Попри війну: п’ять найбільших інвестицій в українські стартапи

Попри війну: п’ять найбільших інвестицій в українські стартапи

Від початку повномасштабного вторгнення вже 34 проєкти залучили кошти від міжнародних фондів

Попри війну: п’ять найбільших інвестицій в українські стартапи
Фото: depositphotos.com

За підрахунками Mind, з 24 лютого стартапи з українським корінням закрили 34 інвестиційні угоди. 20 із них залучили кошти на загальну суму понад $195 млн. Розмір фінансування ще 14 проєктів поки не розголошується. Видання підсумувало результати лише тих компаній, які мають команди в Україні та наших співвітчизників – серед засновників.

Це досить позитивна статистика, враховуючи стрімкий обвал на світовому ринку венчурних інвестицій та активні бойові дії в нашій країні. Вона свідчать про те, що інвестори продовжують вірити в життєздатність вітчизняних стартапів. Щоправда, віра почала повертатися кілька місяців тому: найбільші угоди стали закриватися з літа. Навесні українським стартапам вдавалося залучати відносно невеликі кошти – до $1 млн. Mind відібрав п’ять проєктів, які подолали цю планку – залучили більше ніж $5 млн.  

Раніше видання писало про інвестиційні пригоди наших стартапів за підсумками 2021, 2020, 2019, 2018 и 2017 років.

5-те місце: Salto X

Попри війну: п’ять найбільших інвестицій в українські стартапи
Фото: https://www.saltox.co

Обсяг залучених інвестицій у 2022 році: 5,2 млн євро

Рік створення: 2021

Засновники: естонці Рагнар та Еліза Сасс, Крістс Авотс, українка Тетяна Чайковська

Офіси: Таллінн (Естонія), українська та латвійська команди працюють віддалено

Кількість співробітників: 16

Це зовсім молодий криптостартап. Він створений наприкінці минулого року співзасновником естонського «єдинорога» Pipedrive Рагнаром Сассом та керівницею київського коворкінгу LIFT99 Тетяною Чайковською. Команда розробляє Web3-альтернативу фондовим опціонам.

«Більшість засновників стартапів знають про біль при роздачі капіталу. Різні закони в різних юрисдикціях, правила оподаткування та працевлаштування. І біль тільки посилюється, коли фаундери намагаються надати частку непрацівникам: підрядникам, радникам, громадськості тощо», – пояснюють засновники та запевняють, що Salto X цю проблему розв’язує. Рішення компанії замінює традиційні опційні програми для співробітників на токени, що розподіляються, за допомогою смарт-контракту.

Це дозволяє значно знизити витрати на юридичне оформлення незалежно від юрисдикції та спростити видачу акцій компанії для віддалених або контрактних співробітників. «Працюємо над тим, щоб забезпечити більше шляхів ліквідності, даючи можливість вкладникам із білого списку купувати та продавати один одному токені. Допомагаємо європейським стартапам ділитися своїм успіхом із учасниками, де б вони не знаходилися», – уточнюють у команді.

У липні Salto X залучив свій перший раунд від фондів ByFounders, Blockwall, Box Group, 3Commas та низки «ангелів». Кошти підуть на масштабування продукту в різних юрисдикціях та розширення команди в Україні: шукають розробників, маркетологів, фінансистів та юристів.

4-те місце: Spin Technology (раніше Spinbackup)

Попри війну: п’ять найбільших інвестицій в українські стартапи
Київський офіс компанії
Фото: https://jobs.dou.ua/

Обсяг залучених інвестицій у 2022 році: $16 млн

Рік створення: 2013

Засновник: Дмитро Донцов

Офіси: Київ, Одеса, Лос-Анджелес (США), Пало-Альто (США)

Кількість співробітників: понад 80

Цей стартап працює в ніші дуже актуальної зараз кібербезпеки. «Хмарні вразливості стали головним болем підприємств, оскільки організації переносять критично важливі для бізнесу дані та послуги в хмару. Багато компаній використовують кілька сторонніх SaaS-застосунків, легкий доступ до яких призводить до збільшення витоків даних», – пояснюють розробники.

Тож команда створила своєрідні антивіруси для сторонніх SaaS-сервісів. ПЗ розпізнає загрози на різних платформах: Google Workspace, Microsoft Office 365, Salesforce тощо. Платформа включає чотири компоненти: моніторинг програм-вимагачів та реагування на них, оцінка ризиків застосунків, запобігання витоку даних, резервне копіювання та відновлення. Зараз у Spin понад 1600 клієнтів: Toyota, OFS, Utibrain, Autodoc, Miller тощо.

У серпні Spin залучила $16 млн у раунді серії А від Blueprint Equity, Santa Barbara Venture Partners й Blu Venture Investors. Компанію оцінили в $55 млн. Отримані кошти підуть на подальшу експансію, розширення послуг, збільшення команд маркетингу, продажів та інженерів.

3-тє місце: Preply

Попри війну: п’ять найбільших інвестицій в українські стартапи
Фото: https://jobs.dou.ua/

Обсяг залучених інвестицій у 2022 році: $50 млн

Рік створення: 2012

Засновники: Сергій Лук'янов, Дмитро Волошин, Кирило Бігай

Офіси: Київ, Барселона (Іспанія), Нью-Йорк (США)

Кількість співробітників: понад 400

Це платформа для підбору репетиторів, які допомагають вивчити іноземну мову. На Preply понад 49 000 викладачів із 185 країн та близько 50 мов на вибір. З моменту запуску студенти підписалися на понад 15 млн уроків.

У липні компанія залучила $50 млн у раунді серії С від Owl Ventures, Diligent Capital, Hoxton Ventures, Educapital, Evli Growth Partners, Пшемислава Гацека, Swisscom Ventures та Orbit Capital. Отримані інвестиції Preply збирається скерувати на зростання в США та Європі, шліфування розвитку технології пошуку на основі штучного інтелекту.

На початку повномасштабного вторгнення Preply закликала користувачів платформи підтримувати Україну. На сайті створено окрему сторінку з переліком перевірених фондів та реквізитами для донатів. Сама компанія запевняє, що всі доходи, отримані від користувачів з росії, щомісяця перераховує фонду Національного банку України. Також Preply підбирає для переміщених українців репетиторів, які безкоштовно допомагають підтягнути знання мов.

2-ге місце: AirSlate (раніше PDFfiller)

Попри війну: п’ять найбільших інвестицій в українські стартапи
Фото: https://jobs.dou.ua/

Обсяг залучених інвестицій у 2022 році: $51,5 млн

Рік створення: 2008

Засновники: Вадим Ясиновський, Борис Шахнович

Офіси: Київ, Бостон (США), Вроцлав (Польща), Санкт-Петербург (росія)

Кількість співробітників: понад 900, більшість – у київському офісі

Це SaaS-сервіс автоматизації робочих процесів. На платформі зібрані рішення для розробки, інтеграції, автоматизації документообігу з хмари. У AirSlate близько 100 млн користувачів по всьому світу. Зокрема – співробітники BillingTree, Ground Floor, Tutor Perini, Colliers, FirstData, GoFundme тощо.

У червні компанія залучила $51,5 млн під час раунду серії C від G Squared UiPath Ventures. Та стала «єдинорогом»: її оцінка перевищила $1,25 млрд. Трохи згодом AirSlate купила платформу для підпису документів DocHub, у якої майже 83 млн користувачів. Сума угоди не розголошується.

У перші дні повномасштабної війни AirSlate заблокувала своїх російських клієнтів, почала донатити на ЗСУ та розмістила на сайті банер для збирання коштів на підтримку України.

Водночас російське представництво компанії – ТОВ СПБ «ФІЛЕР» – досі не закрите, попри чисельні прохання співробітників українського офісу. «ФІЛЕР» створено в 2018 році. Торік ця компанія задекларувала в рф 167 млн руб. виручки та 6,1 млн руб. чистого прибутку. В липні в AirSlate заявили, що «прийняли рішення обмежити зв’язки із рф, і наразі перебувають у процесі зупинки бізнес-операцій там».  Компанія релокує російських співробітників до інших країн. На початку року там працювало 36 осіб.

1-ше місце: Unstoppable Domains

Попри війну: п’ять найбільших інвестицій в українські стартапи
Київський офіс компанії
Фото: https://jobs.dou.ua

Обсяг залучених інвестицій у 2022 році: $65 млн

Рік створення: 2018

Засновники: американці Бред Кам, Метью Гулд, Брейден Пезешкі та українець Богдан Гусєв

Офіси: Сан-Франциско (США), Київ

Кількість співробітників: понад 80

Щоб зберігати, переводити та отримувати криптовалюту, для кожної з них потрібен окремий  гаманець із випадкових понад 30 знаків. Запам'ятати їх важко, а загубити – легко. Стартап Unstoppable Domains пропонує своє розв’язання проблеми. Компанія створює та продає короткі домени NFT, до яких користувач може прив'язати адреси всіх своїх криптогаманців. Простіше кажучи, це своєрідний аналог єдиної картки для всіх банків та валют.

Команда вже продала понад 2,5 млн доменів, отримавши $80 млн доходу. 2021 року Unstoppable Domains потрапила до тридцятки найкращих українських стартапів за версією Forbes. Тоді це видання оцінило компанію в $30 млн.

Після чергового фінансування в липні цього року оцінка Unstoppable Domains зросла до $1 млрд, а компанія отримала статус «єдинорога».

Проєктом залучено $65 млн у рамках раунду серії A. В стартап вклалися Pantera Capital, Mayfield, Gaingels, Alchemy Ventures, Redbeard Ventures, Spartan Group, OKX Blockdream Ventures, Polygon, CoinDCX, CoinGecko, We3 syndicate, Rainfall Capital, Broadhaven, El Ventures, Hardyaka, and Sound Media Ventures, а також попередні інвестори Boost VC та Draper Associates.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло