Слідчі без погонів: навіщо читати книгу «Хроніки аудитора. Форензік – злочин і покарання»
І чому корпоративне шахрайство почасти ближче, ніж здається

Чи любите ви детективи? А детективи, засновані на реальних подіях? А якщо ці події сталися зовсім недавно в Україні (а деякі й поготів відбуваються просто зараз)? І розповідає про них безпосередній учасник, причому, не приховуючи ні свого справжнього імені, ні професії, ні обличчя? Уявіть, що вам дозволили зазирнути в протоколи розслідування, не обтяжені грифом «таємно». І фігуранти цих розслідувань – власники і топменеджери вітчизняних компаній, бізнеси яких посідають провідні рядки в найгучніших рейтингах країни...

Бекґраунд. Міжнародна асоціація сертифікованих фахівців із боротьби з шахрайством (Association of Certified Fraud Examiners, ACFE) стверджує: через недобросовісних менеджерів компанії в середньому втрачають від 5% до 100% річної виручки. П'ята частина великих бізнесменів оцінюють обсяг фінансових втрат від різних випадків шахрайства в суму від $100 000 до $5 млн на рік. Причому такі втрати частіше фіксуються у сферах транспорту, логістики й технологій. Ще 60% компаній заявляють про «скромніші» втрати – до $100 000 протягом року.
Професійний український аудитор Артем Ковбель називає ці цифри занадто оптимістичними – з огляду на особистий досвід. За його словами, у нашій країні іноді крадуть навіть цілі бізнеси. І втрати обчислюються в сумах із сімома й більше нулями. Причому часто не в гривнях.
Ця книга – третя в «послужному списку» автора. І друга, присвячена безпосередньо форензіку – різновиду зовнішнього аудиту, спрямованого на виявлення внутрішньокорпоративних зловживань у великому бізнесі.
Артем Ковбель – власник і старший партнер компанії Vigilant Forensic Boutique, спеціалізація якої – корпоративна безпека. Член правління, глава комітету Форензік Асоціації професіоналів корпоративної безпеки України (АПКБУ). З понад 12 років роботи у фінансовій сфері сім займається безпосередньо фінансовими розслідуваннями.
Як визначає сам автор, форензік – це інструмент, який допомагає мінімізувати втрати для бізнесу, визначити його точки уразливості за допомогою розбору бізнес-процесів на молекули й ідентифікувати неблагонадійних суб'єктів.
Оригінальна назва: «Хроники аудитора. Форензик – преступление и наказание»
Видавництво: «Конечный бенефициар»
Тираж: 1500 примірників
Сюжет. Коли на кону стоять мільйони, трюки нечистих на руку співвласників і/або найманих керівників компанії іноді набувають химерних форм. І тут вже не має значення, хто кому друг дитинства та скільки «пудів солі» було з'їдено на старті спільної справи. «На сусідському лузі трава зеленіша» – цей принцип часто стає головною спокусою, пусковим механізмом і точкою неповернення на шляху компанії до збитків, розколу і навіть повного краху.
Головні пастки для успішного власника – надмірна самовпевненість і безоглядна довіра тим, хто поруч. Або неготовність морочитися з контролем, підрахунками й регулярним аудитом. Або ж небажання «бруднитися» перевірками роботи тих, у кому їм, здавалося б, немає підстав сумніватися. В окремих випадках – прагнення скоріше вискочити з операційного управління, щоб не обтяжувати себе вниканням у всякі дрібниці.
Але саме ці «дрібниці» з часом сплітаються в клубок проблем, розплутати який неможливо без глибокого фінансового розслідування. Причому, незалежно від результатів, для ініціатора такої процедури світ уже ніколи не буде колишнім...
У книжці описано 26 кейсів – різні приклади шахрайських дій, згруповані у вісім галузевих груп: «Аграрна промисловість», «Нерухомість», «Інфраструктура й енергетика», «Ритейл», «Виробництво», «Медицина», «Інфобізнес», «Спорт і дозвілля». Оборудкам у кожній зі сфер притаманні свої цехові особливості, які для багатьох вже давно не є таємницею. В агросекторі – це махінації з земельним банком і технікою, у нерухомості – завищення вартості матеріалів, у ритейлі – оренда «повз касу», у виробництві – «ліві» партії тощо. Але, як виявилося, навіть у медицині та спорті можна «грати по-брудному» – банально створюючи компанії-клони і приводячи неврахованих клієнтів.
Крім того, автор коротко наводить ще низку шахрайських схем, які не описано у галузевих кейсах, але на які варто також звернути увагу. Їх у різних конфігураціях застосовують практично скрізь, де є чим поживитися за рахунок чужого бізнесу. Зокрема, наведено можливі махінації з товарно-матеріальними цінностями, нормами повернення, продажем швидкопсувних товарів, логістикою, фіктивними документами тощо.
Кожен із кейсів по-своєму схематичний і уніфікований, але водночас він може стати покроковою інструкцією для власника компанії, який запідозрив недобре:
- що має насторожити;
- на що звернути найпильнішу увагу;
- кому може бути вигідно, щоб «щось пішло не так»;
- як вивести пройдисвіта на чисту воду;
- як жити далі.
Викладене в книжці – це результат особистого досвіду автора, отриманого за роки в аудиті та, зокрема, форензік-аудиті. «Тема шахрайства настільки ж поширена, наскільки й «чутлива». Далеко не всі готові обговорювати її та визнати той факт, що шахрайство мало місце в їхній компанії. І дискусії на цю тему передбачають неабияку довіру до співрозмовника.
Усі розуміють, що цінність репутації складно переоцінити. Ринок форензик-розслідувань наразі є за своєю суттю унікальним і загалом будується на повній довірі. Саме тут не працюють загальноприйняті процедури залучення зовнішніх радників – тендери й конкурси. Найголовнішою є репутація, кількість перемог у точкових кейсах і особисті рекомендації», – так пояснює Артем Ковбель специфіку своєї діяльності, механізми контакту з клієнтом і ту двоїстість, з якою часто доводиться мати справу.
Адже, з одного боку, форензіст приходить у компанію, як лікар реанімаційної бригади, коли далі зволікати вже не можна – потрібно рятувати «пацієнта». І заради цього порятунку «пацієнт» буде змушений повністю довіритися – погодитися на всеосяжну відвертість і неминучі болючі процедури. А з іншого боку, головне завдання форензіста – відучити клієнта... довіряти. Причому довіряти всім, хто був поруч за роки в бізнесі – партнерам, найманому персоналу і часом власному «я».
Вам сподобається, якщо: вам цікаво вникати в усі нюанси підприємництва, ви намагаєтеся бути реалістом і чітко розуміти, які небезпеки можуть чатувати на сучасного бізнесмена (особливо, якщо до нього можна застосувати епітет «успішний»). Також вам забезпечено щедру порцію задоволень, якщо ви просто прихильник приказки «Не боги горщики обпалюють» і не вірите в «глянцевість» вітчизняних success story.
Вам не сподобається, якщо: ви – не фанат протокольного стилю викладення, навіть коли йдеться про оперативну роботу з розкриття махінацій, а розповідь має чітко виражений документальний характер.
Головна причина прочитати: зняти «рожеві окуляри», доки вони не розбилися стеклами всередину. Або переконатися, що «ті чутки щодо N. і R., які рік тому ходили кулуарами» – аж ніяк не чутки, а сувора правда життя.
У тому ж дусі
«Обшук – ознака успіху» Денис Овчаров
Прийнято вважати, що кримінальне провадження є деструктивним для бізнесу. Але, як би парадоксально це не звучало, обшук є доказом того, що бізнес досяг певного (високого!) рівня. Обшук часто є краш-тестом бізнес-процесів і виявляє слабкі місця, посиливши які, можна значно зміцнити позиції компанії на ринку. Ця книга для тих, хто не хоче боятися правоохоронців і готовий захищати свій бізнес.
«Теорія брехні» Пол Екман
Цю книгу можна назвати енциклопедією неправди. Попри те, що тема психології емоцій і їхніх проявів у людей дуже складна, будь-хто може отримати загальні відомості про феномен брехні, про всі її ознаки (вербальні та невербальні), про те, як працюють над викриттям брехунів відповідні потужні державні установи, якою може бути брехня в звичайному житті людини і які є у світі методи та практики її розкриття.
«Конкурентна перевага» Майкл Портер
Професор кафедри ділового адміністрування Гарвардської школи бізнесу Майкл Портер став колись наймолодшим професором за всю історію її існування, і цей його рекорд досі ніхто не побив. Консультував найвідоміші у світі компанії: AT&T, DuPont, Royal Dutch Shell і Procter & Gamble, Alpha-Beta Technologies, Parametric Technology Corp., R&B Falcon Corp і ThermoQuest Corp. Досліджував також діяльність понад 100 галузей у різних країнах. Навіть консультував уряди Південної Кореї і Росії. Пояснюючи ідею своєї нової книги, він зазначає: «Я написав її як для практиків, що несуть відповідальність за стратегічний розвиток компанії і вирішують, як створювати конкурентну перевагу й підвищувати продуктивність, так і для тих, хто намагається зрозуміти механізми функціонування бізнес-організації та поліпшити її продуктивність».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].