Захворіло у світі
100,296,057
Померло у світі
2,158,473
Вилікувалось у світі
55,418,424
Захворіло в Україні
1,200,883
Померло в Україні
22,202
Вилікувалось в Україні
980,085
Шапочка з фольги проти 5G: які «диво-гаджети» продають в Україні

Шапочка з фольги проти 5G: які «диво-гаджети» продають в Україні

Наскільки ці штуки ефективні і яким попитом користуються

Цей матеріал також доступний російською
Шапочка з фольги проти 5G: які «диво-гаджети» продають в Україні
Фото: pixabay

Штучно розкручена істерія навколо шкідливості 5G створила непоганий ринок збуту для засобів захисту від електромагнітних випромінювань. Нещодавно на Amazon з'явилися сотні товарів (білизна, ковдри, наклейки тощо), які нібито рятують від впливу зв'язку п'ятого покоління. А спритні підприємці з Великобританії навіть почали продавати за $350 прості флешки на 128 МБ, що нібито виконують ту ж «місію».

Mind вирішив перевірити, як освоюється ця ніша в Україні. З першої спроби редакція знайшла на Prom.ua близько 20 «диво-засобів», що захищають від 3G, 4G і навіть 5G (при тому, що цей стандарт зв'язку в нашій країні ще не запустили).

Як просувають такі товари? Продавці використовують принцип, дещо сумнівний з точки зору етики: створюємо проблему – пропонуємо просте рішення. Спочатку потенційним споживачам розповідають про колосальну шкоду для здоров'я від електромагнітного випромінювання. Без доказової бази, посилань на дослідження, висновків ВООЗ та інших знаних організацій.

Натомість опис продукту супроводжується щедрими залякуваннями. «Хаотичне змішування полів різної частоти створює такий же хвилевий хаос у клітинах нашого організму, порушує природну структурованість середовища, чим сприяє ослабленню захисних функцій організму і появи безлічі захворювань. Втома і головний біль – лише перші ознаки переопромінення в сучасному техногенному середовищі», – розповідають співробітники біосайту «Наш Восток» – продавця «Квантових щитів – срібних наклейок від випромінювання електроніки» (180 грн за 6 штук). 

«У ході численних досліджень (яких саме, не уточнюється. – Mind), радіобіології дійшли невтішного висновку – тривале випромінювання електромагнітних хвиль може стати причиною вибуху хвороб, тобто воно викликає бурхливий розвиток патологічних процесів у організмі людини... Ми звикли думати: мій будинок – моя фортеця. Насправді ми поступово перетворюємо його на електричну камеру тортур», – йдеться в описі антени «Нейтроник 5GRS» від інтернет-магазину «Топ маркет».

Шапочка з фольги проти 5G: які «диво-гаджети» продають в Україні

«Мобільний телефон становить небезпеку для Внутрішнього Світу людини. Будучи включеним, телефон сприяє проникненню всередину нас програм, що руйнують нашу Душу і Свідомість. Виходить, що ми не самі приймаємо рішення, спираючись на свою інтуїцію і свій Розум, а під впливом програм, які були вкладені в нас у процесі спілкування телефоном. Слід враховувати, що програмуванням займається не ваш співрозмовник, а магічний егрегор, який намагається використовувати людину в своїх корисливих цілях», – підкреслюють співробітники інтернет-магазину «Услада» в описі наклейки-фільтра «Безпечний телефон».

Який принцип дії цих «диво-засобів»? Про це продавці розповідають туманно, з демонстрацією «глибоких» пізнань у фізиці або взагалі вважають за краще не перевантажувати користувачів «зайвою» інформацією.

«Пристрій формує протифазне електромагнітне поле, яке практично до 0 знижує шкідливу частину електромагнітного випромінювання», – так, за запевненням продавців з інтернет-магазину VipSymk, «працює» захисний чип Anti-Electromagnetic Radiation 24 K Gold.

«Пристрій виконаний за новітніми технологіями мікроелектроніки. При невеликих розмірах приладу, його матеріали і конструкція реалізують надійний захисний ефект від шкідливих випромінювань», – пояснює виробник захисних біофільтрів від електромагнітних випромінювань – компанія «Арго».

«Карта є подвійною пластиною розміром 55х85 мм, яка постійно носиться в кишені або сумці. Радіус ефективної дії пристрою – 1,5 метра, цього достатньо, щоб захистити людину на повен зріст», – запевняють співробітники магазину «Продукція для здоров'я» в описі продукту «Карта – індивідуальний захисний пристрій від електромагнітних випромінювань».

«Досить часто у водіїв спостерігається зниження рівня контролю навколишнього оточення і уповільнення реакцій. Тому людство прагне максимально убезпечити себе від цього. Саме тому була розроблена накладка антиелектромагнітна «Маграліт-Т». Її сприятливу дію доведено множинними дослідженнями. І одним з найцікавіших було проведення дослідів на курках», – так демонструють знання основ софістики продавці інтернет-магазину «Здоровая Жизнь».

«Оберегом на Русі здавна називався камінь, що носиться на тілі для захисту власника від зурочення і пристріту. На півночі європейської частини Росії оберіг з чорного «аспідного каменю», шунгіту, шанується як один з найбільш дієвих. Сучасні методи дослідження показали здатність шунгіту посилювати біополе людини і захищати її від природних і техногенних полів магнітної й електромагнітної природи», – запевняють українських покупців продавці кулона від електромагнітних випромінювань. 

Що з цього приводу думають технічні фахівці? Mind попросив виробників телеком-обладнання та мобільних операторів оцінити ефективність таких виробів.

«Люди постійно перебувають під впливом електромагнітного випромінювання різних джерел як природного (Сонце, електричне магнітне поле Землі), так і штучного характеру (базові станції мобільного зв'язку, комп'ютери, високовольтні лінії електрозв'язку, електротранспорт, мікрохвильовки, телевізори, електроплити, праски, холодильники – і взагалі все, що працює від розетки). Зі шкільного курсу фізики відомо, що випромінювання поділяється на іонізуюче і неіонізуюче. Шкоди організму людини завдає саме іонізуюче випромінювання. До нього відносять, наприклад, рентгенівські промені. А радіозв'язок знаходиться з іншого боку спектра і, на відміну від іонізуючого випромінювання, не змінює молекулярну структуру речовин», – пояснюють технічні фахівці lifecell.

Провідні фахівці з проєктування систем мобільного зв'язку «Ericsson Україна» Максим Русов і Володимир Єрещенко уточнюють: випромінювання від устаткування стільникового зв'язку є неіонізуючим. Радіохвилі протягом багатьох років використовуються для роботи радіо та телебачення. Не потрібно плутати радіохвилі з радіоактивним випромінюванням. Приклад радіоактивного випромінювання – гамма-промені. Це тип іонізуючого випромінювання, що генерується ядерними матеріалами.

«Нешкідливі для здоров'я людей норми випромінювання від базових станцій і пристроїв мобільного зв'язку встановлені незалежними міжнародними організаціями: Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) та Міжнародної комісією з захисту від неіонізуючого випромінювання (ICNIRP). Ці норми набагато вище за порогові значення. Устаткування для мереж мобільного зв'язку – і базові станції, і мобільні пристрої – відповідають стандартам безпеки», – запевняють в «Ericsson Україна».

У lifecell доповнюють: усі країни встановлюють для операторів мобільного зв'язку норми випромінювання ЕМП (електромагнітного поля), незалежно від стандарту 2G, 3G або 4G. В Україні ці норми одні з найнижчих порівняно з іншими країнами. На початку 2017 року МОЗ України встановив норми ЕМП на рівні 10 мкВт/см (у Європі ця цифра становить 100 мкВт/см, у США – 1000 мкВт/см).

«А «магічні» наклейки, фільтри, карти та інші «шунгітові обереги» здатні захистити людину від електромагнітного випромінювання в кращому випадку так само ефективно, як обгортка з фольги від цукерки. Принцип дії металевих захисних екранів базується на поглинанні енергії випромінювання матеріалом з відбиттям її від екрану. Металева пластинка може частково екранувати електромагнітні хвилі, залежно від площі такої пластини щодо площі приладу. Якщо загорнути смартфон у кілька шарів фольги, він перестане бути джерелом електромагнітних випромінювань, але і одночасно припинить приймати сигнал», – пояснюють у lifecell.

І уточнюють: у зазначених вище «оберегах» площа таких пластинок (якщо вони там є) незначна, тому не заважає роботі приладів, майже не екранує випромінювання і може діяти виключно за рахунок ефекту плацебо.

«Засоби, що рекламуються як «захист» від випромінювання, в більшості випадків або не впливають (оскільки повністю «прозорі» для радіохвиль), або мають навіть негативний вплив, погіршуючи прийом сигналів на мобільному пристрої. Це призводить до того, що мобільний пристрій збільшує потужність передавача для забезпечення впевненого каналу зв'язку з базовою станцією до максимально допустимого нормами. Тобто випромінювання, навпаки, збільшується. Сучасна наука не оперує термінами, які присутні в описі подібних засобів, і не знаходить підтвердження рекламованим ефектам», – кажуть Максим Русов і Володимир Єрещенко.

І радять: якщо ж абонент хоче навіть у межах встановлених стандартом норм випромінювання мінімізувати його, то набагато ефективніше при виборі моделі телефону звертати увагу на параметр SAR, що описує телефон з точки зору норм випромінювання.

У рамках сертифікації кожен телефон проходить тестування. Деякі моделі випромінюють менше за інших. В інструкції до пристрою обов'язково вказуються результати тестування і значення SAR для конкретної моделі.

Звідки «дровенятка»? Більшу частину асортименту цих «диво-засобів», що реалізуються українськими інтернет-магазинами, виробляють кілька російських («Валкон», «Арго», «Столярова Т. І.», «Прицеро-П») і китайських (RadiSafe) компаній. Втім, це не повний список: деякі продавці воліють не світити ім'я виробника.

Що з документами? Для продажу подібних товарів необхідні відповідні сертифікати. Запевнення в їх наявності Mind знайшов лише у двох виробників. Російська компанія «Арго» стверджує, що її «фільтри «Агеон» – сертифіковані пристрої, які пройшли повний обсяг випробувань, визначених законом для приладів такого призначення». Але копії документів потенційним покупцям не демонструє.

А російський «Валкон» – виробник «Нейтроник 5GRS – інноваційного засобу індивідуального захисту» – просто вражає копіями документів, отриманих у 2002 і 2007 роках, й не в Україні. Особливо «цінний» для покупців сертифікат на 1,5 млн рублів, виданий Вищою радою парламентського центру «Комплексная безопасность отечества» РФ.

Шапочка з фольги проти 5G: які «диво-гаджети» продають в Україні

Який попит на такі вироби? Mind направив запити до п'яти інтернет-магазинів – «Топ маркет», «АРГО в Україні», «Услада», «Здоровая Жизнь», «Продукція для здоров'я» – з проханням розповісти, скільки замовлень за останній місяць (або рік) компанія отримала від покупців таких засобів захисту.

Відповідь надійшла лише з останнього магазину. «Вибачте, я не уповноважена надавати таку інформацію», – повідомила консультант «Продукція для здоров'я» Олена Валентинівна. Після прохання передати запит «уповноваженому», припинила виходити на зв'язок.

У Prom.ua, на чийому майданчику розміщуються ці товари, повідомили Mind, що дана продукція, дійсно, користується попитом, причому це не новинка. «Але скільки б не писали замовних статей виробники подібних гаджетів, загальна думка багатьох покупців зводиться до одного: «це фейк», «обіцяний ефект – сумнівний, як і докази, які наводять в описі товарів», – розповідають у пресслужбі Prom.ua.

І пояснюють, що при публікації контенту керуються двома основними правилами:

  • позиції не повинні бути заборонені до рекламування/продажу законодавством України. Ті позиції, які заборонені законодавством, блокуються за стоп-словами;
  • інформація про позицію (зображення, опис) не повинна вводити покупця в оману. В даному випадку Prom.ua орієнтується на зворотний зв'язок від покупців.

«Якщо говорити про девайси «для захисту від ЕМВ», то тут, дійсно, є ризик ввести покупця в оману. Тому ми приберемо ці позиції з каталогу маркетплейса», – повідомляють у пресслужбі Prom.ua.

Хто є цільовою аудиторією? Це питання Mind також адресував продавцям. Відповіді не отримав. Побічно змалювати портрет ЦА можуть допомогти відгуки покупців.

«Перш за все купили фільтри в машину. Мій стаж за кермом був лише три місяці і мені було некомфортно. Атмосфера в машині була вкрай напружена. Після установки фільтрів я заспокоїлася і стала впевненішою. Чоловік став робити менше зауважень. І через два місяці він став в машині спокійно засинати. Я їжджу впевнено і мені стало комфортно. Є водії, які не включають сигнали, коли перебудовуються. Я їх стала відчувати, просто знаю, що він буде перебудовуватися. Мені не заважає світло зустрічних автомобілів. Це завдяки фільтрам «Агеон», – наводить продавець відгук покупниці Т. Полей

«Спочатку поставився скептично до фільтрів «Агеон». Незрозуміла техніка, але вона показала свої хороші сторони при поїздках. Я часто і далеко їжджу на автомобілі. Тепер немає набряклості і втоми ніг. В дорозі просто можу рідше відпочивати. Додому повертаюся без втоми. Мені не зовсім зрозуміло, але вийшла економія бензину приблизно 16–18%», – пише покупець В. Карпіков.

Яким є діапазон цін? Він дуже широкий: від сотні до декількох тисяч гривень. Найдорожчі фільтри «Агеон». Їх «штовхають» від 400 грн до 2700. Але в чому відмінність, наприклад, «Агеон БІО смартфон» за 438 грн від «Агеон «Цілющий сон» за 2714 грн – залишилося загадкою: в описі обох продуктів сказано, що це «гнучкий безкорпусний електронний пристрій розміром 27 х 27 х 0,2 мм».

Шапочка з фольги проти 5G: які «диво-гаджети» продають в Україні

Чи підпадає продаж таких товарів під статтю про шахрайство? «Не можна дати однозначну відповідь на це питання. Наявність складу злочину матиме місце лише тоді, коли особи, продаючи подібний товар, знали про його неефективність, тобто у них відсутнє будь-яке підтвердження наявності позитивних властивостей від використання продукту», – пояснює партнер Legal House Денис Овчаров.

За його словами, якщо на товар є патент або сертифікат (експертиза), то говорити про шахрайство вже не можна. При цьому сам продавець (виробник) повинен вказати це в описі товару. Якщо такого опису не буде, то це, швидше, справа про захист прав споживача, а не кримінальна відповідальність.

«Якщо ж продавці все-таки обдурили, то працює звичайна схема: заява в поліцію про вчинення злочину за ст. 190 ККУ («Шахрайство»). Певна частина статті залежатиме від розміру збитку, тому чим більше таких звернень, тим краще. Заявник повинен домогтися отримання статусу потерпілого (йому вручать відповідну пам'ятку). Лише після отримання статусу потерпілого можна активніше брати участь у процесі: йдеться не тільки про допит, а й подання окремих клопотань слідчого (наприклад, проведення експертизи)», – пояснює процедуру Денис Овчаров.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті