Захворіло у світі
143,629,848
Померло у світі
3,059,987
Вилікувалось у світі
122,010,330
Захворіло в Україні
1,974,118
Померло в Україні
40,796
Вилікувалось в Україні
1,514,472
Давайте спочатку: Мінрегіон пропонує створити «тимчасову» ДАБІ

Давайте спочатку: Мінрегіон пропонує створити «тимчасову» ДАБІ

Відповідну постанову Кабмін має розглянути найближчим часом

Этот материал также доступен на русском
Давайте спочатку: Мінрегіон пропонує створити «тимчасову» ДАБІ
Фото: pixabay

23 грудня Кабінет Міністрів розгляне постанову про створення нового органу держбудконтролю. Про це заявив заступник міністра розвитку громад і територій Василь Лозинський на круглому столі, організованому Конфедерацією будівельників України (КБУ).

Попередня назва нового відомства – Державна інспекція з архітектури та містобудування, ДІАМ. При цьому раніше створені структури – Державну інспекцію містобудування, ДІМ та Держсервісбуд – пропонують ліквідувати. Як, власне, і ДАБІ.

Функції контролю передбачається передати приватним структурам, хоча раніше міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов цю ідею розкритикував. Ця ж постанова збільшує повноваження профільного міністерства.

Mind розбирався, якими функціями збираються наділити нове відомство, як контролюватиметься якість будівництва, і з чим доведеться зіткнутися будкомпаніям в наступному році?

Чи потрібно вірити в прикмети?

Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) здійснює функції контролю та нагляду за будівельним ринком. Саме вона видає дозволи на спорудження будівель, приймає їх в експлуатацію та... вважається найбільш корупційним органом на будринку.

Основна проблема в ході реформування ДАБІ – відсутність кінцевого бачення того, що саме влада прагне отримати в результаті, і нестача особи/відомства, відповідального за це. Розпочата Денисом Шмигалем у кріслі міністра регіонрозвитку реформа довго мандрувала між різними чиновниками та відомствами. І лише в листопаді-2020 Міністерство розвитку громад і територій взяло на себе відповідальність за впровадження кроків і призначень, необхідних для зміни підходів до роботи архбудінспекції.

Нагадаємо, що реформа ДАБІ почалася в п'ятницю, 13 березня. Замість однієї структури пропонувалося створити три:

  • Державну сервісну службу містобудування –  яка повинна була  виконувати реєстраційні функції в будівництві;
  • Державне агентство з питань технічного регулювання в містобудуванні – мало  визначати параметри, ДБН, єврокоди;
  • Державну інспекцію містобудування – планувалося, що вона здійснюватиме нагляд і контроль в будівництві.

Як просувалася реформа?

Дві структури з трьох були створені. Але ДАБІ при цьому продовжувала працювати. За словами гравців ринку, розмір неофіційних платежів зріс у 2-4 рази, як і терміни здачі в експлуатацію. Раніше заступник голови парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк розповідала, як один з гравців ринку подавав 31 раз документи для здачі будинку в експлуатацію.

У липні «Офіс простих рішень і результатів» Міхеїла Саакашвілі запропонував своє бачення реформи. Одна з його пропозицій– передати функції контролю за будринком приватним структурам. Це викликало неоднозначну реакцію у гравців ринку й експертів. Сама ідея сподобалася, але багато хто вважав, що ринок психологічно ще не дозрів для таких кроків. Окрім того, як розповідав Mind міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов «норма щодо ліквідації державного контролю за будівництвом суперечить ст. 42 Конституції України, згідно з якою держава здійснює контроль за якістю і безпекою всіх видів послуг і робіт».

Але Саакашвілі запевнив, що в розробці запропонованого ним концепту реформи ДАБІ брали участь «Офіс простих рішень» спільно з урядом, учасниками ринку та комітетами ВР. І що таке бачення схвалено президентом України Володимиром Зеленським.

Нагадаємо, в листопаді було звільнено Сергія Трофімова, радника голови Офісу президента Андрія Єрмака. За даними ЗМІ, однією з причин звільнення стали зловживання Трофімова, що стосуються ДАБІ.

Що пропонує профільне міністерство?

Схоже, що концепція, запропонована Міхеїлом Саакашвілі, все ж знайшла підтримку. Тому що лейтмотивом змін вже у виконанні Міністерства розвитку громад і територій стала передача функцій контролю над будринком приватним структурам або особам (ще точаться дискусії). Але здійснюватимуть вони його лише для об'єктів класів СС2, СС3 – житлові комплекси, торгові центри тощо.

Забудовники самі обиратимуть акредитований приватний орган, який контролюватиме хід будівельних робіт і прийматиме в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти.

Акредитація приватних структур і нагляд за ними лягає на плечі профільного міністерства.

Ключові моменти, зазначені в новій концепції реформи:

СС1 (приватне будівництво і будови малої поверховості): для реєстрації права на будівництво пропонується кілька варіантів – самостійно або із залученням нотаріусів.

СС2, СС3 (цивільне будівництво – ЖК, ТРЦ, БЦ): передати приватним структурам.

СС3 (об'єкти підвищеної небезпеки): архітектурно-будівельний контроль та введення в експлуатацію здійснюватиме нове відомство (ДІАМ).

Якою є роль ДІАМ?

На поточному етапі вона повинна вирішити всі існуючі законодавчі колізії, які виникли в процесі реформування ДАБІ. Василь Лозинський нагадав, що реформа проводилася здебільшого через постанови уряду, і легітимність такої форми – вельми спірна.

Крім того, законом передбачено, що архітектурний контроль здійснює одна організація, а згідно з постановою – їх кілька. «Ми очікуємо, що Кабмін найближчими днями прийме потрібну постанову, якою буде прописано створення нової структури. Деякі трактують її як відновлення роботи ДАБІ. Це не так! Ліквідація ДАБІ триває», – підкреслив він.

ДІАМ почне свою роботу після того, як набере 30% співробітників. На період перехідного етапу реформи вона об'єднає в собі повноваження ДІМ і Держсервісбуду.

«Будівельний ринок має розуміти, в якому стані він зараз знаходиться, і як планувати 2021 рік. Починаючи реформу навесні – планували її завершити за півроку. Але сьогодні зрозуміло, що в запропонованому форматі її завершити не вдалося», – зазначив Василь Лозинський.

Президент КБУ Лев Парцхаладзе зазначив: «Якщо компанія контролює проєкт від самого початку його реалізації, на кожному з етапів будівництва до введення в експлуатацію, то сама процедура введення буде майже автоматичною».

«Сам Мінрегіон, окрім формування державної політики, буде акредитовувати нові функції приватних інспекцій і здійснювати загальний нагляд за реєстраційними, дозвільними та контролюючими функціями в будівництві. Якщо до цього додати наявну функцію Мінрегіону щодо надання відхилень від ДБН, то таким мега-повноваженням позаздрить будь-який інший державний орган», – робить висновок ексчиновник ДАБІ Сергій Шевченко на своїй сторінці у Facebook.

За словами Олени Шуляк, до виходу приватних осіб на ринок будконтролю можна ставитися по-різному. Але для впровадження такої форми потрібні законодавчі зміни, тому що саме вона дозволить зруйнувати монополію і ввести прозорі правила роботи та залучати інвесторів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті