Територія фейків, ботів і тролів: навіщо читати книгу «Як я була ботом»

Територія фейків, ботів і тролів: навіщо читати книгу «Як я була ботом»

І як визначити інтернет-шкідника

Этот материал также доступен на русском языке
Територія фейків, ботів і тролів: навіщо читати книгу «Як я була ботом»

Бекґраунд. Українська письменниця і автор книг для дітей і дорослих Юлія Смаль розповіла читачам про цікавий факт своєї біографії – одного разу вона працювала справжнім «ботом на зарплаті», тим самим, яких так люблять викривати українські Facebook-користувачі.

Щодня сотні або навіть тисячі людей погоджуються «підпрацювати» ботами, у кожного з них свої причини. У 2018 році Facebook і Twitter зайнялися масштабним чищенням: фейки закривали тисячами, поки число не досягло 70 млн. Так деякі українські політики втратили майже половину своїх підписників.

«Як я була ботом» відповідає на питання, актуальні для України сьогодні: хто такі боти, як вони працюють і головне – навіщо вони потрібні. Книжка допомагає подивитися на світ алгоритмів, ботоферм і холіваров очима людей-ботів.

Видавництво: «Комора»

Тираж: 1000 примірників

Хто такі боти? Звичайні люди, іноді в важких фінансових обставинах, іноді – з певним складом характеру. Їх завдання – рознести якомога більше інформації на максимальну кількість ресурсів. Однак працювати необхідно так, щоб здавалося, що джерело інформації – дійсно зацікавлена людина: наприклад, писати супровідні тексти до репосту і відповідати на всі без винятку коментарі.

Як визначити бота або троля? Більшість їх коментарів підпадає під один з умовних типів.

  • Масове вкидання – однотипні або і зовсім однакові коментарі за або проти.
  • Флуд і флейм – довгі коментарі, які тільки опосередковано відносяться до теми поста.
  • Розчаровані коментарі. Наприклад, про бабусь, які не можуть купити собі булочку.
  • Образливі коментарі. У кожного є своя «чутлива» зона, в яку і прагнуть потрапити боти або тролі.
  • Скарги – можуть бути такими абсурдними, що на них не можливо не звернути увагу.
  • Професійні коментарі можна спостерігати, якщо довго перебувати в одній темі. Їх автори повторюють приблизно одну і ту саму думку у схожих за тематикою обговореннях, які знаходять за ключовими словами.

Чому про ботів важливо знати? Перед президентськими виборами в мережі активізувалися різні форми життя, в тому числі і ботоферми. До нас приходять кремлеботи з метою поділитися своєю цінною думкою про кандидатів і партії, у мозок ллється інформація та дезінформація. Так створюється картинка вибору без вибору. Попереду парламентські.

Вам сподобається, якщо: ви хоч іноді стежите за політичними, соціальними та медичними баталіями в мережі і помічаєте як новий пост Уляни Супрун або відеозвернення Володимира Зеленського буквально «підривають» соцмережі.

Вам не сподобається, якщо: ви очікуєте від прочитання фундаментальних знань і результатів розслідування з іменами і паролями. Книга містить досить загальну інформацію, яка, однак, допомагає підвищити рівень власної медіаграмотності.

Головна причина прочитати: навчитися розрізняти живих людей і «ботів на зарплаті» в мережі. Цього вміння дуже бракує багатьом українцям, які розділилися на кілька таборів і таврують один одного «порохоботами» і «зелеботами».

У тому ж дусі:

«Як керувати урядом. На користь громадян і для спокою платників податків», Майкл Барбер

Территория фейков, ботов и троллей: зачем читать книгу «Як я була ботом»

Майкл Барбер працював над впровадженням реформ уряду і державної служби в більш ніж 50 країнах світу. У 2001–2005 роках був першим головою відділу реалізації при прем'єр-міністрі Великобританії. У своїй книзі Бабер показує роботу виконавчої влади зсередини. Найважливіший компонент роботи політиків, на думку автора, – реалізація обіцянок.«В інтернеті хтось помиляється!», Ася Казанцева

Территория фейков, ботов и троллей: зачем читать книгу «Як я була ботом»

У своїй книзі Ася Казанцева аналізує різні дискусійні питання, які часто спливають у «мережевих війнах». Вона аналізує міфи, що склалися, до яких ми вже встигли звикнути, і спростовує їх. Дійсно м'ясо шкідливо для здоров'я? Щеплення призводить до аутизму? Чоловіки розумніші за жінок?

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті