Висока напруга: де і як «Укрбуд» шукає гроші
Що відбувається з однією з найбільших будівельних компаній столиці

Будівельна корпорація «Укрбуд» готова виставити на продаж частину своїх активів. Одним із претендентів на них було названо українського політика і підприємця Віталія Хомутинника. Як розповіли Mind два джерела, знайомі з ходом перемовин, розглядалася купівля декількох недобудованих ЖК. «Проводився аудит житлових комплексів корпорації. Йдеться про об'єкти, що будуються», – повідомив один зі співрозмовників видання. Згодом стало відомо, що Хомутинник відмовився від цієї ідеї.
Сам Віталій Хомутинник на момент публікації статті коментар не надав. А в прес-службі корпорації «Укрбуд» на запит редакції відповіли, що їй (прес-службі) нічого про це не відомо.
Нагадаємо, державна корпорація «Укрбуд» об'єднує близько сотні приватних фірм. Флагманом виступає «Укрбуд девеломент» – основний девелопер та інвестор усіх житлових проектів корпорації. За даними системи YouControl, бенефіціар компанії – офшор «Базерт дівелопмент елелпі». Власником цього офшору й «Укрбуд девеломент» є Максим Микитась – це випливає з його декларації за 2019 рік, яку він подавав, ще будучи нардепом.
Чому могла виникнути необхідність продажу?
Для «Укрбуду» прихід нової влади в Україні виявився непростим. Близькість Максима Микитася до мера Києва Віталія Кличка зіграла проти девелопера. Коли вирішувалося питання про позбавлення Кличка повноважень голови КМДА, основні претензії до столичного градоначальника стосувалися ходу реконструкції Шулявського моста.
Нагадаємо, у червні цього року АМКУ оштрафував на 112 млн грн компанії «Південно-український будівельний альянс» і «Спецбуд-Плюс», які брали участь у тендері на реконструкцію шляхопроводу. Згідно з висновками комітету, обидві фірми входять до складу однієї корпорації. Засновником «Південно-українського будівельного альянсу», який і став переможцем тендеру, є Андрій Якусевич, експомічник колишнього народного депутата Максима Микитася. І це не єдиний епізод, коли ці компанії підозрювалися в змові.
Наприкінці липня голова Офісу президента Андрій Богдан пообіцяв звернутися до правоохоронних органів для перевірки оприлюднених у ЗМІ фактів зловживань, що мали місце під час будівництва та реконструкції мостів у Києві, зокрема Шулявського.
Були в корпорації й інші складнощі. У травні керівника «Укрбуд девелопмент» Олега Майбороду, ексглаву Нацгвардії Юрія Аллєрова й оцінювача нерухомості Алісу Гринчук затримало Національне антикорупційне бюро. «Укрбуд Девелопмент» зводила в центрі столиці ЖК «Аристократ» – на землі, що належить Національній гвардії. В обмін на право забудовувати цю ділянку будкомпанія мала передати частину квартир у ЖК для потреб нацгвардійців. Зрештою гвардійці житло отримали, причому навіть більшу кількість, аніж спочатку передбачалося, але в іншому ЖК, розташованому на околиці Києва, – «Оберіг». У НАБУ цей обмін визнали нерівноцінним. Через два дні після затримання Майбороду відпустили, а згодом він навіть виграв суд проти слідчих НАБУ.
Що відбувається з житлом компанії?
«Проблема «Укрбуду» в тому, що вони будують багато проектів одночасно», – вважає аналітик консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький. Згідно з інформацією, отриманою Mind від самої корпорації, сьогодні вона зводить у Києві 26 житлових комплексів. Більшість з них позиціонуються як житло «економ» і «комфорт», але є проекти і в бізнес-класі.
Усього в столиці, за даними інформаційно-аналітичного порталу 3м2, на етапі будівництва перебувають 177 ЖК, з яких: 30 ЖК – класу«економ», 90 – «комфорт», 43 – «бізнес», а 14 позиціонується як «еліт». За її словами, близько 60% попиту припадає на «комфорт»-житло.
Ускладнює ситуацію й те, що дві виборчі кампанії, які захопили країну цьогоріч (президентська й парламентська), знизили активність угод на ринку житла. На це наклалося зміцнення гривні і традиційний літній застій. Як раніше писав Mind, забудовники, попри підвищення собівартості будівництва, так і не змогли підняти ціни.
Усі ці чинники негативно позначилися на діяльності «Укрбуду», зізнався в одному з інтерв'ю Олег Майборода. «Особливість українського ринку первинної нерухомості – у тому, що він значною частиною фінансується за рахунок інвесторів. Так забудовники називають своїх клієнтів – звичайних людей, які купують квартири в споруджуваному будинку і таким чином фінансують будівництво [...]. Якщо фінансування з боку інвесторів буде недостатнім, то й високі темпи робіт підтримувати складніше», – розповів Майборода.
За його словами, щоб вийти з цієї ситуації, необхідно було залучати резерви, додаткові кошти, збільшувати товарний кредит тощо, а це забрало часовий ресурс.
Довідка:
Як повідомили Mind у прес-службі «Укрбуду», частка розстрочки в загальній структурі продажів влітку 2019 року склала 48%, це на 1,5% менше, ніж влітку минулого року. Водночас частка продажів у розстрочку лише квартир (без урахування паркомісць і нежитлових приміщень) за три місяці склала 62,5%. Цей показник збільшився на 7% проти аналогічного періоду торік.
Про які резерви говорить Майборода?
Наприклад, у липні компанія «Укрбуд» і ще один з лідерів ринку «Інтергал-Буд» (входить в орбіту впливу Володимира Зубика. – Mind) підписали меморандум про спільну реалізацію ЖК Sky Avenue. Згідно з документом, «Інтергал-Буд» став партнером і генпідрядником будівництва.
Втім, участь «Інтергал-Буду» у житті «Укрбуду» цим не вичерпувалася. «Зубик надав розпорядження викуповувати квартири в проектах «Укрбуду» цілими поверхами», – розповідає один зі співробітників компанії, який побажав зберегти анонімність.
«Ринком житлової нерухомості так чи інакше цікавляться всі інвестори», – зауважує Сергій Костецький. Серед великих інвесторів на ринку житла експерти називають Степана Черновецького, сина колишнього мера столиці Леоніда Черновецького, «наглядача» за столицею Вадима Столара, мера Віталія Кличка, екс-главу Адміністрації президента Сергія Льовочкіна та інших.
За оцінками Костецького, рентабельність київських житлових комплексів для великих інвесторів становить 20%, а середній строк будівництва одного будинку – близько чотирьох років. «Але це – якщо будувати за правилами, а не знижувати собівартість за рахунок якості об'єктів», – резюмує він.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].