Захворіло у світі
12,521,347
Померло у світі
560,834
Вилікувалось у світі
6,901,607
Захворіло в Україні
52,843
Померло в Україні
1,372
Вилікувалось в Україні
25,661
Будівництво на експорт: яким українським будкомпаніям вдалося реалізувати проекти за кордоном

Будівництво на експорт: яким українським будкомпаніям вдалося реалізувати проекти за кордоном

І які місцеві особливості заважають розвернутися там на повну

Цей матеріал також доступний російською
Будівництво на експорт: яким українським будкомпаніям вдалося реалізувати проекти за кордоном
Фото: pixabay.com

Українських будівельних компаній, що працюють за кордоном, мало. Основні причини: ринки вже поділені, будівельні ліцензії отримати важко через особливості технічних стандартів кожного конкретного регіону, підбір фахівців ускладнений кадровим дефіцитом. На місці набирати працівників дорого, а привезених фахівців місцеві конкуренти зазвичай перекуповують через пару місяців.

Mind відібрав п'ять вітчизняних будівельних компаній, які все ж зуміли пробитися на закордонні ринки.

Будівельна компанія GEOS

Власник: Михайло Голиця

Компанія реалізує шість проектів у Європі: п'ять у столиці Угорщини – Будапешті та один в Іспанії – в місті Кальп (регіон Costa Blanca).

Всі угорські проекти – малоповерхові та фактично зводяться в центрі або в навколоцентральних районах. «Центр міста дає можливість здійснювати помилку. У передмісті прорахунок на собівартості «квадрата» в 100 євро міг стати критичним для проекту, а в центрі такі похибки легко нівелюються, там припустиме відхилення до 20%», – розповідав раніше глава ради директорів GEOS Максим Барбашов.

За його словами, в Угорщині чітко прописані вимоги до використання ділянки, обмеження по висотності для кожного району міста, регламентується і кількість корисної площі, яку можна забудувати на тій чи іншій ділянці – в кожному районі та мікрорайоні є свій коефіцієнт.

У Будапешті жорсткі вимоги до наявності паркомісць, тому на більшості об'єктів облаштовані підземні паркінги. Буває також, що в дозвільній документації вже регламентується термін, протягом якого проєкт має бути реалізований.

Будівельна компанія «Альтіс-Холдинг»

Власник: Олександр Глімбовський

«Альтіс-Холдинг» як генпідрядник працював на ринку Польщі. Один з останніх проектів – Центральна лабораторія CEZAMAT (центр високих технологій і матеріалів). Зведення лабораторії обійшлося замовникові у $109 млн. Цей унікальний комплекс призначений для досліджень матеріалів і технологій майбутнього з багатьох дисциплін.

Також «Альтіс-Холдинг» проектував нафтовий термінал у Гданську та зводив парк нафтових резервуарів.

У Польщі одна з найпростіших систем реєстрації підприємства для іноземців – вся процедура забирає три-чотири тижні. Причому, щоб зареєструвати фірму, досить статутного капіталу в 5000 злотих, або 1200 євро.

У країні діє оптимальна система оподаткування. Наприклад, податок на прибуток – 19%, один з найнижчих у ЄС.

При цьому в будівельній сфері Польщі досить складно домогтися успіху з нуля. Щоб привернути до себе підрядників, необхідна хороша репутація і рекомендації попередніх клієнтів.

ПАТ «Київметробуд»

Власник: Сергій Кияшко

Компанія брала участь у будівництві найбільшої в Індії станції метро Dwarka Sector 21. Спільно з індійською компанією ERA IFRA ENGINEERING Ltd українські метробудівці звели саму станцію і проклали тунелі загальною довжиною 2073 м.

Індія приваблює інвесторів дешевою робочою силою. Однак іноземцям у цій країні працювати непросто. Причин безліч, але головна з них – повсюдна бюрократія. Наприклад, установа нової юрособи може забрати від півроку до року. Саме стільки триває процедура – починаючи з присвоєння ідентифікаційного номера директору фірми і до відкриття валютного рахунку в резервному банку.

Нерезидент обмежений у правах на законодавчому рівні: він може володіти не більше ніж 49% компанії, створеної в Індії. Також іноземним компаніям заборонено купувати землю – допускається тільки оренда.

Будівельний концерн ТОВ «Мегалайн»

Власник: Олександр Старовойтов

Вітчизняний будконцерн зводив в Україні три ТРЦ: «Блокбастер», Lavina і Ocean mall – всі проекти девелопера Вагіфа Алієва.

Фірма активно працює на ринку Казахстану: брала участь у зведенні готелю Ibis, а також будувала ЖК Expo Boulevard, ЖК «Зелений квартал» спільно з провідною будівельною компанією Казахстану BI Group і фондом нерухомості «Самрук-Казина».

У рейтингу доступності відкриття і ведення бізнесу Doing business з 190 країн світу Казахстан посідає 25-те місце. Основні принади почати підприємництво в цій країні – зрозумілі та швидкі терміни реєстрації фірми (від 5–10 днів), обслуговування бізнесу за принципом «єдиного вікна» (надається понад 300 державних послуг після отримання дозвільних документів).

Також є преференції для інвесторів. Наприклад, ввезення необхідного обладнання з-за меж країни без сплати митних зборів або інвестиційні субсидії від держави як відшкодування витрат на будівельно-монтажні роботи та вартість обладнання – до 30%.

Будівельна компанія «Гефест»

Власник: Пантелеймон Бумбурас

Компанія придбала великого грецького будівельного генпідрядника EKATEL S.A. з офісом у Афінах. Спільно з ним «Гефест» уже почав будувати елітний готельний комплекс на грецькому острові Лемнос. Також на стадії узгодження знаходиться проект «Нове місто» – на ділянці площею 110 га в прибережній зоні.

У Греції офіційно вести бізнес можуть іноземні громадяни, які мають дозвіл на проживання в цій країні. Специфіка бізнес-клімату чимось схожа з українськими реаліями: забюрократизованість, корупційна складова, супутня багатьом процесам, і не завжди прозора законодавча база – це основні проблеми, з якими тут стикаються підприємці.

У рейтингу Doing Business Греція у 2019 році посідає 79-те місце. Відкриття бізнесу тут потребує багато часу, тому одним із оптимальних варіантів стає придбання готової фірми.

Рівень оподаткування в Греції – один з найвищих у ЄС. Залежно від роду занять станом на 2019 рік ПДВ може становити від 6,5 до 29%, хоча індивідуальні підприємці платять ще більше – до 42% залежно від розміру доходу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті