Зігріти своїх: як західні уряди впливають на ринки, намагаючись пом'якшити енергокризу

Зігріти своїх: як західні уряди впливають на ринки, намагаючись пом'якшити енергокризу

І що ховається за меседжами про необхідність тотальної економії

Этот материал также доступен на русском языке
Зігріти своїх: як західні уряди впливають на ринки, намагаючись пом'якшити енергокризу
Фото: depositphotos.com

Щоб упоратися з надмірним зростанням цін на енергоносії, західні союзники України розробляють екстрені заходи, за допомогою яких вони також хочуть приборкати інфляцію та зміцнити енергобезпеку. Серед них – обмеження цін на газ та електроенергію, додаткові інвестиції, фінансування реформи енергетичного сектору, державна підтримка домогосподарств та бізнесу, зниження податків.

Сьогодні, 13 вересня, відбулася чергова зустріч міністрів енергетики країн ЄС, де вони обговорювали антикризовий план. Остаточний список усіх дій та заходів планується затвердити на засіданні наприкінці вересня. Вже зараз найбільше дискусій викликають плани щодо скорочення попиту на енергоносії, без якого небезпека перебоїв у постачанні електрики та тепла залишається дуже значною. Політики змушені йти на такий крок, хоча він не користується популярністю у виборців, щоб вийти переможцями з енергокризи, посилюваної війною «газпрому» проти Європи.

Повномасштабне вторгнення росії змушує й український уряд шукати можливості для підтримки споживачів у цей непростий для економіки час. Агресія кремля та тимчасова окупація територій на півдні та сході країни призвели до падіння внутрішнього попиту на енергоресурси. Проте рекордні ціни на газ у Європі виявились справжнім випробуванням для вітчизняних аграріїв і харчової промисловості.

У серпні Президент України Володимир Зеленський підписав закон, яким заборонено підвищення тарифів на газ, тепло та гарячу воду під час війни та протягом шести місяців після скасування воєнного стану. Без змін залишається ціна на газ, яким НАК «Нафтогаз України» забезпечує підприємства теплової комунальної генерації.

Втім заяви американських та європейських високопосадовців про інфляційні очікування мають кілька смислових шарів. Mind підібрав характерні приклади того, як західні уряди реагують на виклики енергокризи.

Як уряди протистоять кризі?

Сполучені Штати Америки. Федеральний уряд США надав понад $8,3 млрд на допомогу малозабезпеченим громадянам для компенсації витрат на оплату електроенергії.

Велика Британія. Британський уряд оголосив про пакет держпідтримки у розмірі 15 млрд фунтів стерлінгів. Він повинен покрити знижку в 550 фунтів, надану кожному домогосподарству. Загалом у Великій Британії налічується близько 28 млн домогосподарств.

Усі споживачі також отримають грант на 400 фунтів на оплату рахунків за електроенергію.

Прем'єр-міністр Великої Британії Ліз Трасс анонсувала дворічну «гарантію цін на енергоносії». Вона передбачає, що середній рахунок домогосподарств за опалення та електроенергію не повинен перевищувати 2500 фунтів стерлінгів за рік.

Франція. Франція запропонувала «енергетичний чек» у сумі від 48 до 277 євро для домогосподарств, залежно від розміру щомісячного доходу сім'ї. Уряд змусив компанію EDF обмежити зростання оптових цін на електрику до 4% протягом року. Внутрішній податок на кінцеве споживання електроенергії знижено з 22,50 євро до 1 євро за 1 МВт*г для домашніх господарств та до 0,50 євро – для підприємств.

Італія. Уряд схвалив пакет допомоги на суму близько 17 млрд євро для підтримки сімей і бізнесу в умовах високих цін на енергоносії та зростання інфляції.

У країні також ухвалено фундаментальний документ – «Decreto Energia 2022». Він передбачає зниження акцизів на бензин і дизельне пальне, збільшення податкових пільг для енергоємних підприємств і компаній з високим споживанням природного газу, оплату рахунків за електроенергію на виплат, субсидії та пільги на купівлю палива в аграрному секторі.

Іспанія та Португалія. Іберійські країни знизили ПДВ на рахунки за електроенергію з 21 до 10%, податок на електроенергію – із 7 до 0,5%, запровадили обмеження ціни на газ протягом року (гарантія, що вона залишиться нижчою за 50 євро за 1 МВт*г).

Нідерланди. Малозабезпеченим сім'ям через муніципалітети пропонують підтримку у розмірі 800 євро. Уряд знизив ПДВ на електрику з 21 до 9% та погоджує суму одноразової знижки для податків у рахунках на електроенергію для бізнесу та домогосподарств.

Німеччина. Уряд Олафа Шольца знижує ПДВ на природний газ з 19 до 7% на період до кінця березня 2024 року та пропонує фіксовану ціну на електроенергію малозабезпеченим сім'ям у розмірі 300 євро. Затверджено два пакети допомоги на загальну суму 30 млрд євро для підтримки громадян в умовах високих цін на енергоносії цього року.

Австрія. Витрати держбюджету на боротьбу з енергокризою становитимуть 3–4 млрд євро.

Федеральний уряд виплачує бонусну сімейну допомогу у розмірі 180 євро. Для всіх домогосподарств обмежено ціни на електроенергію до 30 червня 2024 року.

Міністерство фінансів Австрії стверджує, що завдяки держпідтримці родини матимуть змогу заощадити в середньому 500 євро за рік на оплаті електрики.

Норвегія. Рахунки норвезьких сімей за електроенергію обмежені сумою, схему розрахунків якої уряд затвердив минулого року. Вона передбачає оплату рахунку в повному розмірі лише в тому випадку, якщо ціни за електрику нижчі за 70 крон (7 євро) за 1 кВт*г. Коли ціновий поріг перевищено, уряд компенсує 80% загальної суми.

Польща. Польща оголосила про зниження податків на енергію, бензин та основні продукти харчування, а також про виплату грошової допомоги малозабезпеченим сім'ям. Влада продовжила державне регулювання цін на газ для домогосподарств і соціальних установ, таких як школи та лікарні, до 2027 року.

У липні уряд Матеуша Моравецького схвалив одноразовий платіж у розмірі 3000 злотих (633 євро) домогосподарствам, щоб компенсувати чимраз вищу вартість вугілля. Загальний пакет держпідтримки для обмеження зростання цін на енергоносії в Польщі становитиме близько 50 млрд злотих цього року.

Коли потрібно починати боятися холодної зими та глобальної рецесії?

Неважко зауважити, що уряди зробили ставку на політичні заходи, які обмежують ціновий шок для споживачів, але не попит на енергоресурси. За своєю суттю це стимули, що підтримують споживання дорогого палива. Тому інфляція та рецесія залишаються найбільш значущими ризиками для світової економіки.

Але в цій не найоптимістичнішій спільній картині знайшлося місце і позитиву.

«Коли настає рецесія, споживачі можуть про це дізнатися вже після її завершення, що здатне пом'якшити депресивні настрої», – пише The Wall Street Journal.

Зігріти своїх: як західні уряди впливають на ринки, намагаючись пом'якшити енергокризу

Причина – у специфіці роботи Національного бюро економічних досліджень США – найкомпетентнішої контори, яка ставить остаточний «діагноз» американській та світовій економіці. Вона публікує свої висновки із затримкою в декілька місяців – після комплексної оцінки різних показників, щоб уникнути перегляду.

З 1978 року про рецесію завжди оголошували щонайменше через чотири місяці після її початку. Були прецеденти, коли різниця в часі сягала й року.

Зігріти своїх: як західні уряди впливають на ринки, намагаючись пом'якшити енергокризу

Тому є велика ймовірність, що про економічний спад ринок дізнається вже після того, як ситуація насправді зміниться на краще і активність відновиться. Цю обставину завжди варто враховувати, оцінюючи вкрай песимістичні твердження чиновників та бізнесу про стан справ, та сприймати їх із недовірою.

Голова Федеральної резервної системи США Джером Пауелл із цього приводу має своє правило: «Ми схильні сприймати перші звіти про динаміку ВВП з обережністю та сумнівом, тому що фундаментальні економічні показники мають тенденцію досить значно переглядатися».

Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло