Сам собі не хазяїн: навіщо читати книжку «Знайди слона»

Сам собі не хазяїн: навіщо читати книжку «Знайди слона»

Як наш мозок вирішує за нас, що нам вигідно, а що – ні

Сам собі не хазяїн: навіщо читати книжку «Знайди слона»

Бекґраунд. Кевін Сімлер та Робін Гансон, обидва письменники, обидва науковці, дослідили, як працює наш мозок та що він приховує від нас же. Кевін – науковець у галузі IT-технологій, працював 10 років програмістом. Робін Гансон економіст та науковий співробітник Інституту майбутнього людства Оксфордського університету. Об'єднавшись, ці двоє створили книжку, яка сподобається далеко не кожному, але тих, хто візьме її до рук, змусить переосмислити кожне своє рішення в житті.

Самі автори зазначають, що після тривалої праці над цією книжкою, їм самим хотілося відволіктися на інші теми.
Тож, чи готові ви зануритись у неї?

Оригінальна назва: The elephant in the brain. Hidden motives in everyday life

Видавництво: Vivat

Наклад: 1000 примірників

Сюжет. Як часто ви думаєте про те, що вас дурять? Зайшовши в маленький магазинчик неподалік вашого дому, ви запитуєте в продавця чи свіжа випічка. Зазвичай, вам скажуть, що так, беріть і не пошкодуєте. Одразу думаєте, а чи не надурили мене? Мені сказали щиро чи лише для того, щоб я придбав цей останній кекс?

То ж напевне таки часто. А що коли ще частіше вас дурить ваш власний мозок?

Ви отримали підвищення на роботі, ваша заробітна плата також значно збільшилася. Якоїсь миті ви вирішуєте, що це була та межа, коли ваш статус більше не дозволяє вам ходити з дешевим телефоном. Вам потрібно купити останню модель усім відомої марки. Взявши телефон до рук, ви точно забудете, що купували його лише, щоб підтвердити свій статус. Тепер – це лише тому, що він більш зручний, працює набагато краще та взагалі переваг купа. Проте, найбільш ймовірно, міркування про статус ледве промайнули у ваших думках або взагалі там не з’явилася свідомо. Вам просто захотілось. А ви вже не помітили слона.

«Слон у голові – важлива, але ігнорована властивість роботи мозку, інтроспективне табу», – пояснюють нам автори книги «Знайди слона» Кевін Сімлер та Робін Гансон. Інакше кажучи, це все те, що здається бридким і неправильним, а ми його ховаємо під мішурою альтруїстичного чи корисного.

Відверто кажучи, книга спочатку навіть відвертає та викликає огидні відчуття, тому що «з порогу» виявляється, що ми не такі вже й благочестиві істоти. Хочемо ми чи ні, але наш мозок робить усе в наших інтересах. Якщо продавець того самого кексу щиро любить свою роботу, то він несвідомо посміхатиметься покупцям, ввічливо з ними спілкуватиметься, а імена постійних любителів випічки запам’ятає та при нагоді використовуватиме. Усім буде здаватися, що цей продавець – ввічлива та хороша людина, а він просто любить свою роботу або хоче отримати більшу зарплату.

Кевін Сімлер та Робін Гансон дуже часто, щоб пояснити мотиви наших дій, звертаються до приматології, адже це наука, що вивчає наших пращурів. На прикладі їхніх інстинктів ми дізнаємося, що відбувається з нами. Як-от чищення шерсті одне одному. Здавалося би, справа, яка не вимагає багато часу, але примати витрачають на неї набагато більше хвилин, ніж це потрібно справді для гігієни. Частіше це служить сигналом, що одна особа готова приділити більше уваги іншій, а у відповідь очікує якусь користь для себе. Так само на несвідомому рівні відбувається й у людей.

У більш практичному розділі «Приховані мотиви в повсякденному житті» одразу починаємо розбиратися з мовою тіла. Чому вона все ще існує, якщо люди придумали мову вербальну? Слова можна сказати будь-які, а мова тіла – це щось більш інстинктивне. Якщо ви скажете «Ти мені подобаєшся» зі схрещеними руками та кам’яним виразом обличчя, то людина зверне увагу не на слова, а на те, як їх сказано. Сказавши те саме з усмішкою або навіть без неї, однак щиро, ти можеш розраховувати на те, що тобі повірять. Підсвідомо це зрозуміють.

Це одна з тих книжок, яка викликає не завжди позитивні емоції. Вам не хочеться продовжувати читати, адже в якийсь момент ви почуваєтеся або просто твариною, або корисливою істотою. Проте, коли ви прочитаєте книжку, значно краще почнете розуміти самого себе, свої вчинки, а подекуди й вчинки оточення.

Вам сподобається, якщо: вас не лякає занурення в не надто приємні властивості людського мозку. Ви готові до того, що не завжди погоджуватиметеся з авторами, але з радістю дізнаєтеся нове про себе та про людство загалом.

Вам не сподобається, якщо: вам не хочеться читати «гірку правду» про власний мозок. Ви не готові зізнатися собі, що виконуєте ту чи іншу дію не тільки тому, що вам так хочеться, а й з огляду на те, як на це відреагує ваше оточення: чи точно ви виглядаєте достатньо хорошим? Якщо все-таки наважитеся прочитати книжку, то вам багато разів захочеться її закрити, адже це все не про вас – у вас інші мотиви. Можливо, і так. Але ж чому тоді не хочеться вчитуватися в ці слова?

Головна причина прочитати: поглянути на своє життя не з точки зору нашої «вузької свідомості», а побачити повноцінну картину, яку малює наш мозок для нас.

У тому ж дусі:

«Сценарії життя людей» Клод Штайнер

Хоч ця книга і не про слонів, але також змушує нас зрозуміти, що частіше за все ми не володіємо ситуацією. Слово «сценарії» слід розуміти буквально, адже ледве не кожен з нас застряг в одному із них.

Хтось сильна бізнес-леді, яка не дає собі розслабитись, а хтось віддає усе сім’ї, проте не згадує про себе. Також ви познайомитесь з трьома особистостями, які живуть у вас: Дитина, Батько, Дорослий. Спойлер: дружити треба з усіма трьома. Саме ці троє відповідають за вашу реакцію на ту чи іншу ситуацію.

Наприклад, у вас різко виникло бажання сісти до когось на ручки, згорнутись клубочком і щоб вас просто гладили по голівці. Що ж, це ваша внутрішня дитина вимагає турботи про себе. Насправді, все далеко не так просто та прямолінійно. Вам доведеться гарненько покопатись в собі.


«Таємне життя розуму» Маріано Сіґман

Повертатаючись до теми, що ж відбувається з нашим розумом, ця книга може стати чудовим доповненням до «Знайди слона». Ви познайомитесь з тим, що таке нейронаука та поринете в найновіші дослідження в цій сфері.

Як працює наш мозок? Які він сигнали нам посилає та навіщо? Як саме відбуваються якісь процеси? Звичайна дія, як от, читати. А як так виходить? Чому нам це вдається.

Книга дасть відповідь на усі ваші 1000 та 1 запитання. Одна з багатьох тем, з якої ви почнете знайомство з цією інформацією – це немовлята. Якщо ви так само були впевнені, що дивлячись навколо вони насправді не бачать та нічого не розуміють – мерщій читайте. Бажано до батьківства.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло