Книжка тижня: «Дж. Р. Р. Толкін: Біографія» Гамфрі Карпентера про життя та натхнення одного із засновників фентезі

Книжка тижня: «Дж. Р. Р. Толкін: Біографія» Гамфрі Карпентера про життя та натхнення одного із засновників фентезі

«Жодні ворота не втримають Ворога, якщо при них не буде захисників»

Книжка тижня: «Дж. Р. Р. Толкін: Біографія» Гамфрі Карпентера про життя та натхнення одного із засновників фентезі

Джон Рональд Руел Толкін – це один із засновників жанру фентезі, який і до сьогодні є популярним серед читачів. Але як та, головне, чому професор лінгвістики склав цілий епос, вигадав новий світ і кілька мов для власних творів?

Усі ці відповіді український читач «Гобіта», «Сильмариліона» та «Володарі перснів» зможе знайти у єдиній авторизованій біографії письменника, яку написав Гамфрі Карпентер.

Оригінальна назва: J. R. R. Tolkien: A Biography

Бекграунд. Творець Середзем’я та його книжки завжди були об’єктами ретельного дослідження з боку своїх фанатів. Толкінові кілька разів пропонували написати автобіографію або мемуари, але той вперто не погоджувався.

Він мав кілька щоденників, які вів у юності, а потім у поважному віці, проте ніколи не йшлося про їхню публікацію. Річ у тім, що, попри свою літературну славу, автор був надто скромний і не думав, що це зможе розкрити поціновувачам його літературного таланту якісь нові грані. Але журналіст і письменник Гамфрі Карпентер таки вмовив професора допомогти у складанні біографічного нарису його життя. Сам Карпентер зазначав, що Толкін «не схвалював біографію як засіб для оцінки літератури», але наголошував, що особистість і звички письменника можуть сказати за нього значно більше, ніж той сам захоче.

Окрім розмов із самим Толкіном, Карпентер встиг поспілкуватися з його друзями, видавцями, дітьми та братом Гіларі.

Як результат, робота біографа стала ледь не єдиною авторизованою біографією, яка залишається популярною серед фанатів.

Вперше біографію було опубліковано 5 травня 1977 року британським видавництвом George Allen & Unwin. Український переклад вийшов із друку 20 жовтня 2022 року у видавництві «Астролябія».

Видавництво: «Астролябія», Львів

Сюжет. Біографічна робота Карпентера розповідає про життя та творчість Толкіна. Книжка охоплює різні періоди, починаючи від народження майбутнього «батька гобітів» у Південній Африці та завершуючи його життям на самоті в університетському містечку.

Карпентер описує, наскільки важливими й захопливими для Толкіна стали вивчення мови та походження слів. А також проводить читача разом із героєм до його робочого кабінету, де й почалося створення легендаріуму, яким сам Толкін хотів розширити, на його думку, «бідну» англійську міфологію.

Звичайно ж, не забуває автор біографії згадувати й дружні стосунки Толкіна з іншим видатним автором і теологом Клайвом Стейплзом Льюїсом, на набожність якого неабияк вплинув католик Толкін. Обидва приятелювали та входили до літературного клубу «Інклінґів», де читали мовою оригіналу «Беовульфа», «Калевалу», а іноді презентували й уривки власних творів.

Та, напевно, найголовнішим у цій біографії є спогади Толкіна про створення «Гобіта» і «Володаря перснів», а також реакція читачів. Попри великі затримки в написанні, письменник перетворив «казку про гобіта» на дещо більше й у такий спосіб привернув увагу аудиторії. «Володаря перснів» критики сприймали по-різному, хоча читачі знаходили в них багато алегорій та інших підтекстів, які сам Толкін і не думав закладати.

Вам сподобається, якщо: ви є фанатом творчості Дж. Р. Р. Толкіна та хотіли б дізнатися більше про те, як були написані його легендарні твори. Дослідницька робота Гамфрі Карпентера складена не як художній роман, але захоплює читача та знайомить його з родиною, кар’єрою і міфологією Толкіна дуже глибоко.

Вам не сподобається, якщо: вам не близькі біографії та історії «за лаштунками» певних літературних творів. Попри весь цікавий фентезі-світ, створений професором Толкіном, сам автор був доволі звичайною людиною, працював у сфері освіти та досліджував лінгвістику.


Головна причина прочитати: спробувати зрозуміти один із феноменів літератури XX століття. Популярність прийшла до Толкіна вже в поважному віці, після видання казки про гобіта, яка згодом переросла в одну з найпопулярніших книжок серед молоді та контркультури. До того ж тут є багато цікавих і незвичайних фактів про те, на чому автор побудував свою легендарну міфологію Середзем’я, а також про його захоплення різними мовами та епічною літературою.

У тому ж дусі:

Девін Браун «Толкін. Як невідомий оксфордський професор написав «Гобіта» і став найулюбленішим автором століття»

Книжка тижня: «Дж. Р. Р. Толкін: Біографія» Гамфрі Карпентера про життя та натхнення одного із засновників фентезі

Девін Браун – професор англійської мови в Університеті Есбері, де викладає курс, присвячений К. С. Люїсу та Дж. Р. Р. Толкіну. Девін є автором книжок «Християнський світ «Гобіта» та «Уроки «Гобіта»», опублікованих видавництвом Abingdon Press.

Дж. Р. Р. Толкін перетворив своє захоплення таємними лінгвістичними дослідженнями на уявний світ Середзем’я, який любить не одне покоління читачів. Але мало хто знає, що стоїть за найвидатнішими творами Толкіна.


Дж.  Р.  Р. Толкін «Сильмариліон»

Книжка тижня: «Дж. Р. Р. Толкін: Біографія» Гамфрі Карпентера про життя та натхнення одного із засновників фентезі
Ця книжка – легендарна провісниця «Володаря Перснів» – пропонує цілісну міфологічну історію майстерно вифантазуваного, але такого реалістичного світу Середзем’я. Стрункий і взаємопов’язаний кодекс, у якому йдеться про епічну боротьбу між добром і злом. 

Фактично «Сильмариліон» був придуманий набагато раніше, ніж «Гобіт» і «Володар Перснів», але так і не був виданий за життя самого Толкіна. Книжка побачила світ уже під редакцією його сина Крістофера, якому письменник особисто доручив зібрати всі нотатки «Сильмариліона» воєдино.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло