Вірусне прискорення: як подешевшання газу може збагатити Україну

Вірусне прискорення: як подешевшання газу може збагатити Україну

І які можливості саме зараз «пливуть до рук»

Этот материал также доступен на русском языке
Вірусне прискорення: як подешевшання газу може збагатити Україну
Фото: pixabay

Пандемія COVID-19 продовжує «тиснути» на усталений розклад у торгівлі енергоресурсами. Виробники та постачальники намагаються адаптуватися під нові умови, аби скоротити збитки через падіння попиту і надлишок пропозиції. Але карантинні обмеження заважають їхнім планам. Натомість, перед Україною з’являються нові можливості. За наявності відповідного ділового хисту та політичної волі, наша країна має всі шанси посилити власні позиції на глобальному енергоринку. Такий висновок можна зробити, якщо проаналізувати найсвіжіші звіти та публікації, що стосуються нафтогазової сфери.

Що змінюється на газовому ринку? Через місяць після того, як ціна на американську еталонну нафту WTI опускалася до негативних значень, трейдери прогнозують схожу ситуацію з цінами на природний газ у Європі. Надлишок СПГ і трубопровідного газу, заповнені майже до країв підземні сховища в Європі після теплої зими, глобальний локдаун через коронавірус і падіння попиту – все це підтримує обвал газових цін.

При цьому постачальники не збираються скорочувати видобуток – адже витрати на його відновлення можуть виявитися занадто високими. 22 травня компанія Qatar Petroleum, найбільший у світі виробник СПГ, заявила, що не зменшить експорт газу в Європу. Й ознак поліпшення ситуації з попитом у регіоні поки немає.

Це загрожує «Газпрому» втратою не лише половини експортної виручки, а й частки на ринку. Російський трубопровідний газ витісняється катарським СПГ та енергією з поновлюваних джерел, відзначає Reuters. Розвиток інфраструктури (будівництво СПГ-терміналів, нових газових мереж, вдосконалення біржових операцій), конкуренція за споживачів, а також приплив нових постачальників невідворотно підвищують ліквідність європейського газового ринку.

Як це впливає на Україну? Така ситуація створює стимули для прискорення реформ у паливно-енергетичному комплексі України. І якщо ці процеси будуть підтримані на найвищому політичному рівні, наростаюча криза може стати поворотним моментом у розвитку вітчизняного ПЕК, а не періодом стагнації та втрачених можливостей.

По суті, йдеться про здатність влади забезпечити стійку енергонезалежність і енергобезпеку української держави, вміння захищати інтереси громадян і бізнесу. Більш того, перед країною вже відкриваються можливості отримати вигоду від нестабільності на газовому ринку Європи і заробити на протистоянні його ключових гравців.

У той час як «Газпром» нарощує збитки від цін на газ у Європі, які впали нижче точки рентабельності для російської компанії, «Укртрансгаз» готується залучити нових західних клієнтів для зберігання газу в українських ПСГ.

Аналітики Refinitiv вважають, що доступні газосховища в ЄС можуть бути заповнені до кінця липня. Консалтингова компанія Wood Mackenzie, що спеціалізується на сировинних ринках, прогнозує, що влітку доступні потужності ПСГ в Європі будуть практично вичерпані, і до жовтня проблема зберігання газу вийде на перший план.

Один з варіантів її розв’язання – українські ПСГ, де трейдерам може бути доступно близько 9 млрд куб. м вільного об'єму. «Сукупна вартість послуг українських ПСГ з урахуванням всіх зборів не перевищує 3,16 євро/МВт, що є достатнім стимулом для використання їхньої потужності», – вважають аналітики Wood Mackenzie.

Як не згаяти можливості? Автори дослідження The Oxford Institute for Energy Studies звернули увагу, що реформи українського енергоринку та можливість зберігати газ в режимі «митного складу» за привабливими тарифами підвищують довіру міжнародних трейдерів до співпраці з Україною.

«Українські ПСГ діятимуть як «запобіжний клапан» і зменшать тиск на переповнений європейський ринок. «Укртрансгаз» і Оператор ГТС отримають більше доходів. А більш довгостроковим результатом, ймовірно, стане посилення інтеграції масштабного українського газового ринку з Європою», – пишуть експерти OIES.

Лібералізація газової торгівлі в Європі й успіхи в боротьбі з будівництвом газопроводу «Північний потік – 2» призвели до того, що на континенті вже не побоюються монопольної влади «Газпрому». Розвинена мережа трубопроводів і торгових майданчиків призводить до падіння цін і підвищує надійність поставок. Крім того, Польща активно розвиває співпрацю з США, Норвегією і Катаром для скорочення залежності від Росії.

А як щодо екології? Такий розклад викликав активність європейських лобістів природного газу, які хочуть найбільш широкого його використання для боротьби зі зміною клімату і підтримки економічного зростання. Минулого тижня стало відомо, що вісім країн ЄС об'єднали зусилля для захисту «ролі природного газу в кліматично нейтральної Європі».

Польща, Литва, Словаччина, Румунія, Угорщина, Греція, Чехія та Болгарія підписали документ, в якому закликають до «комбінованим рішенням» в енергетиці і газовій галузі, щоб забезпечити нульові викиди парникових газів до 2050 року.

У ньому зазначається, що газова промисловість розраховує з мінімальними витратами адаптувати свої трубопроводи і підземні сховища під «зелені» гази – біометан і водень, щоб підвищити надійність енергозабезпечення під час пікового попиту в опалювальний сезон. Але це вимагає політичної та фінансової підтримки від Єврокомісії.

«У найближчі роки поновлювані та декарбонізовані поступово витіснятимуть природний газ, відкриваючи нові можливості для промисловості й енергетики. Біометан і водень можуть значно скоротити викиди. Але саме природний газ є цінним резервом для балансування енергосистеми, де домінує виробництво електроенергії з поновлюваних джерел», – йдеться в документі, який цитує EurAktiv.

Ця ініціатива працює також на користь НАК «Нафтогаз України», який разом з компанією Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo зайнятий створенням Східно-європейського газового хабу в інтересах постачальників і споживачів «блакитного» палива.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло