Ціна здоров'я: як медустанови проводять закупівлі під час карантину
І в яких маніпуляціях помічені учасники тендерів

Кабінет Міністрів 20 березня 2020 року ухвалив постанову №225, згідно з якою в Україні до 19 квітня діяв спрощений режим закупівель товарів і послуг, необхідних для боротьби зі спалахами коронавірусної хвороби COVID-19. Уряд дозволив медичним установам проводити закупівлі без конкурентних торгів (аукціонів), але з обов'язковим оприлюдненням в електронній системі ProZorro всієї інформації про закупівлю: її ціни, обсягу, а також угоди, що її укладають між собою замовник і постачальник.
Що дозволили закуповувати без тендерів? До товарів, дозволених до закупівлі в обхід торгів, були віднесені різні препарати (антибіотики, анальгетики, наркозні речовини), дезінфікуючі засоби та антисептики, медобладнання та індивідуальні засоби захисту (апарати штучної вентиляції легень, маски, респіратори, бахили), лабораторне обладнання, реагенти, транспортні засоби для медустанов. Також дія постанови поширювалася на кейтерингові послуги із забезпечення харчуванням пацієнтів з COVID-19 і медичних працівників; на організацію перевезень пацієнтів з COVID-19 і медичних працівників; на послуги з санітарно-гігієнічної обробки приміщень.
Згідно з даними моніторингової платформи Скажи.уа, в період з 20 березня по 19 квітня в системі ProZorro медустанови провели понад 500 закупівель за спрощеною процедурою на загальну суму близько 160 млн грн. Частина лотів належить до підпорогових закупівель (тобто на суму до 50 000 грн), які теж дають право обходитися без аукціонів. Але багато договорів укладені саме в межах тих послаблень, які зробив Кабмін.
Хто і що закупив? Найбільшою угодою стало придбання 24 апаратів ШВЛ і 10 систем моніторингу фізіологічних показників пацієнта на суму 21,7 млн грн. Закупівлю провела Криворізька інфекційна лікарня №1.
Серед інших великих лотів – придбання апаратів ШВЛ на 19,6 млн грн Херсонською обласною інфекційною лікарнею ім. Г.І. Горбачевського, закупівля кисневих концентраторів на 6,7 млн грн Міською клінічною інфекційною лікарнею в Одесі та придбання мобільної рентгенівської установки за 1,9 млн грн Черкаською міською інфекційною лікарнею.
Mind вирішив розібратися, в яких закупівлях було явне завищення ціни порівняно з ринковою вартістю аналогічного товару. Ми вибрали п'ять найбільш красномовних тендерів. Відразу обмовимося, що завищення ціни не є прямим доказом того, що в угоді наявна корупційна складова. Особливо в ситуації, що склалася, коли багато товарів медичного призначення (засоби індивідуального захисту, обладнання для реанімації) – у дефіциті.
Водночас істотне завищення ціни закупівлі – це найчастіша ознака, що тендер проведено не прозоро і в ньому беруть участь «компанії-прокладки», які використовуються для розкрадання бюджетних коштів. Причому маніпуляція з вартістю має місце як у закупівлі дороговартісного медобладнання на мільйони гривень, так і в тендерах на невеликі суми, в межах 100 000–200 000 грн, при купівлі товарів медичного призначення (від масок до спецодягу) у приватних підприємців.
Закупівля восьми апаратів ШВЛ Міською інфекційною клінічною лікарнею м. Одеси
Міська інфекційна лікарня Одеси 7 квітня уклала з ТОВ «Стерил Системз Інжиніринг» (код ЄДРПОУ 39207227) договір про закупівлю восьми апаратів штучної вентиляції легень майже на 9 млн грн без ПДВ (17 березня 2020 року набрав чинності закон №532-IX, згідно з яким до 31 грудня 2022 року позбавлені ПДВ операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів і допоміжних засобів до них, які закуповуються за кошти державного бюджету. – Mind).
Предметом закупівлі стали апарати ШВЛ Newport e360, які виробляє американська компанія Medtronic. Один апарат коштував одеській лікарні 1,1 млн грн. При цьому в Україні є постачальники, які пропонують таке обладнання вдвічі дешевше, приблизно за півмільйона гривень. За кордоном Newport e360 коштує в середньому від $5000 до $11 000, що еквівалентно сумі в 135 000–300 000 грн. Таким чином, у межах проведеної закупівлі Міська інфекційна клінічна лікарня Одеси переплатила близько 4–4,5 млн грн.
Ще один важливий факт: основним і єдиним видом економічної діяльності «Стерил Системз Інжиніринг», яка здійснила поставку ШВЛ, є неспеціалізована оптова торгівля. При цьому жодних відомостей про те, що ця компанія займається продажем медобладнання, немає.
Засновник компанії – Андрій Дементієнко, депутат Давидовської сільської ради Пирятинського району Полтавської області. Він пройшов до сільради від Аграрної партії України.
Згідно з даними ProZorro, «Стерил Системз Інжиніринг» особливу активність у тендерах не проявляє. У період з 2016 до 2020 року вона взяла участь у 12 закупівлях.
Закупівля двох апаратів ШВЛ Південноукраїнською міською багатопрофільною лікарнею
Південноукраїнська міська багатопрофільна лікарня 26 березня уклала угоду з ТОВ «Медгарант» (код ЄДРПОУ 32157279) на поставку двох апаратів ШВЛ V8600 виробництва американської компанії Oricare. Сума угоди – 1,83 млн грн, вартість одного апарату – 914 000 грн без ПДВ.
Ціна закупівлі була завищена як мінімум на 205 000 грн, оскільки кілька днів по тому, 30 березня, аналогічні апарати придбала Криворізька інфекційна лікарня №1 за ціною 709 000 грн за штуку без ПДВ. Медустанова з Кривого Рогу здійснила закупівлю у компанії «Лаб Сервіс», яка спеціалізується на продажу лабораторного та іншого медичного обладнання.
ТОВ «Медгарант» засновано у 2002 році, розмір його статутного фонду становить 16 500 грн. Власник компанії – Олександр Островський, основний вид діяльності – неспеціалізована оптова торгівля.
«Медгарант» вже фігурував у кримінальних справах, пов'язаних з продажем медтехніки за завищеними цінами. Зокрема, в липні 2019 року Національна поліція відкрила щодо компанії кримінальне провадження №120192400000000188. Згідно з матеріалами справи, це ТОВ у жовтні 2018 року уклало договір з держпідприємством «Хмельницька служба єдиного замовника» на поставку томографа вартістю 8 млн грн. Слідство встановило, що компанія завищила ціну товару майже на 19%, хоча згідно з постановою Кабінету Міністрів №333 від 25 березня 2009 року націнка при закупівлях за бюджетні кошти не може перевищувати 10%. Таким чином, ТОВ «Медгарант» просто поклало собі в «кишеню» майже 600 000 грн. Втім, інформація про те, чим завершилося розслідування, відсутня.
Закупівля 1850 комплектів спецодягу Обласною дитячою інфекційною клінічною лікарнею (м. Харків)
Обласна дитяча інфекційна клінічна лікарня в Харкові 27 березня уклала договір на 500 000 грн з ТОВ «МТВ-Фарм» (код ЄДРПОУ 41162547). Предметом закупівлі стали 1850 комплектів протиепідемічного одягу для роботи зі збудниками 1–4 груп патогенності (чума, віспа, гепатити тощо). За кожен такий комплект медустанова сплатила 270 грн. Водночас аналогічну продукцію можна купити в інших постачальників за ціною від 150 грн, що на 44% дешевше.
Навіть більше, інші лікарні проводили аналогічні закупівлі в ці ж дати, і купували такий самий спецодяг безпосередньо у виробника за 214 грн/комплект, що на 21% дешевше.
Таким чином, Обласна дитяча інфекційна клінічна лікарня Харкова переплатила за спецодяг від 150 000 до 225 000 грн бюджетних коштів.
ТОВ «МТВ-Фарм» створено в лютому 2017 року, розмір статутного фонду – 5000 грн. Компанія зареєстрована в с. Козіївка Харківської області, її адреса – житловий будинок. Засновником «МТВ-Фарм» є Тетяна Іщенко (докладні дані відсутні), вона ж із грудня 2019 року і керує компанією.
За даними ProZorro, з 2017 року ТОВ «МТВ-Фарм» взяло участь у 107 тендерах.
Купівля бронхоскопа Обласною інфекційною клінічною лікарнею (м. Львів)
Львівська обласна інфекційна клінічна лікарня 14 квітня уклала договір з ТОВ «Ксенко» (код ЄДРПОУ 39330111) на придбання бронхоскопа FB-15RBS за 528 000 грн з ПДВ. Ціна тендера була завищена на 51%: аналогічну модель бронхоскопа можна придбати за 350 000 грн.
ТОВ «Ксенко» засновано в серпні 2014 року, статутний фонд компанії – 200 000 грн, кінцевий бенефіціар – Грейц Оксана Володимирівна, яка до 2015 року була приватним підприємцем в м. Макіївка Донецької області. За даними Державної податкової служби Донецької області, станом на 1 грудня 2019 року за Оксаною Грейц значився податковий борг у розмірі 6800 грн.
Компанія «Ксенко» раніше вже мала проблеми з правоохоронними органами. Відносно неї були відкриті справи за підозрою у продажу за завищеними цінами медтехніки медичним установам за попередньою змовою з посадовими особами. У розслідуванні про змову з «Ксенко» фігурують Хмельницька обласна дитяча лікарня, Перша Черкаська міська лікарня, Кіровоградська обласна лікарня та департамент охорони здоров'я Запорізької міськради.
У компанії «Ксенко» зазначили у коментарі Mind, що ціна на фібробронхоскоп Pentax FB-15RBS не є завищеною, оскільки його вартість в повній комплектації (в якій і закупила ЛОІКЛ) складає 17 600 євро, що в перерахунку на курс 30 гривень за євро складає 528 000 гривень. «У базовій комплектації такий самий бронхоскоп коштує 13 850 євро, що по тому ж курсу валют буде виходити 415 500 грн. Придбання бронхоскопа FB-15RBS за 350 000 грн теоретично було можливим в минулому році чи ще раніше, коли ціна на нього була меншою, а курс євро складав 26-27 гривень», – розказав директор ТОВ «Ксенко» Ігор Жуков.
Також він підкреслив, що «Ксенко» не має проблем з правоохоронними органами. «Посадові особи «Ксенко» по жодному з кримінальних проваджень, де згадується наша компанія, не проходять як підозрювані – лише як свідки. Відносно посадових осіб «Ксенко» немає обвинувальних вироків, що говорить про те, що «Ксенко» не замішано в жодному кримінальному злочині. І якби існували якісь докази, то ці справи давно б завершилися обвинувальним вироком. Натомість по відкритим кримінальним провадженням процесуальні дії не проводяться», – додав Ігор Жуков.
Закупівля 672 масок-щитків Черкаською міською інфекційною лікарнею
Черкаська міська інфекційна лікарня 7 квітня уклала договір з СПД Катричем Борисом Борисовичем (ІПН 2898214832) про закупівлю 672 антивірусних масок-щитків із захисним відкидним екраном. Вартість однієї такої маски склала 250 грн, загальний обсяг закупівлі – 168 000 грн.
Ціну тендера було завищено на 25%, оскільки аналогічні маски-щитки можна знайти в продажу за 200 грн/штука. Є варіанти ще дешевше – за 120–150 грн/штука. Тобто фактично лікарня могла закупити цю партію масок-щитків на суму близько 130 000 грн, а то і менше.
Борис Катрич зареєстрований у Черкасах, проводить свою діяльність із серпня 2017 року. Катрич взяв участь у 58 тендерах. Організатором більшості торгів, в яких він брав участь, були Черкаська обласна лікарня та Черкаська міська дитяча лікарня.
Деякі тендери із закупівлі товарів медичного призначення, в яких є ознаки завищення ціни
Тендер | Що закуповували | Хто закуповував | Сума закупівлі | Ціна закупівлі | Ціна аналога | Завищення ціни тендеру (%) |
Апарати ШВЛ Newport e360 | Одеська міська клінічна інфекційна лікарня | 9 млн грн | 1,1 млн грн/штука | 550 000 грн/штука | 100 | |
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-04-06-001178-c | Концентратори кисневі Newlife Intensity 10 | Одеська міська клінічна інфекційна лікарня | 6,8 млн грн | 135 000 грн/апарат | 120 000 грн/апарат | 13 |
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-04-14-005979-b | Бронхоскоп FB-15RBS | Львівська обласна інфекційна клінічна лікарня | 528 000 грн | 528 000 грн | 350 000 грн | 51 |
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-03-27-002569-b | Комплект одягу протиепідемічний №1 | Харківська обласна дитяча інфекційна клінічна лікарня | 500 000 грн | 270 грн/комплект | 146 грн/комплект | 85 |
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-04-07-003940-b | Система моніторингу пацієнтів Edan | Ужгородська обласна клінічна інфекційна лікарня | 247 000 грн | Монітор X8 Edan – 97 000 грн/штука | Монітор X8 Edan – 50 000 грн/штука | 94 |
Монітор X12 Edan – 150 000 грн/штука | Монітор X12 Edan – 62 000 грн/штука | 142 | ||||
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-03-17-000733-c | Захисні екрани та захисні окуляри | Сумська обласна інфекційна клінічна лікарня імені З.І. Красовіцкого | 195 000 грн | 400 грн/екран | 100 грн/екран | 300 |
220 грн/окуляри | 90 грн/окуляри | 144 | ||||
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-04-07-000958-b | Маска-щиток захисна з підйомним екраном | Черкаська міська інфекційна лікарня | 168 000 грн | 250 грн/штука | 200 грн/штука | 25 |
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-03-27-003521-b | Окуляри захисні Super Vision | Вінницька обласна клінічна дитяча інфекційна лікарня | 126 000 грн | 270 грн/штука | 170 грн/штука | 59 |
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-03-24-004868-b | Експрес-тест на грип | Запорізька обласна інфекційна клінічна лікарня | 90 000 грн | 300 грн/тест | 160 грн/тест | 88 |
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].