Чад – не монархія: які лиха спричинить вбивство президента

Чад – не монархія: які лиха спричинить вбивство президента

«Династичний путч» у цій країні ризикує посилити хаос у регіоні Сахель

Этот материал также доступен на русском
Чад – не монархія: які лиха спричинить вбивство президента
Фото: depositphotos.com

Загибель від бойових ран Ідріса Дебі – 68-річного лідера Чаду – дестабілізує обстановку всередині 16-мільйонної країни, що допомагає Заходу придушувати повстання ісламістів на північному сході Африки. Франція підтримала спішно сформовану для управління Чадом хунту на чолі з 37-річним генералом Махматом Дебі, сином померлого президента. Однак експерти побоюються, що частина чадской армії може перейти на бік повстанців. Як можуть розвиватися події далі та які небезпеки приховані в цих сценаріях, вивчив Mind.

Як загинув Ідріс Дебі

Чад – не монархия: какие беды повлечет убийство президента
Ідріс Дебі

За офіційною версією, президента Чаду вбили повстанці з угруповання «Фронт за зміни та згоду в Чаді» (ФЗЗЧ), що базується в Лівії. Раніше вони брали участь як найманці в лівійській громадянській війні проти уряду Тріполі на боці генерала Халіфи Хафтара, від якого отримали гарне озброєння й військову техніку, зокрема російського виробництва.

11 квітня, у день виборів, за підсумками яких президент Чаду переобрався на шостий строк із результатом 79,3% голосів, солдати ФПСЧ вторглися у свою країну з Лівії, проголосили незалежність прикордонного північного регіону Тібесті та рушили на південь декількома колонами.

Повстанці оголосили своєю метою повалення президента Ідріса Дебі і створеного ним режиму. Їхнє вторгнення сталося в момент пікового невдоволення главою держави, який порушував  права людини, щоб бути при владі понад 30 років. Ідріса Дебі, колишнього військового, який захопив владу в Чаді 1990 року внаслідок державного перевороту, звинувачують у репресіях, залякуванні опозиції, відключенні інтернету й фальсифікації виборів.

17 квітня в 300 км від столиці Нджамени в регіоні Канемо урядові війська зустріли повстанців і розгромили їх. Однак Ідріс Дебі, який прибув на передову, щоб зафіксувати перемогу над загонами ФЗЗЧ, отримав смертельне поранення і 20 квітня помер у госпіталі.

Чотири ознаки путчу

Згідно з чадською конституцією, у разі смерті президента його обов'язки повинен перебрати на себе спікер парламенту – і провести вибори нового президента протягом 90 днів. Однак у середу військові оголосили про видання нового закону – «Перехідної хартії».

Цей документ визначає перехідну військову раду як головний орган влади в Чаді строком на 18 місяців. Тимчасовим президентом країни і головнокомандувачем армії був призначений 37-річний Махамат Дебі, який до цього очолював елітну президентську гвардію та відповідав за безпеку свого батька.

«Спостерігачі вважають, що в Чаді є всі ознаки спланованого військового перевороту: вбивство легітимного лідера, порушення конституційної норми про спадкування влади, розпуск Національної асамблеї та запровадження тимчасового військового уряду», – описує ситуацію в Чаді нігерійське видання Premium Times.

Близько 30 чадських опозиційних політичних організацій, що бойкотували вибори, опублікували спільну заяву з вимогою передати владу цивільному уряду. Також вони закликали громадян Чаду «не підкорятися незаконним рішенням» перехідної військової ради, зокрема про призначення Махамата Дебі главою держави.

Розкол в армії

Чад – не монархия: какие беды повлечет убийство президента
Махамат Дебі
Фото: DR

Найнебезпечнішим розвитком подій у Чаді експерти вважають щораз більше небажання військовослужбовців підкорятися новому уряду Махамата Дебі. Істотна частина армії налаштована проти нього, і багато високопоставлених військових відкрито заявляють про це.

«Молодий Дебі був призначений невеликим колом своїх військових друзів, які захотіли вийти з правового поля, щоб влаштувати свій маленький державний переворот», – цитує американське видання VOA News генерала національної армії Чаду Ідрісса Дікко.

За його словами, група військових офіцерів Чаду закликала перехідний уряд «сісти за стіл перемовин із представниками громадянського суспільства та шляхом інклюзивного діалогу знайти рішення, які зможуть гарантувати проведення незалежних вільних виборів».

Чадська армія, як і все суспільство, розділена за багатьма етнічними лініями. Експерти стверджують, що ця фрагментація посилювалася останні кілька років і ризикове рішення Ідріса Дебі відправитися на передову, що коштувало йому життя, було продиктовано необхідністю.

«Для Чаду присутність воєначальника на передовій – це звичайна справа. Люди кажуть, що війська не воюють, якщо великі командири не сидять в першій машині на лінії фронту. Я думаю, Ідріс Дебі хотів переконатися, що його війська насправді ведуть бій, залишаються мобілізованими й не збираються зрадити його, оскільки останніми роками в армії було багато невдоволення, що наростало», – передає VOA News слова французького дослідника та журналіста Джерома Тубіана, який вивчає Чад протягом 20 років.

Чад – не монархия: какие беды повлечет убийство президента

Наступ повстанців

«Фронт за зміни і згоду в Чаді» повідомив, що дасть синам Ідріса Дебі трохи часу для поховання батька, після чого продовжить наступ на столицю. Угруповання стверджує, що закріпилося в регіоні Канемо в 200 км від Нджамени.

«Чад не монархія! У країні не може відбуватися династична передача влади, – йдеться в заяві ФЗЗЧ. – Ми закликаємо всіх прагнучих до справедливості жителів Чаду приєднатися до нас у нашій боротьбі та зупинити тих, хто перетворює нашу дорогу республіку на монархію».

Невідомо, які сили зараз має у своєму розпорядженні ФЗЗЧ і чи здатен він залучити до збройної боротьби інші угруповання. Але повстанський рух у Чаді вже показував свою здатність штурмувати столицю. 2008 року опозиційне об'єднання «Союз сил опору» атакувало Нджамену й мало гарні шанси повалити режим, але на допомогу Идрису Дебі приспіла французька авіація, відкинувши повстанців бомбовими ударами.

Підтримка Заходу

Загибель Ідріса Дебі поставила Францію перед складним вибором: підтримати його сина, який порушив конституцію, або позбутися допомоги Чаду в боротьбі проти ісламістів у Сахелі. З 2014 року Париж проводить у регіоні антитерористичну операцію «Бархан». У цій місії беруть участь близько 5100 французьких військовослужбовців спільно зі збройними силами «сахельскої п'ятірки»: Буркіна-Фасо, Мавританії, Малі, Нігеру та Чаду.

Із цих п'яти країн Чад робить найзначніший внесок у боротьбу з джихадистами в регіоні. Близько 1200 чадських солдат постійно базуються в Нігері біля кордону з Малі та Буркіна-Фасо. Ще сотні чадських миротворців дислоковані на базі ООН у Малі. Якщо Махмата Дебі відкличе ці сили для захисту Нджамени від повстанців, у регіоні активізуються бойовики ІДІЛ та Аль-Каїди.

«Якщо Чад відкличе своїх солдатів й одночасно Франція виведе військовослужбовців операції «Бархан», то Малі впаде. Колапс також може статися в Буркіна-Фасо й на деяких або на всіх територіях Нігеру», – коментує ситуацію в Сахелі колишній військовий і професор Університету Ніамеї в Нігері Амаду Воунті Діаллоу.

Міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан у четвер виступив в ефірі телеканалу France 2 і повідомив про рішення підтримати перехідний військовий уряд в Чаді у зв'язку з особливо складною обстановкою, у якій стабільність і безпека мають першорядне значення.

«Ситуація в Чаді серйозна. Перехідна військова рада взяла контроль над країною й намагається її стабілізувати. Передача влади цивільному уряду повинна пройти спокійно, демократично та швидко. Але відповідний час для цього настане тоді, коли стабільність по-справжньому відновиться. Чад зіткнувся з безліччю загроз», – заявив Жан-Ів Ле Дріан.

Експерти вважають, що ситуація в Чаді може піти за лівійським сценарієм, коли повалення авторитарного режиму Муаммара Каддафі призвело не до очікуваного встановлення демократії, а до багаторічного «вакууму влади». Франція пошкодувала, що в Лівії бомбила сили Каддафі. Тому на цей раз у Чаді французькі авіаудари можуть обрушитися на продемократичних повстанців.

Титульна ілюстраціяDepositphotos.com

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті