Михайло Радуцький: «Українці не мають знати прізвище міністра охорони здоров’я»

Михайло Радуцький: «Українці не мають знати прізвище міністра охорони здоров’я»

Почесний президент клініки «Борис» – про свої політичні амбіції, майбутнє МОЗ, корупцію та гроші для українських лікарів

Этот материал также доступен на русском языке
Михайло Радуцький: «Українці не мають знати прізвище міністра охорони здоров’я»
Михайло Радуцький
Фото: УНІАН

Учора, 6 серпня, медична мережа «Добробут» підтвердила придбання клініки «Борис». Під час прес-конференції, присвяченої цій угоді, почесний президент і власник «Бориса» Михайло Радуцький зазначив, що продає клініку для того, щоб сконцентруватися на політичній кар'єрі. Він розповів про своє бачення майбутнього української медицини, перспективи медичного туризму, нову модель охорони здоров’я та про власне небажання бути міністром. Mind публікує основні тези Михайла Радуцького. 

Про страхову медицину та інвесторів

Якщо ми виконаємо програму президента і за два роки зможемо зробити державну страхову модель охорони здоров’я, то іноземні інвестори мають стати в чергу.

Україна – держава з невеликим населенням, яка розташована в центрі Європи. І для страхових компаній, як і для інвесторів, вона буде цікавою. Але іноземний інвестор не прийде в країну, де немає механізму повернення грошей. А страхова модель – це якраз повернення грошей інвестору.

Представники американських страхових компаній прогнозують $10–15 млрд інвестицій у першу хвилину після того, як тут запрацює страхова модель охорони здоров’я.

Про свою політичну кар’єру

Я вважаю, що призначити міністром охорони здоров’я мене чи будь-яку іншу особу, яка є у публічному або політичному просторі, – це була б найбільша помилка президента Зеленського. 

Ця людина [майбутній міністр] 90% часу займатиметься не медициною, а відмиванням від «вентилятора», який на неї щось кидатиме.

Народ України навіть не має знати прізвища міністра. І не тому, що це інкогніто, а тому, що йому має бути нецікаво. Люди повинні цікавитися не прізвищами, а реформами і результатами.

Я іду в медичний комітет – виконувати програму, яка мені до душі. У нас сьогодні в плані 60 законопроектів. Ми можемо втілити ключові зміни протягом терміну до шести місяців, бо потім почнеться «вентилятор». 

Сучасна медицина вже не функціонуватиме без eHealth. Усе, що було позитивного, – залишиться. Кроків назад не буде. Ми лише шукатимемо системні помилки і працюватимемо над ними.

Про дефіцит кадрів 

Доки ми не змінимо умови оплати праці лікарів та медичних працівників, доти питання дефіциту кадрів порушуватиметься дедалі більше.

У нас є проблеми. Перша з них – інтеграція в Євросоюз. 

Сьогодні ми дійшли до того, що лікарі їдуть в Польщу не працювати лікарями, а збирати полуницю. І ми це маємо зупинити. Ми хочемо зробити так, щоб наші університети навчали за системою ЄС, студенти складали європейські тести, і ми хочемо розуміти, що український диплом дасть українцям можливість працювати за кордоном, але за фахом.

Інша проблема – це питання оплати праці. Я вважаю, що 20 000 грн для лікаря – це не зарплата. Він повинен отримувати 20% від вартості наданої послуги, без залежності від того, хто її оплачує – держава чи приватна особа.

Про перспективи України в медичному туризмі

Скасування віз для медичних туристів – це дуже хороша ідея. Ми її всебічно підтримуємо. Чому б нам не отримувати ці гроші так, як це роблять в інших країнах? 

Сьогодні до цього вже готовий Інститут серця, пластичні хірурги, клініки репродукції. «Добробут» з «Борисом» уже зараз мають таких клієнтів.

Ми хочемо, щоб усі українські медичні заклади четвертого рівня мали можливість так працювати. Адже у нас є інститути нейрохірургії, кардіології, ортопедії, які роблять унікальні операції, але не мають нормальних умов і новітнього обладнання. 

Коли ми говоримо про країни Східної Азії, арабські країни, то їхні громадяни з задоволенням приїдуть, і навіть роблять це уже сьогодні. Звичайно, нам потрібно оптимізувати стан медичних закладів, протоколи, страховки лікарської відповідальності. 

Ми хочемо, щоб поліси українських страхових компаній приймалися в інших країнах, а ми могли приймати страховки інших країн – як це зараз працює в Англії та Іспанії. Світ кожного дня стає дедалі більш глобалізованим, і кордони теж колись закінчаться.

Про боротьбу з корупцією 

Питання корупційних схем – це питання до НАБУ, ДБР, СБУ і Національної поліції. В Україні для цього є силові відомства, які мають цим займатися. Це питання не до мене. Якщо вони знайдуть корупційні схеми – то вони є, а якщо не знайдуть – то схем немає.

Про стратегію комунікації та джерела фінансування

Стратегія «хто не з нами – той проти нас» – це одна з помилок минулого. Ми розуміємо, що комунікація дуже важлива. При Офісі президента буде створено Національний інститут стратегії охорони здоров’я України. Фінансування надходитиме не з бюджетних коштів. Наша мета – лікарське самоврядування, залучення якомога більшої кількості організацій.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло