5 гріхів AstraZeneca: чому «винищувач пандемії» втратив довіру

5 гріхів AstraZeneca: чому «винищувач пандемії» втратив довіру

Що пішло не так у англо-шведського фармгіганта, який прагне забезпечити світ дешевими вакцинами від COVID-19

Этот материал также доступен на русском языке
5 гріхів AstraZeneca: чому «винищувач пандемії» втратив довіру
Фото: Global Look Press

Назва AstraZeneca у всіх на вустах. На початку осені, коли ця компанія оголосила про отримання недорогої, простої у виготовленні вакцини від COVID-19, що не вимагає сильного охолодження, її називали «винищувачем пандемії». Однак із листопада по березень імідж AstraZeneca в Європі неабияк постраждав. Відповідно до опублікованого минулого тижня дослідження YouGov, у Німеччині, Франції та Італії вже понад 50% населення вважають «оксфордську» вакцину небезпечною.

Mind пропонує дізнатися про ті помилки, які перетворили AstraZeneca з героя боротьби з пандемією на компанію, що викликає занепокоєння.

Листопад 2020-го – «каламутні» результати випробувань

Поневіряння фармгіганта почалися з його бажання порадувати світ. 23 листопада AstraZeneca й Оксфордський університет презентували суперечливі результати проведених у Великобританії і Бразилії клінічних тестів, які показали середню ефективність їхньої вакцини від COVID-19 на рівні 70,4%. Спочатку цю новину з радістю сприйняло світове співтовариство, вже підбадьорене позитивними випробуваннями вакцин Moderna та Pfizer-BioNTech.

Незабаром радість змінилася сумнівами, бо медичні експерти й репортери почали вказувати на неповноту поданої AstraZeneca інформації та ставити запитання: чи не завищила компанія ефективність своєї вакцини?

З'ясувалося, що під час клінічних тестів невелика група піддослідних помилково спочатку отримала пів дози вакцини замість повної. Серед них ефективність препарату дорівнювала 90%. Решта учасників клінічних тестів отримали дві повні дози вакцини й продемонстрували ефективність препарату на рівні 62,1%. Об'єднавши результати цих двох груп, компанія отримала цифру 70,4%.

Керівники AstraZeneca визнали, що не було наміру вводити будь-кому з учасників випробувань половинні дози, але представили це як «корисну помилку» й «інтуїтивну прозорливість».

Однак на компанію обрушився шквал докорів. По-перше, у попередній заяві AstraZeneca промовчала про випадкову природу відкриття. По-друге, наплутавши з дозуванням, компанія фактично провела два різних клінічних випробування, і комбінувати їхні результати було неправильно. По-третє, та група піддослідних, яка спочатку отримала половинну дозу вакцини й показала високу ефективність препарату, складалася з людей молодше 55 років, найменш уразливих перед COVID-19.

На думку фахівців, AstraZeneca уникла би багатьох наступних проблем, якби заявила про 62%-ву ефективність своєї вакцини. Невдала спроба скомбінувати суперечливі дані заради кращого результату підірвала довіру суспільства не тільки до компанії, а й до вакцинації загалом.

Січень 2020-го – зриви постачань до ЄС

Великобританія та Євросоюз призначили вакцину AstraZeneca своєю основною зброєю проти пандемії. Влада ЄС замовила 400 млн доз препарату, проте компанія змогла поставляти в призначені терміни менше половини обумовлених обсягів вакцини.

Наприкінці січня представники Єврокомісії в жорсткій формі відчитали AstraZeneca за зриви постачань, поставивши під сумнів її добросовісність. Вони висловили невдоволення тим, що англо-шведська компанія передусім забезпечує Великобританію, яка до Євросоюзу уклала контракт на постачання вакцин.

«Нездатність забезпечити виробничі потужності суперечить букві й духу нашої угоди. Ми відкидаємо логіку принципу «першим прийшов – першим обслужили». Це може працювати в м'ясній крамниці по сусідству, але не в контракті про закупівлі», – передає агентство Euronews слова єврокомісара з охорони здоров'я Стелли Кіріакідес.

Голова AstraZeneca Паскаль Соріо пояснював скорочення постачань до ЄС проблемами з виробництвом основного компонента вакцини на заводах у Нідерландах і Бельгії. За його твердженням, призначені для Євросоюзу препарати не йшли на ринок Великобританії, оскільки на території цієї країни налагоджено власний ланцюжок виробництва.

Лютий 2020-го – звинувачення в «квазінеефективності» для людей старше 65

Поки між Єврокомісією та AstraZeneca розгорявся диспут через зрив постачань, провідні європейські країни почали висловлювати сумніви в здатності вакцини AstraZeneca захистити від COVID-19 літніх людей, яким цей захист найбільш необхідний.

Влада Німеччини порекомендувала вакцинувати препаратом AstraZeneca тільки людей у ​​віці 18–64 років, вказавши на недостатність даних про його вплив на літніх. Кілька авторитетних німецьких газет, зокрема Handelsblatt, написали, що ефективність «оксфордської» вакцини у віковій групі старше 65 років становить 8%, що, за твердженням AstraZeneca, «абсолютна неправда».

Масла у вогонь підлив президент Франції Еммануель Макрон, назвавши щеплення від COVID-19 «квазінеефективним» для тих, кому більше 65 років.

Лідер Франції був підданий широкому осуду за своє висловлювання про вакцину AstraZeneca і взяв свої слова назад. Влада Німеччини також оголосила про помилковість опублікованих у німецькій пресі повідомлень про 8%-ву ефективність препарату. Однак удару по репутації AstraZeneca було завдано, і у багатьох європейців встигло скластися переконання, що її вакцин слід уникати.

Березень 2021-го – «тромбозний скандал»

Як писав Mind у статті «Весняне загострення пандемії: 4 причини посилення COVID в Європі», 15 березня влада Німеччини, Франції, Італії та Іспанії оголосила про тимчасове зупинення застосування вакцини AstraZeneca через сумніви в її безпеці. Слідом за ними аналогічне рішення ухвалили ще 15 європейських країн.

Цю зайву обережність європейських політиків піддали широкій критиці. Багато експертів висловили думку, що через окремі випадки тромбозу не можна було припиняти вакцинацію, що запобігає набагато більшій кількості смертей від COVID-19.
За твердженням AstraZeneca, у щеплених її препаратами європейців було виявлено навіть менше випадків порушення коагуляції крові, ніж відбувається серед населення у звичайних умовах. За даними на 8 березня, у вакцинованих у Великобританії і Євросоюзі 17 млн ​​осіб було зафіксовано лише 15 випадків тромбозу глибоких вен і 22 випадки легеневої емболії.
За AstraZeneca заступилися Всесвітня організація охорони здоров'я та Європейське агентство лікарських засобів, які заявили, що «оксфордська» вакцина безпечна, ефективна, і користь від її застосування багаторазово переважує ризик. Після цього майже всі європейські країни відновили кампанії з вакцинації. Однак опитування громадської думки свідчать про те, що після «тромбозного скандалу» криза довіри європейців до вакцини AstraZeneca посилилася.

Березень 2021-го – США засумнівалися в ефективності вакцини

Новий удар по репутації AstraZeneca завдали зі Штатів. Минулого тижня Національний інститут інфекційних захворювань і алергії (NIAID), що спостерігає за клінічними випробуваннями вакцин у США, заявив, що англо-шведська компанія могла знову спотворити дані, щоб завищити показник ефективності своєї вакцини.
Американській владі не сподобався опублікований 22 березня звіт AstraZeneca. У ньому компанія заявила, що за підсумками випробувань в США, Чилі й Перу ефективність її вакцини склала 79%. Також AstraZeneca повідомила, що її препарат на 100% захищає від тяжкого перебігу захворювання з ускладненнями й госпіталізацією та на 85% ефективний у групі пацієнтів, старших за 65 років.
Фахівці NIAID вказали, що компанія включила до звіту застарілі дані, і попросили її «оновити» отримані результати.
«Це, найімовірніше, дуже хороша вакцина, але деякі факти дійсно викликають сумніви і, можливо, породжують недовіру», – прокоментував ситуацію головний інфекціоніст США Ентоні Фаучі, попросивши AstraZeneca виправити «невимушену помилку».
Невимушеною помилкою в спорті називають ситуацію, коли тенісист програє очко, потрапляючи в сітку із зручного положення. AstraZeneca поспішила виправитися й опублікувала переглянутий звіт, знизивши ефективність своєї вакцини до 76%. Але втраті очок у конкурентній боротьбі постачальників вакцин це не запобігло. У пресі поновилися дискусії про те, чи не занадто багато AstraZeneca здійснює «невимушених помилок». І число охочих зробити щеплення прославленим «оксфордським препаратом», ймовірно, знову впаде.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті