Транзит – справа делікатна: чому росія може повернутися до вимог щодо прокачки аміаку територією України в обмін на «зерновий коридор»

Транзит – справа делікатна: чому росія може повернутися до вимог щодо прокачки аміаку територією України в обмін на «зерновий коридор»

І чому звинувачення в перешкоджанні «російському експорту» не мають під собою належних підстав

This material is also available in English
Транзит – справа делікатна: чому росія може повернутися до вимог щодо прокачки аміаку територією України в обмін на «зерновий коридор»
Фото: DR

31 жовтня Рада Безпеки ООН знову зібралася на засідання, щоб заслухати доповідь рф про напад на військові кораблі Чорноморського флоту, що знаходилися в бухті поблизу Севастополя. Невідомі дрони «пробили» захист південного кримського міста вранці 29 жовтня, а вже вдень москва заявила, що зупиняє свою участь у «зерновій угоді», яку сама ж підписала разом з ООН, Туреччиною та Україною. І хоча «коридор», яким українське зерно йде з портів Великої Одеси до Босфорського проливу, розташовується за 220 км від Севастополя, росіяни вже знайшли зв’язок.

Міністерство оборони рф заявило, що уламки морських безпілотників були підняті на поверхню, і за ними встановлено, що запуск відбувся з узбережжя в районі Одеси: «У подальшому морські безпілотники рухалися по зоні безпеки «зернового коридору», потім змінили маршрут у напрямку російського пункту базування кораблів у Севастополі. Координати руху одного з безпілотників указують точку старту в морській акваторії зони безпеки «зернового коридору» в Чорному морі. На думку спеціалістів, це може говорити про попередній запуск цього апарату з борта одного з цивільних суден, зафрахтованих Києвом або його західними покровителями для вивозу сільгосппродукції».

Чергову «викривальну доповідь» росії члени Радбезу слухали після попередніх вкидів про «біолабораторії в Україні», підриви своїх же ГЕС, створення «брудної бомби» і розведення «бойових комарів» у Херсоні. Це вже викликає роздратування членів Радбезу, а представник Албанії напередодні відверто назвав спроби звинувачень росії – «з нікчемним результатом».

Втім, Радбез ООН разом із генеральним секретарем організації Антоніу Гутеррешем змушений був вислухати розповіді росіян про «подорожі безпілотників київського режиму». Бо від цього публічного заходу залежать інші, закриті перемовини учасників «зернового коридору», у продовженні та розширенні якого зацікавлені всі сторони.

І хоча у рф уже заявляють про припинення дії Стамбульської угоди, але одним із питань при узгодженні її подальшої долі можуть стати вимоги росії посприяти в експорті продукції її ГМК та міндобрив. Потреба в реалізації останніх примушує рф апелювати до запуску аміакопроводу «Тольятті – Одеса». Це питання вже виникало на порядку денному понад місяць тому, втім не знайшло підтримки як з боку України, так і світового політичного істеблішменту. Тепер до нього можуть повернутися знову.

Mind вирішив нагадати, як організована аміачна «галузь» у рф та чому звинувачення з боку країни-агресора у перешкоджанні її комерційним інтересам західними країнами не відповідають дійсності.

Що, окрім зерна, могло б вивозитися «гуманітарним коридором»? Переговори про продовження дії «зернового коридору» почалися відразу після його підписання 22 липня. Перше судно вийшло з українського порту 1 серпня, і за три місяці з трьох портів – Одеського, Чорноморського та Південного – вдалося вивезти 9 млн тонн збіжжя. Проте Україна бачить своїм завданням підключити до «коридору» ще й порт Миколаєва, а також отримати дозвіл вивозити не лише зерно, а й металопродукцію.

Читайте також: Троє в човні не рахуючи росії: чи зможе Україна експортувати зерно поза Стамбульською угодою, що розвалилася 

На портових складах знаходяться сотні тисяч тонн готової продукції та залізорудної сировини. При виході експорту металу на довоєнний рівень Україна могла б отримувати щомісяця додатково до $600 млн.

На початку вересня очільник кремля путін вперше публічно поставив під сумнів правильність «зернової угоди». Він заявив, що вона виконується нечесно, росії не дають продавати своє збіжжя та міндобрива, а блокують їх у європейських портах. До речі, така ж сама доля спіткала і російський алюміній. Лондонська біржа відмовилася торгувати ним ще влітку, його масово перекинули на біржу Південної Кореї, і тепер ним забиті там усі склади. Але про цей факт путін не згадав.

ЄС не запроваджував жодних санкцій щодо поставок на зовнішні ринки продовольства та добрив російського виробництва. росія сама обмежила їх експорт ще у березні, розраховуючи «ощасливити» світ у серпні новим врожаєм. Про це у травні на засіданні ООН публічно говорив представник рф васілій небєнзя. Натомість світ відреагував на шантаж тим, що відмовився купувати російську продукцію, вважаючи москву ненадійним партнером.

Що не так із експортом російських міндобрив? Маючи дешевий газ, росія є одним з найбільших експортерів аміаку і виробником до третини аміачних міндобрив у світі. За даними москви, на сьогодні у західних портах «зависло» 300 000 тонн міндобрив, мова йде про порти Латвії (Вентспілс, до 80% наявного обсягу. – Mind), Естонії, Бельгії та Нідерландів.

Проте в середині вересня представники ООН, що опікуються «зерновою угодою», звернулися до України з пропозицією «відновити транзит та експорт аміаку трубопроводом «Тольятті – Одеса», мотивуючи, що це додасть аргументів для продовження «зернової угоди» та збільшить виробництво добрив у світі на місцевих заводах у різних країнах.

16 вересня відбувся епічний заочний діалог Києва та москви. Президент Зеленський заявив, що погодиться на роботу аміакопроводу, якщо росія проведе обмін полоненими «всіх на всіх». У кремлі відмовилися, зауваживши, що «люди і аміак – не одне й те саме». А за кілька днів, 22 вересня, до України повернулося 215 наших захисників, серед яких командири славнозвісного «Азова» та 36 бригади морпіхів, які захищали «Азовсталь».

Утім ще 20 вересня на закиди росії відповів Високий представник ЄС Жозеп Боррель. Він заявив, що міжнародні постачальники продовольства і добрив самі не хочуть мати справу з рф: «Ніхто не вводить санкції на торгівлю добривами між третіми країнами і росією. Навіть ми продовжуємо імпортувати добрива з росії, з певним лімітом, тож як ми можемо заперечувати, щоб їхні добрива потрапляли до інших країн? Але багато операторів не хочуть надалі мати справу з росією. Це їхній вибір».

Боррель зробив цю заяву в Нью-Йорку за підсумками неформальної зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС перед початком Генасамблеї ООН.

Чому транзит аміаку має таке значення для рф? Аміакопровід «Тольятті – Одеса» обслуговує ДП «Укртрансхімаміак». Його перевалочні комплекси розташовані на одній промисловій ділянці з Одеським припортовим заводом. Фактично, аміак – це зріджений метан, тому ще 24 лютого обидва підприємства почали консервацію своїх потужностей і потім переймалися лише безпекою інфраструктури. У вересні на пропозиції ООН Володимир Зеленський і очільник МЗС Дмитро Кулеба заявили, що «Київ не погодиться на жодну угоду, яка суперечить його інтересам у сфері безпеки».

Мапа проходження аміакопроводу «Тольятті – Одеса» територією України

Транзит – справа делікатна: чому росія може повернутися до вимог щодо прокачки аміаку територією України в обмін на «зерновий коридор»

31 жовтня війська країни-агресора вдарили по портовій інфраструктурі Очакова, поціливши в буксири зернової баржі та вбивши двох людей. Тобто жодних гарантій, що не почнеться обстріл аміачних підприємств Одеси, взагалі не існує, і ніхто їх не надасть.

Цікаво, чиї інтереси проштовхують представники ООН у питанні запуску аміакопроводу «Тольятті – Одеса»? Адже весь аміак, що йде цією трубою, належить російському олігарху дмітрію мазепіну. Він є власником групи підприємств з виробництва мінеральних добрив – «Уралхім», саме його міндобрива зараз знаходяться в порту Вентспілса (Латвія). У жовтні 2021 року він, маючи 9,7% акцій, «віджав» «ТольяттіАзот» в іншого олігарха – сєргєя махлая, чий батько владімір, будучи «червоним директором», приватизував завод на початку 1990-х.

мазепін дуже швидко домовився із керівництвом ДП «Укртрансхімаміак», і вже з 6 грудня 2021 року робота системи українського транзиту була відновлена і вийшла на максимальну перевалку. За грудень 2021 – січень 2022 року було перевалено майже 400 000 тонн рідкого аміаку. Отримувач продукції, фірма Trammo (США) маловідома широкому загалу. Проте в будь-якому разі відновлення транзиту і продажу російського аміаку – це допомога москві в отриманні додаткових коштів за газ для фінансування війни в Україні.

Вірогідно, тема відновлення транзиту аміаку територією України буде розглядатися і в публічному, і в закритому режимі в ООН та в Координаційному комітеті щодо «зернового коридору». Але на сьогодні дмітрій мазепін та його син нікіта мазепін внесені до санкційного списку РНБО, затвердженого Указом Президента України. Для продовження дії «зернового коридору» доведеться шукати інші варіанти. Принаймні росія вже заявила, що всі 300 000 тонн своїх добрив у європейських портах готова безкоштовно передати найбіднішим африканським країнам. Утім ця заява вже звично сприймається як спроба натиснути на зручні для країни-терориста політичні важелі.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло