Захворіло у світі
12,521,347
Померло у світі
560,834
Вилікувалось у світі
6,901,607
Захворіло в Україні
52,843
Померло в Україні
1,372
Вилікувалось в Україні
25,661
Вдача у спадок: як головні цінності здатні забезпечити успіх у житті

Вдача у спадок: як головні цінності здатні забезпечити успіх у житті

Навіщо читати книжку Естер Войчицькі «Як виховувати надуспішних людей»

Цей матеріал також доступний російською
Вдача у спадок: як головні цінності здатні забезпечити успіх у житті

Бекґраунд. Хто як не людина з життєвим досвідом здатна навчити корисним речам та вибудувати власну стратегію із самовиховання. Таким наставником стала Естер Войчицькі (Esther Wojcicki) – і для своїх трьох доньок, і для студентів, яким викладає журналістику вже понад 30 років.

У 1984 році вона почала працювати вчителем англійської у старших класах школи у Пало-Альто (США). Тоді ж заснувала медіацентр мистецтв, в якому досі викладає. Сьогодні у центрі за її програмою навчається майже 600 студентів, які називають її просто «Woj».

Войчицькі закінчила Каліфорнійський університет у Берклі (США, штат Каліфорнія) зі ступенем магістра Вищої школи журналістики, а також отримала диплом із французької мови та історії у Сорбонні. Крім того, Естер здобула ступінь магістра в галузі освітніх технологій в університеті Сан-Хосе (San Jose State University).

Проте, як вважає вона сама, головними життєвими здобутками для неї стали її доньки. «Найбільше я хотіла виховати їх незалежними дітьми, щоб вони стали сильними й незалежними дорослими», – каже Естер. Походячи з багатодітної родини, де була старшою дитиною з трьох, вона стала взірцем для власних дітей. Разом із чоловіком Стенлі Войчицькі, професором Стенфордського університету, Естер забезпечила їм успішне майбутнє.

Так, старша донька Сьюзен є генеральним директором YouTube, до цього вона була менеджером у Google. Середня Джанет – антрополог і епідеміолог у Каліфорнійському університеті в Сан-Франциско. Молодша Енн – американська підприємиця, співзасновниця і головний виконавчий директор персональної геноміки в компанії 23andMe.

«Ми, три сестри, є оригінальною продукцією філософії нашої мами, але, окрім нас, були ще й тисячі учнів із програми з журналістики… Вона не просто впливає на діток, поки вони навчаються у її класі. Наша мати впливає на все їхнє життя», – написали Сьюзен, Джанет і Енн Войчицькі у передмові до книги Естер Войчицькі «Як виховувати надуспішних людей».

Оригінальна назва: How to Raise Successful People: The Woj Way

Видавництво: Bookchef

Наклад: 2000 примірників

Сюжет. Існує багато теорій, як виховувати дітей, і кожна з них пропонує певні рекомендації, інструменти та правила. Проте зазвичай вони стосуються окремих напрямків та не дають розуміння про загальну картину і цілі.

Авторка ж цієї книги не дає окремих рекомендацій і порад, а зосереджує увагу читача на п'ятьох основоположних цінностях, на які варто спиратись батькам. Водночас ця «п’ятірка» не лише працює у спілкуванні із нащадками, а буде корисною і для налагодження стосунків між дорослими.

Войчицькі наголошує, що бізнес також визнає силу цих цінностей і починає застосовувати їх у своїй корпоративній культурі.

Педагог об’єднала ці цінності однією назвою TRICK – абревіатура від англійських слів Trust, Respect, Independence, Collaboration, Kindness (довіра, повага, незалежність, співпраця, доброта).

Мета TRICK – створення самовідповідальних людей у самовідповідальному світі.

«Найперше нам треба знати, як прищепити дітям цінності та навички, за допомогою яких вони би змогли досягти успіху в дорослому віці», – пояснює авторка свою ідею і пропонує власну класифікацію до кожної цінності.

Довіра. Довіра має розпочинатися з нас. Коли ми впевнені у виборі як батьки, можемо довіряти дітям, аби вони зробили важливі та необхідні кроки до розширення своїх прав і незалежності.

Повага. Найбільша повага, яку можемо виявити щодо дітей, – це їхня автономія та індивідуальність. Йдеться про те, що варто підтримувати їх, коли вони визначають свої цілі та досягають їх.

Незалежність. Основа незалежності – міцна довіра і повага. Справді незалежні малюки здатні впоратися з труднощами, невдачами і нудьгою, усіма неминучими аспектами життя. Вони відчувають, що контролюють ситуацію, навіть коли навколо хаос.

Співпраця. Співпраця означає працювати разом як сім’я: або в класі, або на робочому місці. Для батьків це означає заохочення дітей до участі в дискусіях, рішеннях і навіть покараннях.

Ми не маємо вказувати дітям, що робити, а цікавитись їхніми ідеями і працювати разом, щоби знайти оптимальне рішення.

Доброта. Справжня доброта охоплює подяку і прощення, служіння іншим та усвідомлення світу поза собою. Важливо показати дітям, що найзахопливішим і найкориснішим учинком є поліпшення життя когось іншого.

Авторка пропонує читачам подумати про власний досвід і про те, як він узгоджується з цінностями, які призводять до успіху упродовж життя. Вона ділиться історіями і прикладами із власного досвіду, на яких пояснює ті чи інші моменти виховання. Написана простою мовою книга легко читається та сприймається як одна суцільна історія життя успішної родини, що пронизана мудрістю та любов’ю.

Вам сподобається, якщо: ви дійсно прагнете говорити зі своїми дітьми, друзями, підлеглими чи колегами однією мовою. Якщо ви готові навчитись новим навичкам у спілкуванні і з’ясувати свої власні прагнення та цінності.

Вам не сподобається, якщо: ви вмієте знаходити спільну мову з будь-ким, знаєте, до чого прагнете у стосунках, і поки не бачите сенсу щось змінювати.

Головна причина прочитати: побачити себе і свою родину з іншого боку і розібратись, чому трапляються ті чи інші ситуації та знайти з них правильний вихід. Сформувати власне бачення сенсів буття і цінностей, які ви прагнете передати наступному поколінню.

У тому ж дусі:

Рон Лібер «Як говорити з дітьми про гроші»

Книжка-маніфест Рона Лібера «Як говорити з дітьми про гроші»: справжній «виховний шок» від фахівця з фінансів і батька, якому одного разу також довелося шукати відповіді на питання своєї доньки про кошти.

Сучасні діти набагато обізнаніші в грошах, ніж свого часу їхні батьки, бабусі та дідусі. І в них є багато питань про нюанси функціонування грошей. Але одна категорія батьків узагалі відмовляється вести розмови на цю тему, інші ж і хочуть, але не знають, як правильно пояснити, чому, наприклад, у людей різне матеріальне становище. 

Книга покликана сформувати в дитини основні фінансові моделі поведінки, які неодмінно знадобляться уже в підлітковому віці, а також цінності, на яких ґрунтуватиметься все їхнє подальше життя.


Юлія Гіппенрейтер «Спілкуватись з дитиною. Як?»

Відомий психолог Юлія Борисівна Гіппенрейтер розбирає на прикладах окремі ситуації та їхні причини й наслідки. Книга – порадник для батьків, як уникнути конфліктних ситуацій із дітьми різного віку та навчитись мирному врегулюванню протиріч. Психолог радить використовувати «Я-повідомлення» у спілкуванні не лише з дітьми, а й з дорослими, навчає навичкам «активного слухання» і допомагає краще розуміти співрозмовника.


Яніс Варуфакіс «Розмови з дочкою про економіку. Коротка історія капіталізму»

Автор – один з яскравих мислителів сучасності, колишній міністр фінансів Греції, що обіймав цю посаду в уряді Алексіса Ціпраса, на плечі якого лягли основні клопоти щодо запобігання дефолту країни у 2015 році.

У книзі, написаній у формі розмови з 13-річною дочкою Ксенією, Варуфакіс намагається відповісти на головні питання економіки, розповісти, як вона працює і впливає на наше життя. Наприклад, звідки береться нерівність, як заробляють гроші банки і підприємства, наскільки небезпечні борги для держави та її громадян. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті