Корисні навички: як сформувати впевненість лідера

Корисні навички: як сформувати впевненість лідера

І навіщо потрібна сміливість бути собою

Корисні навички: як сформувати впевненість лідера
Фото: pixabay

Якщо лідер розуміє власну команду, оволодів мистецтвом комунікацій та орієнтується на етичні цінності – він має всі можливості для того, щоб бути впевненим та успішним. Але в чому вигода впевненої поведінки? Як стверджував Чарльз Дарвін, у тваринному світі впевненість часто виграє перед великими розмірами. Впевненість демонструє перевагу й силу. Така поведінка обеззброює суперника, вселяючи в нього сумнів, страх або навіть паніку. 

Світ людей організований дещо за іншими законами. Однак і тут лідером може бути лише сильна особистість, здатна повести за собою команду. Впевненіші представники соціуму отримують більше авторитету, влади й інших ресурсів – отже, стають більш життєздатними.

Упродовж попередніх занять курсу «Лідерство: 6 найважливіших навичок» для учнів 9–11 класів від освітнього проєкту «На Урок» слухачі мали змогу дізнатися багато цікавого про навички, без яких не обійтися сучасному лідеру. Але це ще не все. І на черзі – впевненість.

Впевненість спирається на сміливість бути собою, знання своїх цілей і способів їх досягнення, знання своїх сильних і слабких сторін, здатність змінити неефективні способи дії на ефективні (Н. Рубінштейн).

Якщо ви компетентні та добре орієнтуєтеся в певній темі, маєте знання, «залізні» аргументи та розуміння, як використати свої сильні сторони – ви відчуваєте впевненість. При цьому важливо брати на себе відповідальність і не боятися змін!

Впевненість і самооцінка

Ці поняття тісно пов'язані та найкраще розкриваються під час спілкування. Спікерка зазначила, що самооцінка – це постійний процес порівняння себе та власних дій із внутрішнім ідеалом, стандартом. Тому надзвичайно важливо формувати якісні орієнтири, брати приклад із найкращих, а порівнювати себе лише з собою попереднім.

Щоб сформувати впевненість і стабільну самоцінність, важливо уникати так званих маятників – коливань від завищеної до заниженої самооцінки. Завищена самооцінка проявляється в неповазі до інших. Така ситуація веде людину до самотності, краху і в підсумку до своєї протилежності – до нікчемності.

Зворотній бік «медалі» – занижена самооцінка. Вона часто супроводжується апатією, невірою в себе та свої сили. Призводить до нездатності скористатися своїми талантами та направити їх на досягнення мети.

Вправи для розвитку впевненості та стабільної самооцінки

Якщо ви «діагностували» в себе ознаки невпевненості чи низької самооцінки – нумо виправляти ситуацію! Цьому допоможуть декілька корисних вправ.

Вправа «Мій портрет у променях сонця» 

Намалюйте сонце. У центрі сонячного кола напишіть своє ім'я або намалюйте свій портрет. Потім уздовж променів напишіть усі свої переваги – те хороше, що ви про себе знаєте. Що більше променів, то краще.

Вправа «Зате я»

Візьміть чистий аркуш і запишіть на ньому все, що вам у собі не подобається – всі недоліки, які вас турбують. Починайте зі слова «Я».

Проаналізуйте, чому ви думаєте, що це недоліки? Чим ці якості заважають вам? А зараз продовжіть кожне речення, починаючи зі слів: «зате я...».

Охачі дізнатися більше про формування впевненості та важливість інших лідерських якостей можуть долучитися до безкоштовного онлайн-курсу для учнів 9–11 класів «Лідерство: 6 найважливіших навичок» від освітнього проєкту «На Урок». Усі лекції доступні в записі.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло