Зрозуміти нащадка: які навички спілкування потрібні сучасним батькам і викладачам

Зрозуміти нащадка: які навички спілкування потрібні сучасним батькам і викладачам

Або чим корисна книжка «Як не збожеволіти від батьківства»

Зрозуміти нащадка: які навички спілкування потрібні сучасним батькам і викладачам
Фото: www.facebook.com/vivat.book.com.ua

Попри те, що у Києві діти вже повернулись за парти, ймовірність переведення на дистанційне навчання у школах все одно лишається. Відтак, викладачі, батьки і діти мають бути готові до тих чи інших нових випробувань. Якщо дітям нові виклики даються легше завдяки віку, вмінню швидко адаптуватись, то дорослі за нових умов не завжди можуть швидко налаштуватись. Олена Маркова, практичний психолог школи повного дня КМДШ спеціально для Mind проаналізувала книгу «Як не збожеволіти від батьківства» з точки зору психолога та розповіла, чим видання може стати в нагоді у сучасних умовах.

Бекґраунд. Коли ти практикуючий психолог і працюєш із дітьми, то легко зрозуміти, що вони відрізняються від попереднього покоління. Використання гаджетів, спілкування в соціальних мережах, діджиталізація змінили сприйняття навколишнього світу.

Крім того, нові реалії навчання в умовах карантину впливають на розвиток емоційного інтелекту, сприйняття себе й оточуючих, пошук нових можливостей задовольнити потреби в комунікації. І тут мова не лише про друзів, із якими дитина й раніше спілкувалася, а й про презентацію себе групі однокласників в онлайн режимі в процесі навчання.

Наприклад, якщо дитина сором’язлива, то на онлайні вона відчуває себе впевненою, оскільки зовнішні стимули на неї не впливають, і їй легко сконцентруватися на відповідях. Цей досвід необхідно запам’ятати і відчуття успіху «перенести» на офлайн навчання. А коли дитина розкута і їй не вистачає уваги, то вона може пригадати атмосферу в класі, і уявивши себе там, пригадати позитивні моменти, відчути себе комфортно, як у стінах школи. 

Відтак, потрібно підбирати нові методи взаємодії, спілкуватися з дітьми на їхній мові, розуміти почуття, давати можливість їх безпечно висловлювати. Не тільки викладачам, а й батькам просто необхідна актуальна інформація, нові інструменти, які можуть побачити тільки спеціалісти, занурені в повсякденне життя дитини.

Саме про це йдеться у книзі «Як не збожеволіти від батьківства» співавторів: Катерини Кисельової, Оксани Лячинської, Аліни Мірошнікової, Олени Павлової, Олени Шарговської, Олени Юрченко. В основі книжки – матеріали, що розміщуються на сайті Osvitoria.Media.

Оригінальна назва: «Як не збожеволіти від батьківства».

Видавництво: «Віват» 

Наклад: 2100 примірників.

Сюжет: Питання відносин між батьками й дітьми були й будуть актуальними завжди. Тільки спираючись на новий досвід, ми можемо знаходити рішення і справлятися з викликами XXI століття. Світ рухається шаленими темпами, вікові кризи змістилися, діти розвиваються швидше.

Відтак, батькам та викладачам стане в нагоді це видання, адже воно складається з коротких розділів, які розкривають наступні теми:

  • вікові проблеми дітей і підлітків,
  • сфера комунікації та стосунків,
  • питання навчання в режимі онлайн,
  • корисні поради та нові підходи розв’язання складних питань у житті школяра,
  • основні кризи,
  • ключові проблеми, з якими стикаються учень і його батьки.

Автори розглядають питання, що стосуються розвитку особистості, під кутом різних соціальних ролей, таких як дитина, друг, школяр. Кожен розділ – це нова тема, основна думка й корисні поради виділені й підкреслені. Структура логічна й лаконічна.

У матеріалі пояснюється, зокрема, як долати виклики, що виникають у період становлення особистості.

Так, викладачам пропонується освоїти практичний інструмент для роботи, а батькам стануть в нагоді прості техніки, які під силу застосувати людям навіть без психологічної освіти.

Крім того, викладачам, які спілкуються з батьками та дітьми, наведені інструменти можуть допомогти налагодити стосунки та запропонувати нові креативні рішення й техніки для виконання домашніх завдань, або лайфхаки – як вижити на єдиному просторі під час карантину.

Наприклад, для мене книга «Як не збожеволіти від батьківства», наче перша допомога, адже тут можна отримати відповідь: як розумно щось забороняти дітям, як зрозуміти і прийняти підлітка; як допомогти подбати про безпеку в мережі, удосконалити навички спілкування  з дітьми; допомогти зрозуміти себе і інших; навчитися долати страхи і адекватно оцінювати себе тут і зараз.

Здивувало, що в одній книжці зібрали так багато практичних порад на будь-які випадки для батьків й інших дорослих які дотичні до формування особистості дитини. Завдяки цьому можна зрозуміти і побачити з різних боків очима дитини її світ і середовище, в якому вона зростає.

Вам сподобається, якщо: ви батьки, які хочуть, щоб дитина була гармонійною особистістю. Книга допомагає зрозуміти вікову психологію і правильно виходити з кризових моментів, розв’язувати побутові питання. Книга буде корисною для тих, хто шукає інсайти, або розчарувався в літературі про підлітків і в сучасних підходах у вихованні. Тим, хто прагне краще зрозуміти сучасну дитину з кліповим мисленням та іншим світоглядом.

Вам не сподобається, якщо: ви не сприймаєте структуровану подачу матеріалу або вишукуєте складну термінологію. Також вона не сподобається тим, хто не готовий використовувати нові сучасні підходи, звик до авторитарного режиму взаємодії з дитиною. Використовувати застарілі методи взаємодії з дитиною – це як намагатися залізним іржавим ключем відімкнути новітній електронний замок, який реагує на дотик. Відтак, тим хто не готовий йти в ногу з часом, ця книга точно не підійде.

Головна причина прочитати: дати відповідь на запитання: чи люблячі ми батьки, і чи робимо максимум для своєї дитини? Зрозуміти основні тенденції розвитку дитини/підлітка в сучасному світі. Варто звернути увагу на легку й цікаву подачу матеріалу: максимум знань за мінімум часу. Ілюстрації, що викликають приємні асоціації, виділення основної думки, чіткість і структурованість є концепцією, яка допомагає орієнтуватися в змісті та звертати увагу на головні моменти.

Ще кілька сучасних книг, які можуть допомогти батькам зрозуміти дітей:

«Бути собою або 10 гаджетів для щастя», Олена Тараріна

Книга про цінності, оточення, відносини, як зрозуміти дитину й допомогти. Авторка розбирає життєві ситуації й типові реакції дитини.

Цікаво почитати підліткам, які хочуть зрозуміти себе, випрацювати алгоритм дій у складних ситуаціях, і батькам для усвідомлення процесу становлення особистості.

Саме в цій книзі розбирають типові ситуації, в які може потрапити дитина, запропонована альтернатива, як вчинити та розширити світогляд.


«Навчитися вчитися», Барбара Оклі

Цікава для розуміння, як працює мозок, і які прийоми допомагають його запустити, книга «Навчитися вчитися» Барбари Оклі. Дає глибину й розуміння розглянутих питань, надає інструменти, як вивчити те, що раніше не вдавалось, використовуючи цікаві методи й підходи.

Корисно і цікаво для читача, який хоче засвоїти нові знання. Дорослі зможуть допомогти дітям зрозуміти процес структурування інформації. Варто обрати саме цю книгу, бо інформація подається чітко і зрозуміло, через власний приклад.


«Шанобливі батьки, шанобливі діти», Сура Гарт і Вікторія Кіндл Годсон

Автори пояснюють, як безпечне середовище вдома впливає на дитину. Що змінюється, коли кожен усвідомлює свої потреби й може їх задовольнити, спираючись на методи Ненасильницького спілкування Маршалла Розенберґа.

Прочитавши цю книгу, стає зрозуміло, що таке емпатія, навіщо і як  усвідомити свій власний досвід і почуття, актуалізувати потреби, не звинувачуючи і не критикуючи оточуючих. Книга написана зрозуміло, просто, доступно і практично.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло