Новий курс: що зміниться в політиці Нацбанку з приходом Андрія Пишного

Новий курс: що зміниться в політиці Нацбанку з приходом Андрія Пишного

Пишний став 13-м головою НБУ. Абсолютна більшість його попередників не змогли протриматися на посаді всю семирічну каденцію

This material is also available in English
Новий курс: що зміниться в політиці Нацбанку з приходом Андрія Пишного
Фото: УНІАН

Парламент 290-ма голосами призначив нового голову Національного банку України. Сюрпризу не очікувалося і не відбулося – ним став Андрій Пишний, якого від самого початку пророкували на цю посаду.

Як повідомив перший заступник голови податкового комітету ВРУ Ярослав Железняк, Пишний був присутнім на засіданні та перед голосуванням виступив із короткою презентацією своєї стратегії.

Які пріоритети своєї роботи в НБУ окреслив Андрій Пишний? Як пріоритет він назвав співпрацю з МВФ, яка є безальтернативною умовою залучення донорської допомоги від міжнародних партнерів. Якщо цього не вдасться досягнути, то Україна буде змушена піти шляхом «емісійного фінансування бюджету», простіше кажучи – друкувати гривню.

Дефіцит українського бюджету оцінюється у $30 млрд на рік.

Питання, що турбує всіх без винятку, – курсова стратегія.  Курс, схоже, поки залишиться в заданих регулятором межах – його не коригуватимуть, але не відпускатимуть. На думку вже нового глави Нацбанку, «курс НБУ поки що адекватний і відповідає поточним економічним реаліям».

Також схвально він відгукнувся про рівень облікової ставки на рівні 25%.

Чому саме він став наступником Кирила Шевченка? На посаду голови НБУ Андрій Пишний розглядався з осені минулого року, коли між ОП та тодішнім керівником Нацбанку Кирилом Шевченком стали охолоджуватися відносини. Призначення загальмувала війна, оскільки зміну фінансового регулятора на тлі рекордної нестабільності не зрозумів би ніхто – і в першу чергу міжнародні партнери.

Професійні якості Андрія Пишного не викликають нарікань навіть у традиційних критиків будь-яких рішень влади. Це один із найдосвідченіших банкірів в Україні.

Пишний має 16 років стажу в банківській сфері, де основна його робота була пов'язана з Ощадбанком – з 2003 по 2007 рік він був першим заступником голови правління цього банку, а у 2014–2020 роках очолював його. При Пишному Ощадбанк, який відрізнявся закляклістю і бюрократичністю, спробував налагодити сервісну складову та модернізуватися. Як користувач послуг банку, автор Mind може констатувати, що зміни мали скоріше зовнішній характер – стильний дизайн карт та відділень, але сама робота залишалася досить обтяжливою. Набагато важливіше, що Ощадбанк під керівництвом Пишного показав прибутковість.

Які питання можуть виникнути до такого кадрового рішення влади? Ім'я Андрія Пишного кілька разів фігурувало у розслідуваннях діяльності та окремих операцій Ощадбанку, яку проводили перевіряючі та антикорупційні органи, проте офіційні претензії до Пишного жодного разу не висувалися.

Його політичні зв'язки також важко назвати дискредитуючими. Пишний – старий політичний соратник  експрем’єр-міністра  Арсенія Яценюка: вони спільно працювали над політичним проектом «Фронт змін».

Попри те що Пишний безумовно підходить на посаду голови НБУ, сама кадрова політика в регуляторі викликає настороженість.

«Що погано в заміні голови Національного банку України? Наступний буде 13-м чи 11-м, якщо рахувати тих, хто відбув дві каденції, як одну людину. Наразі голову Нацбанку призначають на сім років – на навмисне більший період, ніж триває виборний цикл (п’ять років). Таким чином, є спроба уникнути надмірної політизації посади – обрали нового президента, він чи вона змінює Нацбанк, – зазначає фінансовий аналітик компанії ICU Михайло Демків. – Але якось дуже динамічно в Україні розвиваються події. Може, сім років – це забагато за наших умов».

Також насторожити Пишного має доля його попередника. Кирило Шевченко, змінивши Якова Смолія, який нарікав на політичний тиск, тепер сам заговорив у таких самих формулюваннях. НАБУ та Спеціалізована антикорупційна прокуратура оголосили йому підозру у розкраданні коштів Укргазбанку. За словами Шевченка, він дізнався про це із ЗМІ, перебуваючи на лікуванні за кордоном.

Але, звісно, в перший день призначення кожен топчиновник впевнений, що з ним такого точно не станеться.

Біографія. Андрій Пишний народився 26 жовтня 1974 року в селі Доброводи Збаразького району Тернопільської області.

1996 року закінчив Чернівецький державний університет за спеціальністю «правознавство», а 2005-го – Українську академію банківської справи НБУ за спеціальністю «банківська справа».

Кандидат юридичних наук, дисертація «Правовий статус держбанків України».

Працював у Чернівецькому державному університеті у 1996 році як викладач-стажер, асистент кафедри конституційного, адміністративного та фінансового права.

2000 року розпочав роботу в Ощадбанку на посаді керівника юридичного управління. 2014 року очолив цей банк.

З травня 2007 року до червня 2009 року був заступником секретаря Ради національної безпеки та оборони України. На парламентських виборах у жовтні 2012 року пройшов до Верховної Ради за списком «Фронту змін», був першим заступником голови парламентського комітету з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради.

7 жовтня 2022 року Верховна Рада призначила Андрія Пишного головою Нацбанку.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло