Розмір комісії може бути різним. Наприклад, у 2017-му на конкурентному майданчику – Christie's – картину Леонардо да Вінчі «Володар світу» продали за рекордні $450 млн: близько $50 млн склала комісія майданчика.

Будучи публічною компанією, Sotheby’s публікує свої фінансові показники. У 2018-му аукціонний дім отримав виручку в $6,4 млрд, тоді як прибуток склав $109 млн. У компанії 80 відділень у 40 країнах світу, тисячі співробітників.

В останні кілька років справи у Sotheby's йдуть не дуже добре. І причина не лише в боргах і застої на арт-ринку, але і в позові російського мільярдера Дмитра Риболовлєва на $380 млн. За його словами, співробітники Sotheby’s виступали посібниками арт-дилера Іва Був'є: той нібито продавав картини мільярдерові з націнкою, а цю націнку в Sotheby’s виправдовували відповідними підробленими документами. Сам позивач описує схему так: Був'є отримував замовлення на картину, після чого вимагав від продавця знижку, а Риболовлєву виставляв завищену ціну, виправдовуючи її висновками Sotheby’s. Риболовлєв вважає, що втратив через це близько $1 млрд, а оскільки представники Sotheby's брали участь у третини його угод, вимагає як мінімум $380 млн.

Це негативно позначилося на репутації аукціонного дому: за останні кілька років вартість акцій компанії просіла майже вдвічі – з $59 до $33 за акцію.

Деталі угоди

Драі повністю викуповує Sotheby's, усі 100% акцій. Аукціонний дім проведе делістинг з біржі, а всі акціонери віддадуть свої акції. Зараз капіталізація компанії на біржі оцінюється у $2,7 млрд, які французький мільярдер виплатить готівкою, доплативши чинним акціонерам премію за акції в розмірі 61%, або по $57 за штуку. Очікується, що угоду закриють до кінця цього року. Сукупно Драі витратить $3,7 млрд.

Сам підприємець стверджує, що аукціонний дім стане його новою сімейною справою. За це він віддасть половину своїх статків. Драі ніяк не коментує такі витрати.

У чому ризики цього придбання?

Експерти відзначають, що покупка Sotheby's має швидше негативний відтінок. Справа в тому, що аукціонні дома  Sotheby's і Christie's – два найбільших у світі, разом вони контролюють до 90% всього арт-ринку. Christie's уже багато років є приватною компанією: її ще в 1998 році за $1,2 млрд придбав також французький мільярдер Франсуа Піно (один з найбагатших людей Франції, його статок – $29,7 млрд за версією Forbes). Відтоді як майданчик перейшов до рук приватної особи, він повністю припинив публікувати будь-які фінансові показники, крім виручки. У 2018-му вона становила $7 млрд. За словами представників арт-спільноти, перехід Sotheby's у приватні руки з точки зору доступу до інформації переведе ринок повністю в тінь.

Які плюси угоди?

Вважається, що Драі – прекрасний управлінець і оптимізатор бізнесу. Отримавши у своє управління Sotheby's, він зможе виправити негативну тенденцію зниження прибутковості (за рік вона впала на $10 млн), завершить судові тяжби і зможе наростити виручку. До того ж тепер двома головними британськими аукціонними домами світу володіють французи-суперники: конкуренція між Драі та Піно може послужити каталізатором для зростання кожної з компаній.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло