Реформа ДАБІ: як Саакашвілі передає функції будівельного контролю приватним інспекторам

Реформа ДАБІ: як Саакашвілі передає функції будівельного контролю приватним інспекторам

Чи приборкає це недбайливих забудовників

Этот материал также доступен на русском языке
Реформа ДАБІ: як Саакашвілі передає функції будівельного контролю приватним інспекторам
Фото: Facebook-сторінка Міхеїла Саакашвілі

Міхеїл Саакашвілі включився в розробку законопроекту щодо реформи ДАБІ. Про це він 14 вересня написав на своїй сторінці у Facebook. Саакашвілі лобіює основний принцип – передачу функції контролю над будринком у приватні руки. Mind з'ясовував, на якому етапі перебуває зараз реформа ДАБІ і чого слід чекати девелоперам.

«Сьогодні зустрілися з бізнес-асоціаціями та Асоціацією забудовників, а також відбулася дуже важлива зустріч з прем'єр-міністром [Денисом] Шмигалем з приводу видачі будівельних дозволів і реформи ДАБК. На цей раз зустріч з прем'єром пройшла вкрай конструктивно. Ми домовилися про всі основні положення закону, і він буде прийнятий найближчими тижнями», – повідомив Міхеїл Саакашвілі.

«Суть реформи полягає в тому, що замість державних органів вводяться приватні інспектори, які зацікавлені, щоб будувалося більше, і щоб не було корупції. Ці інспектори відповідають за брак власним майном, тому не зацікавлені у фальсифікаціях і зниженні безпеки будівництва».

Саакашвілі також зазначив, що в розробці реформи ДАБІ брали участь Офіс простих рішень, спільно з урядом, учасниками ринку та комітетами ВРУ. За даними Mind, цю реформу буде представлено президенту Володимиру Зеленському до кінця поточного тижня.

Що в реформі?

Як розповіли Mind учасники зустрічі, представлена учора презентація реформи по суті не відрізнялася від липневої, про яку Mind докладно писав раніше. В цілому, експерти прийшли до висновку, що пропозиціям не вистачає системності.

Девелопери позитивно поставилися до можливості передати функції контролю від держави в приватні руки.  Однак цей крок, за словами профільного міністра Олексія Чернишова, суперечить ст. 42 Конституції України, згідно з якою держава контролює якість і безпеку всіх видів послуг і робіт.

Як саме очільник Офісу простих рішень погодив своє бачення реформи з парламентським комітетом – не відомо. Тому що раніше голова парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко заявляв, що не слід нехтувати функцією контролю держави в сфері містобудування.

«Досвід Грузії нас вчить: якщо відмовитися від контролю, можна швидко побудувати за 10 років Батумі. Але ще через 10 років ми матимемо фантастичні проблеми з експлуатацією новобудов. І для вирішення цієї проблеми потрібні колосальні кошти платників податків», – заявив він.

Цілком можливо, що за державою залишать функції акредитації та перевірку компетентності тих чи інших органів.

Раніше Клочко пообіцяв надати восени законопроект щодо реформи ДАБІ, яким будуть запропоновані зміни до 12 діючих законів України.

Зокрема, планувалося:

  • Передати реєстрацію та видачу документів декларативного і дозвільного характеру – з центрального сервісного органу в уповноважені органи місцевого самоврядування.
  • Запровадити принцип альтернативності. «Замовник зможе вибирати: здійснювати реєстрацію в органах місцевого самоврядування або у Державній сервісній службі. Також він зможе вибирати установу контролю: орган самоврядування за місцем розташування об'єкта, або центральну Інспекцію містобудування», – пояснив Клочко.
  • Скасувати ліцензування в будівництві та замінити його сертифікацією виконробів.
  • Надати право обирати страхову систему замість дозвільної, а також – механізм досудового оскарження. «У разі виникнення суперечок при перевірці замовники зможуть звертатися до голови Державної інспекції містобудування, щоб оскаржити дії підлеглих йому посадових осіб, які здійснюють перевірки», – зазначив Клочко.
  • Ввести кримінальну відповідальність за правопорушення в сфері містобудування, якщо таке порушення заподіяло шкоду здоров'ю людей або майнову шкоду великого розміру.

Втім, експерти кажуть, що й діюча система може працювати без перебоїв, якщо функція контролю буде не номінальною, як зараз.

«Замість контролю над дотриманням закону і створенням простих і прозорих норм, знову намагаються новими законами не виконувати існуючі», – говорить старший партнер адвокатської компанії «Кравець та Партнери» Ростислав Кравець.

За його словами, загроза того, що інспектори відповідатимуть власним майном за порушення – сумнівна. Ніхто не завадить записати його на найближчих родичів.

Нагадаємо, що реформа ДАБІ стартувала 13 березня. Відомство ліквідували, а замість нього уряд запропонував створити три нових. На час проведення реформи ринок паралізувало. Кількість порушень росте, а ось отримати дозвільні документи та здати об'єкти в експлуатацію стало ще складніше.

За підсумками першого півріччя кількість квадратних метрів, прийнятих в експлуатацію, практично не змінилася: просідання склало менше 5%. Однак така втішна статистика стала можливою тільки завдяки тому, що будівельна компанія KSM-GROUP ввела «пакетом» одразу дюжину будинків. Нагадаємо, KSM-GROUP – забудовник ЖК «Кришталеві Джерела», де отримали квартири жителі столиці, постраждалі від вибуху на Позняках. Ключі від майбутнього житла вручав особисто президент України Володимир Зеленський.

При цьому, як писав раніше Mind, усі будинки ЖК «Кришталеві джерела» прийняті в експлуатацію з порушеннями.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло