Головне – не розпестити: як правильно дарувати дитині подарунки
 
Матеріал у партнерстві з Uma&Umi

Головне – не розпестити: як правильно дарувати дитині подарунки

Чи впливають вони на самооцінку дітей і які презенти не варто купувати

Этот материал также доступен на русском языке
Головне – не розпестити: як правильно дарувати дитині подарунки
Фото: Shutterstock

Де проходить межа між подарунком і батьківською любов'ю? Чи варто купувати багато презентів або лише найнеобхідніше? Як правильно вибирати та підносити подарунки дітям? У межах спецпроекту з брендом дитячих ювелірних прикрас Uma&Umi ці та інші питання Mind задав психологу і психотерапевту Ользі Голубіцькій.

1. Кажуть, дитину можна розпестити подарунками. Це правда?

Розпещеність – застарілий термін. Не можна розпестити дитину, можна неправильно вибудувати з нею стосунки. Вона безконтрольно вимагатиме подарунків, якщо тільки подарунки означають увагу й любов. Поведінка дитини може бути надто кричущою або провокаційною, якщо замінювати почуття презентами або вибудовувати бартерні стосунки: прибереш свою кімнату – куплю ведмедя, будеш слухатись – отримаєш машинку. Дитина звикає до того, що можна торгуватися. Вимагає подарунків, тому що це єдина мова стосунків, яка їй знайома.

2. Чи може подарунок нашкодити?

Це може статися, коли подарунок надмірно агресивний або технічно небезпечний, або коли не враховуються вікові рекомендації на упаковці. Наприклад, занадто складна гра, що не відповідає рівню розвитку. У такому разі дитина може відчути розчарування. Подарунок принесе більше деструктивності, ніж користі.

Також подарунок може нашкодити, коли дитину «купують»: «Я дарую тобі ось це, якщо напишеш контрольну на відмінно». Такий підхід викликає залежність.

3. Що означають подарунки для дітей?

Це одна з ознак любові й самоцінності. Сьогодні проблема може полягати в тому, що вибір подарунків занадто різноманітний, а батьки сильно зайняті роботою: відбуваються спотворення в стосунках батьків і дітей. Сам собою феномен подарунка для дитини – один із показників любові та прийняття, доказ того, що дитина бажана і їй раді в цій родині.

Головне – не розпестити: як правильно дарувати дитині подарунки

4. З якого віку можна дарувати подарунки дітям?

З будь-якого. Головне, узгоджувати з інструкцією на упаковці. Важливо спостерігати, чим цікавиться дитина, які в неї є хобі. Завжди можна запитати, що вона хоче. Тоді дитина відчуває зацікавленість і увагу з боку мами й тата або інших близьких людей.

5. Що не можна дарувати дітям?

Бажано не дарувати гаджети. Не варто підносити їжу як подарунок – наприклад, солодощі, щоб не викликати в дитини залежність.

6. Чи є обмеження в кількості подарунків?

Усе залежить від того, що прийнято в сім'ї, яка система цінностей, які правила встановлені. Не можна сказати, що потрібно дарувати подарунки тільки на день народження й Новий рік або тільки п'ять подарунків, тому що дитині виповнюється п'ять років. Важливо, щоб у родині був баланс. Про кількість потрібно домовлятися. Наприклад, старшому дарують три подарунки – і молодшому теж стільки. Так і з батьками. Щоб не було відчуття, що когось обділяють або, навпаки, дитину виховують споживачем, обдаровуючи подарунками.

Головне – не розпестити: як правильно дарувати дитині подарунки

Uma&Umi – спеціалізований бренд дитячих ювелірних подарунків. Ювелірні вироби виготовляються зі срібла 925°, а блиск та гіпоалергенність їм забезпечує покриття родієм (металом платинової групи).

Uma&Umi – це пам'ятний подарунок і яскрава емоція. Він завжди буде з вашою дитиною, а не відправиться на дальню полицю на третій-четвертий день, як це часто відбувається зі звичайними іграшками.

UMa&UMi – втілення любові й ніжності, яке ми зберігаємо протягом життя як найдорожчу цінність, отриману колись від батьків і близьких людей.

Вибрати прикрасу

7. А купувати щось просто так можна?

Можна й потрібно. Щоб не було звички отримувати подарунки на свята. Дитина має відчувати, що сама по собі хороша, цінна. Подарунок без причини означає, що дитину помічають, про неї пам'ятають і не потрібен той самий спеціальний день, щоб подарувати любов.

8. Як правильно дарувати подарунок?

Бажано лицем до лиця: нахилитися до дитини або присісти. Розповісти, як купувався подарунок: «Пам'ятаю, як ти хотів(ла) цю книгу і просив(ла) у мене, я її купила. Нехай вона приносить тобі радість». Аргументація говорить про те, що ви звернули увагу на бажання дитини без прохання, помітили її потреби.

Можна вручити дитині подарунок на відстані. Наприклад, батьки у відрядженні, і його дарує бабуся. Вона може сказати: «Мама зараз далеко, ти її обійняти не можеш, проте вона приготувала тобі подарунок заздалегідь». Дитині це приємно, і вона знає, що про неї пам'ятають.

Неправильно дарувати подарунки за бартером. Ставити умови: «Я дарую тобі, якщо...», «Куплю тобі, коли...». Це не подарунок, а варіанти «купування» дитини. Також не можна мотивувати дитину подарунками, тому що має бути внутрішня мотивація, а не зовнішня.

Внутрішня мотивація щось отримувати або досягати народжується через досвід проб і помилок. Пропонуючи дитині умову «Я куплю тобі, якщо...», ви позбавляєте дитину можливості сформувати свою мотивацію. У майбутньому вона може вирости людиною, що підлаштовується під інших і чекає на схвалення або заохочення.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
 
Матеріал у партнерстві з Uma&Umi
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло