«Стоп, кран»: чим загрожує Києву мораторій на будівництво
І по кому він може вдарити найболючіше

Київрада має намір ввести мораторій на нове будівництво і реконструкцію будівель у столиці. Відповідний проект рішення було опубліковано на сайті відомства 10 вересня. Запропонований столичними депутатами термін обмежень – до кінця 2019 року. Mind розбирався, чому виникла така ініціатива, навіщо вона потрібна і чим загрожує ринку в разі прийняття.
Про що йдеться в документі?
Ініціатива Київради викликала переполох на ринку. З документа не було зрозуміло, спорудження яких будівель пропонується зупинити. «У кол-центрі КМР сьогодні спекотно. Усе «завдяки» інформації про мораторій на будівництво в Києві та зупинку всіх будівництв», – написав у Facebook президент холдингової компанії «Київміськбуд» Ігор Кушнір.
Учора, 11 вересня, мер Києва Віталій Кличко пояснив, що проект рішення стосується виключно нової забудови та документів на неї. «Йдеться про те, що до нового року не розпочинатимуть зводити нові житлові, комерційні об'єкти (крім соціальної інфраструктури). Розпочатого законного будівництва або об'єктів, що мають бути законно введені в експлуатацію, мораторій не стосуватиметься. Об'єкти, які зводяться без документації, або щодо яких документація скасована – в експлуатацію введені не будуть», – зазначив Кличко на своїй сторінці у Facebook.
Він також повідомив, що пропонуватиме Київраді прийняти це рішення за основу і протягом тижня розробити пропозиції до нього, щоби нівелювати можливі негативні наслідки для громадян, у тому числі – підприємців.
«Хочеться, щоби [пояснення про те, що дія мораторію розповсюджується лише на ті будівлі, які планують почати будувати цього року] було зафіксовано не тільки у Facebook градоначальника, а й у самому документі», – прокоментував генеральний директор компанії «Укрбуд Девелопмент» Олег Майборода.
А як же порушники?
Однією з цілей такої ініціативи Київрада називає виявлення недобросовісних забудовників. Проблема ця дуже актуальна: як раніше писав Mind, більшість столичних новобудов зводяться з порушеннями чинного законодавства, близько 20% ЖК реалізуються без дозволів на будівельні роботи.
Але Київрада не має дієвих інструментів для боротьби з порушниками. Теоретично це – прямий обов'язок Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ). За запевненнями Віталія Кличка, результати інвентаризації існуючих будівництв відображатимуться на порталі Центру моніторингу забудови Києва.
Нагадаємо, цей портал було розроблено для боротьби з «пірамідою» Анатолія Войцеховського, структурами якого зводилися близько 40 об'єктів без дозвільної документації, а квартири продавалися за ціною на 30% нижчою за ринкову. В результаті близько 15 000 інвесторів так і не дочекалися оплачених квадратних метрів у новобудовах. Після того як компаніями Войцеховського зайнялися правоохоронні органи, а його самого було оголошено в розшук, Центр моніторингу функціонував кілька місяців, а потім його діяльність призупинилася «з технічних причин». Свою роботу портал відновив лише нещодавно.
«Ініціатива [щодо мораторію на будівництво] більше схожа на спробу піару. У нього були повноваження, щоб запобігти цьому хаосу. Наприклад, не продовжувати оренду земельних ділянок, виділених за часів [екс-мера Леоніда] Черновецького. Потрібна була лише політична воля. Але при ньому недобросовісні забудовники зацвіли «махровим цвітом», – вважає депутат Київради від фракції ВО «Свобода» Святослав Кутняк.
Як мораторій позначиться на ринку?
За словами учасників будівельного ринку, на діяльність великих забудовників введення мораторію особливо не вплине – вони просто зосередять свої зусилля на поточних проектах. Непереливки буде хіба що дрібним забудовникам. «Для дрібніших компаній, які планували виведення на ринок нового житла, простій у три-чотири місяці може стати критичним», – зазначив Олег Майборода.
Споживач дії мораторію не помітить. Ціни на ринку регулюються співвідношенням попиту і пропозиції, а вже зведених новобудов, за словами директора з продажу та маркетингу ЖК RiverStone Ангеліни Деревльової, вистачить для задоволення попиту на найближчі пару років. «Може, і на довше. Точніше сказати складно, тому що на ринку відсутня статистика щодо цін і кількості угод», – зауважує вона.
Сьогодні, згідно з даними аналітичного порталу 3м2, у Києві зводять 170 новобудов. За оцінками експертів, до введення в експлуатацію забудовники реалізують від 35 до 75% квартир (залежно від проекту). Причому вони часто затягують ведення в дію жилих комплексів – для мінімізації оподаткування.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.
Нам дуже важлива ваша підтримка!
Чому ми впроваджуємо платну підписку?
Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].
На Подоле уже не первый год "торчит" новострой, построенный с нарушениями этажности и.... его и сегодня продолжают "наращивать"!!!
На Печерске, прямо перед Райадминистрацией кинотеатр "Зоряный" "вырос " на три этажа выше, чем было по проекту... И снова НИКТО НИЧЕГО НЕ ВИДИТ, НЕ СЛЫШИТ и НЕ ПЫТАЕТСЯ остановить нарушителей!!! Так, что все "декларации"Кличко - не более, чем слоблудие!!!!
херня на постном масле этот мораторий-нечестные застройщики как строили так и будут строить а под удар попадёт средний класс и мелкие фирмы и предприниматели