Демократія в обмін на енергоресурси: США шукають заміну російської нафти у Венесуелі

Демократія в обмін на енергоресурси: США шукають заміну російської нафти у Венесуелі

Чи стане венесуельська нафта альтернативою поставкам з рф, що витісняються зі світового ринку західними санкціями

Этот материал также доступен на русском языке
Демократія в обмін на енергоресурси: США шукають заміну російської нафти у Венесуелі
Президент Венесуели Ніколас Мадуро
Фото: DR

Білий дім налаштувався на великі зміни у своїй нафтовій політиці. Вони назріли після 24 лютого, коли кремль розв'язав повномасштабну війну проти України та західні союзники почали запроваджувати антиросійські санкції, намагаючись зупинити імперські апетити владіміра путіна.

Прискорити пошук нових рішень адміністрацію Джо Байдена підштовхує зростання цін на внутрішньому паливному ринку, а також ембарго на російську нафту, яке набирає чинності 5 грудня. Це може створити дефіцит для споживачів у європейських країнах, які є союзниками США та України.

Один із варіантів пом'якшення ситуації – відновлення доступу американських корпорацій до видобутку нафти у Венесуелі. Цю можливість було повністю заблоковано три роки тому президентом США Дональдом Трампом, який посилив санкції проти режиму Ніколаса Мадуро. Тепер Вашингтон має інші настрої.

Про один із результатів нової американської нафтової дипломатії стало відомо у суботу, 26 листопада. Цього дня Міністерство фінансів США оголосило про поновлення ліцензії на розробку родовищ у Венесуелі для нафтової компанії Chevron.

Mind розібрався в політичних наслідках та ризиках, які впливатимуть на реалізацію цього рішення. А також з'ясував, коли венесуельська нафта справді може повернутися на світовий ринок і які обставини здатні завадити цьому.

У чому суть домовленостей? Передумови для відновлення ліцензії каліфорнійської корпорації Chevron на видобуток нафти у Венесуелі виникли після того, як уряд президента Ніколаса Мадуро та опозиційна коаліція підписали у Мехіко угоду про співпрацю. Посередником у цих домовленостях виступила Норвегія. Вони передбачають розблокування програми гуманітарної допомоги на $3 млрд, а також перемовини влади та опозиції щодо проведення «вільних та чесних виборів».

Згадані $3 млрд – це заморожені через санкції державні нафтові доходи Венесуели у закордонних банках. Передбачається, що їх розподіл контролюватиме структура ООН. Кошти буде використано для фінансування проектів у галузі охорони здоров'я та очищення води, врегулювання продовольчої кризи, будівництва нової енергетичної інфраструктури.

Що передбачає ліцензія? Вона дозволяє Chevron відновити розробку нафтових родовищ у Венесуелі, а також експортувати сировину на американські НПЗ. Це буде спільний видобуток із національною нафтовою компанією Венесуели Petróleos de Venezuela SA (PdVSA). Термін дії ліцензії – шість місяців.

За ліцензійними умовами прибуток від продажу венесуельської нафти піде на погашення PdVSA боргу в сотні мільйонів доларів перед Chevron. Міністерство фінансів США вимагатиме від Chevron докладних звітів про фінансові операції у Венесуелі, щоб унеможливити корупцію.

Крім того, США будь-якої миті можуть відкликати ліцензію або змінити її умови, якщо протягом терміну дії дозволу уряд Ніколаса Мадуро не «сумлінно вестиме переговори» з опозицією. «Якщо Мадуро знову спробує використати переговори, щоб виграти час для подальшої консолідації своєї злочинної диктатури, Сполучені Штати та наші міжнародні партнери мають відновити повною мірою всі санкції», – заявив сенатор Роберт Менендес, голова сенатського комітету з міжнародних відносин.

Чим Мадуро не догодив Америці? Бізнес Chevron та інших американських компаній у Венесуелі був обмежений внаслідок посилення санкцій проти режиму Мадуро адміністрацією президента Дональда Трампа. Потім і без того складна ситуація в економіці країни стала погіршуватися ще стрімкіше. Тим самим Вашингтон хотів досягти повалення Мадуро, але досі цього не вдалося.

Зараз Венесуела виробляє близько 700 000 барелів нафти на добу. У 1990-ті роки, коли її економіка була на висоті, видобуток перевищував 3 млн барелів на добу. Аналітики сумніваються, що Венесуела зможе в середньостроковій перспективі збільшити добовий видобуток до 1 млн барелів – це скромний показник, який відображає дефіцит інвестицій та занедбаний стан нафтової промисловості в країні.

В адміністрації Байдена стверджують, що рішення про видачу ліцензії Chevron ніяк не пов'язане з високими ринковими цінами на нафту та зростанням інфляції. «Йдеться про те, щоб режим Мадуро зробив кроки, необхідні для підтримки відновлення демократії у Венесуелі», – сказав The Wall Street Journal один із чиновників.

Як працює «нафтова дипломатія»? Ліцензія забороняє Chevron сплачувати податки та роялті уряду Венесуели. Ця умова здивувала деяких експертів. Вони очікували, що прямі доходи спонукають PdVSA відмовитися від тіньових постачань нафти до Китаю з великими знижками, на які компанія покладається, щоб отримувати доходи в обхід санкцій.

«За такого сценарію Мадуро не має серйозних стимулів, щоб передавати легально нафтові вантажі Chevron для погашення боргу», – сказав у коментарі WSJ Франциско Мональді, директор Латиноамериканської енергетичної програми в Baker Institute for Public Policy при Університеті Райса.

Обмеження у терміні дії ліцензії для Chevron експертами розглядається як спосіб, що може змусити Мадуро продовжувати перемовини з опозицією – це ключова умова США. Американський ринок традиційно є основним для венесуельської нафти.

«Замість того, щоб одночасно повністю відкрити дорогу венесуельській нафті в США, ліцензія пропонує поступовий шлях нормалізації відносин. Успіх залежить від поступок з боку режиму Мадуро на політичному фронті та в галузі прав людини», – каже Луїза Паласіос, старший науковий співробітник у Center on Global Energy Policy при Колумбійському університеті.

Chevron планує відновити втрачений видобуток на венесуельських родовищах без великих витрат та нових інвестицій виключно за рахунок технічного обслуговування своїх нафтових свердловин. Компанія має намір дотримуватись такої «дієти» доти, доки PdVSA не погасить борг у розмірі $4,2 млрд. На це може піти два-три роки, залежно від кон'юнктури на нафторинку.

До чого це може призвести? Аналітики кажуть, що нова угода Мадуро та опозиції породжує очікування, на реалізацію яких знадобиться час. «Забезпечити успіх переговорів буде непросто. Але зрозуміло, що поступове ослаблення санкцій – єдиний шлях уперед. Зараз настав момент, коли переговорники п'ють шампанське, але ще багато роботи», – говорить Джефф Ремсі з Washington Office on Latin America.

«Венесуельська проблема Байдена стала ще складнішою», – зазначає оглядач американської редакції Newsweek Том О’Коннор.

У країнах Латинської Америки, що оточують Венесуелу – в Бразилії та Колумбії, – до влади прийшли ліві політики. Це означає, що адміністрація Джо Байдена залишилася в регіоні майже без союзників, які б могли підтримати усунення від влади у Венесуелі соціаліста Ніколаса Мадуро.

Суттєві перепони створюють також наслідки агресивної політики Трампа проти режиму Мадуро та лобізм демократично налаштованої венесуельської діаспори в США, яка виступає за зміну влади на батьківщині. Але венесуельська опозиція розділена внутрішніми протиріччями, дискредитована та не має нових облич, які можна запропонувати виборцям. 

Якщо американська «нафтова дипломатія» все-таки просунеться вперед, в короткостроковій перспективі збільшити видобуток нафти у Венесуелі неможливо через роки економічних негараздів та дефіцит інвестицій. Крім того, коли під тиском агресивних санкцій з Венесуели пішли американські нафтові компанії, Каракас почав заміщувати їх угодами з Китаєм та Іраном.

Тож адміністрації Байдена знадобитися проявити неабияку сміливість та креативність, щоб одночасно вирішити кілька завдань: відновити енергетичну співпрацю з Каракасом, зберегти прихильність венесуельської діаспори в США та посилити партійні рейтинги, що мають неабияке значення з наближенням президентських перегонів 2024 року.


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло