Давайте спочатку: Мінрегіон пропонує створити «тимчасову» ДАБІ
Відповідну постанову Кабмін має розглянути найближчим часом

23 грудня Кабінет Міністрів розгляне постанову про створення нового органу держбудконтролю. Про це заявив заступник міністра розвитку громад і територій Василь Лозинський на круглому столі, організованому Конфедерацією будівельників України (КБУ).
Попередня назва нового відомства – Державна інспекція з архітектури та містобудування, ДІАМ. При цьому раніше створені структури – Державну інспекцію містобудування, ДІМ та Держсервісбуд – пропонують ліквідувати. Як, власне, і ДАБІ.
Функції контролю передбачається передати приватним структурам, хоча раніше міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов цю ідею розкритикував. Ця ж постанова збільшує повноваження профільного міністерства.
Mind розбирався, якими функціями збираються наділити нове відомство, як контролюватиметься якість будівництва, і з чим доведеться зіткнутися будкомпаніям в наступному році?
Чи потрібно вірити в прикмети?
Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) здійснює функції контролю та нагляду за будівельним ринком. Саме вона видає дозволи на спорудження будівель, приймає їх в експлуатацію та... вважається найбільш корупційним органом на будринку.
Основна проблема в ході реформування ДАБІ – відсутність кінцевого бачення того, що саме влада прагне отримати в результаті, і нестача особи/відомства, відповідального за це. Розпочата Денисом Шмигалем у кріслі міністра регіонрозвитку реформа довго мандрувала між різними чиновниками та відомствами. І лише в листопаді-2020 Міністерство розвитку громад і територій взяло на себе відповідальність за впровадження кроків і призначень, необхідних для зміни підходів до роботи архбудінспекції.
Нагадаємо, що реформа ДАБІ почалася в п'ятницю, 13 березня. Замість однієї структури пропонувалося створити три:
- Державну сервісну службу містобудування – яка повинна була виконувати реєстраційні функції в будівництві;
- Державне агентство з питань технічного регулювання в містобудуванні – мало визначати параметри, ДБН, єврокоди;
- Державну інспекцію містобудування – планувалося, що вона здійснюватиме нагляд і контроль в будівництві.
Як просувалася реформа?
Дві структури з трьох були створені. Але ДАБІ при цьому продовжувала працювати. За словами гравців ринку, розмір неофіційних платежів зріс у 2-4 рази, як і терміни здачі в експлуатацію. Раніше заступник голови парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк розповідала, як один з гравців ринку подавав 31 раз документи для здачі будинку в експлуатацію.
У липні «Офіс простих рішень і результатів» Міхеїла Саакашвілі запропонував своє бачення реформи. Одна з його пропозицій– передати функції контролю за будринком приватним структурам. Це викликало неоднозначну реакцію у гравців ринку й експертів. Сама ідея сподобалася, але багато хто вважав, що ринок психологічно ще не дозрів для таких кроків. Окрім того, як розповідав Mind міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов «норма щодо ліквідації державного контролю за будівництвом суперечить ст. 42 Конституції України, згідно з якою держава здійснює контроль за якістю і безпекою всіх видів послуг і робіт».
Але Саакашвілі запевнив, що в розробці запропонованого ним концепту реформи ДАБІ брали участь «Офіс простих рішень» спільно з урядом, учасниками ринку та комітетами ВР. І що таке бачення схвалено президентом України Володимиром Зеленським.
Нагадаємо, в листопаді було звільнено Сергія Трофімова, радника голови Офісу президента Андрія Єрмака. За даними ЗМІ, однією з причин звільнення стали зловживання Трофімова, що стосуються ДАБІ.
Що пропонує профільне міністерство?
Схоже, що концепція, запропонована Міхеїлом Саакашвілі, все ж знайшла підтримку. Тому що лейтмотивом змін вже у виконанні Міністерства розвитку громад і територій стала передача функцій контролю над будринком приватним структурам або особам (ще точаться дискусії). Але здійснюватимуть вони його лише для об'єктів класів СС2, СС3 – житлові комплекси, торгові центри тощо.
Забудовники самі обиратимуть акредитований приватний орган, який контролюватиме хід будівельних робіт і прийматиме в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти.
Акредитація приватних структур і нагляд за ними лягає на плечі профільного міністерства.
Ключові моменти, зазначені в новій концепції реформи:
СС1 (приватне будівництво і будови малої поверховості): для реєстрації права на будівництво пропонується кілька варіантів – самостійно або із залученням нотаріусів.
СС2, СС3 (цивільне будівництво – ЖК, ТРЦ, БЦ): передати приватним структурам.
СС3 (об'єкти підвищеної небезпеки): архітектурно-будівельний контроль та введення в експлуатацію здійснюватиме нове відомство (ДІАМ).
Якою є роль ДІАМ?
На поточному етапі вона повинна вирішити всі існуючі законодавчі колізії, які виникли в процесі реформування ДАБІ. Василь Лозинський нагадав, що реформа проводилася здебільшого через постанови уряду, і легітимність такої форми – вельми спірна.
Крім того, законом передбачено, що архітектурний контроль здійснює одна організація, а згідно з постановою – їх кілька. «Ми очікуємо, що Кабмін найближчими днями прийме потрібну постанову, якою буде прописано створення нової структури. Деякі трактують її як відновлення роботи ДАБІ. Це не так! Ліквідація ДАБІ триває», – підкреслив він.
ДІАМ почне свою роботу після того, як набере 30% співробітників. На період перехідного етапу реформи вона об'єднає в собі повноваження ДІМ і Держсервісбуду.
«Будівельний ринок має розуміти, в якому стані він зараз знаходиться, і як планувати 2021 рік. Починаючи реформу навесні – планували її завершити за півроку. Але сьогодні зрозуміло, що в запропонованому форматі її завершити не вдалося», – зазначив Василь Лозинський.
Президент КБУ Лев Парцхаладзе зазначив: «Якщо компанія контролює проєкт від самого початку його реалізації, на кожному з етапів будівництва до введення в експлуатацію, то сама процедура введення буде майже автоматичною».
«Сам Мінрегіон, окрім формування державної політики, буде акредитовувати нові функції приватних інспекцій і здійснювати загальний нагляд за реєстраційними, дозвільними та контролюючими функціями в будівництві. Якщо до цього додати наявну функцію Мінрегіону щодо надання відхилень від ДБН, то таким мега-повноваженням позаздрить будь-який інший державний орган», – робить висновок ексчиновник ДАБІ Сергій Шевченко на своїй сторінці у Facebook.
За словами Олени Шуляк, до виходу приватних осіб на ринок будконтролю можна ставитися по-різному. Але для впровадження такої форми потрібні законодавчі зміни, тому що саме вона дозволить зруйнувати монополію і ввести прозорі правила роботи та залучати інвесторів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].