Чому Credit Suisse «майже» збанкрутував та чи має шанси вистояти

Чому Credit Suisse «майже» збанкрутував та чи має шанси вистояти

Допомоги від центрального банку має вистачити для компенсації паніки вкладників

This material is also available in English
Чому Credit Suisse «майже» збанкрутував та чи має шанси вистояти
Фото: depositphotos.com

14 березня, після серії банкрутств банків у Сполучених Штатах, швейцарський Credit Suisse повідомив, що його аудитор PwC знайшов «суттєві слабкі місця» у системі контролю фінансової звітності банку. Він відклав затверджену аудиторами публікацію річного звіту після того, як Комісія з цінних паперів та бірж США затребувала надати додаткові відомості про виявлені проблеми.

15 березня після падіння вартості акцій на 31% банк попросив Національний банк Швейцарії публічно його підтримати. Загальна сума підтримки становить 50 млрд швейцарських франків.

Однак надання допомоги стало лише елементом у плані з порятунку фінансового гіганта – паралельно йшли дискусії про його поглинання більш стійкими учасниками ринку. Сага завершилася 19 березня, коли було оголошено, що Credit Suisse купує UBS – найбільший банк Швейцарії.

Читайте також: «Історична угода» з каверзою: швейцарський банк UBS купує за пів ціни проблемний Credit Suisse. Навіщо це було потрібно і хто ризикує втратити свої гроші

П’ять місяців тому Mind опублікував матеріал під назвою «Швейцарському банку Credit Suisse пророкують крах і порівнюють з Lehman Brothers. Чому це некоректно?».

У ньому ми докладно розбирали ситуацію навколо Credit Suisse. 

Mind пропонує подивитися, що змінилося з часу огляду та чи можна вважати розв’язку історії банкрутством банку.

Перегляд та оновлення наших оцінок

У жовтневому аналізі ми робили наголос на показниках балансу та фінансових результатах банку, тож із них і почнемо. З моменту виходу огляду було опубліковано звіт за ІІІ квартал 2022 року (ми радили 27 жовтня звернути увагу на цю подію), а також річний звіт, презентований 9 лютого. На обидві публікації акції банку (SWX: CSGN) відреагували серйозними зниженнями: -20% та -16% відповідно.

Зупинимося на річному звіті. Попри те що в ньому йшлося про певні успіхи у стратегічному реформуванні банку, інвесторів передусім цікавили результати тут і зараз, і вони були невтішними.

Чистий збиток за рік сягнув 7,3 млрд швейцарських франків (далі – CHF). На момент нашої жовтневої публікації було відомо лише про 1,6 млрд збитків за перше півріччя, а прогнози аналітиків лякали подвоєнням цієї суми до кінця року. Як бачимо, ситуація виявилася куди гіршою.

Ми порівнювали збиток із капіталом банку та наголошували, що саме капітал буде кінцевим джерелом покриття цих збитків. Після цього банк зумів залучити 4 млрд докапіталізації, що дозволило зберегти його на рівні 45 млрд CHF.

При цьому загальна сума активів банку разюче знизилася саме в останньому кварталі року – до 531 млрд CHF (756 млрд за підсумками 2021 року, 700 млрд на кінець ІІІ кварталу 2022-го).

Стався масовий відплив депозитів (особливо в жовтні, на піку скептичних настроїв), а чиста виручка знизилася на 34% відносно 2021 року. Покриття депозитами кредитів знизилося зі 129% до 85%.

Ми наводили порівняння активів і пасивів банку, публікуємо оновлені дані.

Чому Credit Suisse 	«майже» збанкрутував та чи має шанси вистояти

Зміни у відносних показниках

Частка капіталу в активах банку збільшилася до 8,5% (з 6,3% на перше півріччя 2022 року).
Показник CET1 ratio (коефіцієнт капіталу першого рівня) також зріс до 14,1% (було 13,5%).

А ось коефіцієнт чистого стабільного фінансування (NSFR) знизився. Наявне фінансування покриває можливу потребу в ньому на 117% (343,2 млрд CHF проти 292,5 млрд CHF), тоді як пів року тому вона становила більш солідні 132%. Докладно про ці показники – у нашому жовтневому огляді.

Звісно, оголошені наприкінці року програми реформ не могли показати ефект так швидко. Операційні видатки все ще є високими, а процеси ліквідації частини активів та зміни структури бізнесу групи лише розпочалися. Так, частина активів була виділена в окремий сегмент під продаж Capital Release Unit:

Чому Credit Suisse 	«майже» збанкрутував та чи має шанси вистояти

У звіті банку йдеться про очікування збитків 2023 року. Фактично інвесторам пропонують вкладатися стратегічно, розраховуючи на успішність реформ. І це може бути вигідною ставкою за стабільних зовнішніх умов. Однак «банкопад» у США змінив обставини – і найбільшого удару можуть зазнати саме фінансові установи із слабким бізнесом.

Що відбувається зараз?

Кредит

Першим кроком було погодження для Credit Suisse доступу до фінансування від Швейцарського центрального банку на 50 млрд CHF. Наскільки це сума значна? Для цього нам треба заглибитись у структуру активів і пасивів у розрізі часу погашення. Як ми вже писали в огляді SVB, більшість проблем матеріалізується, коли пасиви треба повертати швидко, тоді як активи розміщені «в довгу».

Чому Credit Suisse 	«майже» збанкрутував та чи має шанси вистояти

Джерело: річний звіт за 2022 рік, с. 114

Фокусуємо увагу на перших трьох групах:

  1. Поточні (на вимогу, on demand).
  2. Зі строком до 1 місяця.
  3. Зі строком 1–3 місяці.

Маємо перевищення поточних пасивів на 36 млрд, тоді як за іншими двома групами уже, навпаки, активи покривають пасиви з різницею у 32 млрд. Оголошені 50 млрд від центрального банку математично покривали різницю по першій групі. Зазвичай у подібних випадках не вимагається використання всієї суми, важлива саме її доступність за потреби.

Окрему увагу звернімо на категорію «Trading assets, at fair value» на 65 млрд CHF. Власне «fair» тут вказує на ринкову вартість активів, на відміну від ситуації із SVB, де левова частка цінних паперів оцінювалася за балансовою вартістю і не враховувала зниження ціни.

Ми розуміємо, що таке порівняння не деталізує якості та реального стану справ по кожній із цих груп активів, оскільки можемо орієнтуватися саме на публічні дані. Якість активів може погіршуватися разом із загальними економічними тенденціями, і це може знайти відображення в майбутньому та є слабко прогнозованим.

Разом із тим порівняння абсолютних сум на сьогодні дозволяє моделювати крайні сценарії на кшталт повного виведення всіх поточних депозитів клієнтів (167 млрд CHF). Запас у 50 млрд CHF виглядав надійною подушкою для продовження функціонування банку.

Угода з UBS

Втім, як стало відомо за кілька днів, обмежитись одним лише кредитом не було фінальною ідеєю. Протягом минулого тижня велися перемовини саме про придбання банку більш стабільною установою, що врешті і відбулося.

З цього приводу можна зробити кілька припущень:

а) Структура активів, відображена в балансі, є суттєво гіршою, ніж показували цифри. І це виглядає правдоподібним з огляду на проблеми у звітності, на які вказав американський регулятор.

б) Події першого кварталу поточного року критично вплинули на баланс банку, і 50 млрд CHF вже не були достатніми покриття відтоку активів навіть математично. У ЗМІ публікувалась інформація про запити на виведення депозитів із темпом 10 млрд CHF на день.

в) У Швейцарському центральному банку вже не хотіли залишати ситуацію на відкуп менеджменту фінустанови, який, вочевидь, втратив довіру. Тут важливо розуміти, що якими б очікуваннями керівництво банка не пригощало, потенційні втрати від збиткових операцій можуть виявитися більшими. І «спливе» це лише по факту фіксації цих збитків. Так, якщо падіння ринкової вартості цінних паперів можна оцінити (навіть, якщо в балансі вони враховувалися по вартості придбання, як це було в Silicon Valley Bank), то реальну якість кредитного портфелю може знати (або, швидше за все, не знати, у випадку SC) тільки менеджмент.

Останнє припущення опосередковано підтверджують умови, на яких відбулась угода – UBS отримав режим максимальної підтримки.

Банк було оцінено в 3 млрд швейцарських франків (джерело: прес реліз SC), що більш ніж удвічі нижче навіть за і без того скромну ринкову оцінку напередодні. Нагадаємо, що йдеться про фінансову установу з активами у пів трильйона CHF і капіталом у 45 млрд. Ба більше, перші пропозиції від UBS були ще скромнішими – на рівні 1–2 млрд CHF.

При цьому UBS виплачує суму не грошима, а через обмін на власні акції у співвідношенні 1 власна акція за 22,48 акцій Credit Suisse – саме із цього й розрахували оціночну вартість угоди. Звісно, акції (SWX: CSGN) одразу впали до рівня вже нової «справедливої» ціни. Однак важливо, що це в жодному разі не можна вважати банкрутством – це нормальна практика, коли ціни ринку й угод з поглинання синхронізуються.

Чому Credit Suisse 	«майже» збанкрутував та чи має шанси вистояти

Цікаво, що й котирування UBS (SWX: UBSG) зазнали тиску на відкритті торгів, однак надалі відіграли падіння.

Чому Credit Suisse 	«майже» збанкрутував та чи має шанси вистояти

Окрім іншого, об’єднаний банк отримує доступ до «практично необмеженого» фінансування від Центрального банку Швейцарії. Там одразу пояснили, що не йдеться про гроші платників податків: буде використано резерви ЦБ. Останні за даними на лютий становили 770 млрд CFH, знизившись із пікових значень, близьких до 1 трлн під час дій із підтримки франка та економіки.

Чому Credit Suisse 	«майже» збанкрутував та чи має шанси вистояти

Резерви Швейцарського національного банку, джерело: Trading Economics

До угоди UBS був найбільшим банком Швейцарії та одним із найбільших у Європі. Активи об’єднаного банку сягнуть $1,5 трлн, а портфель під управлінням – понад $5 трлн.

Mind і далі стежитиме за ситуацією з банківською системою та публікуватиме огляди найбільш важливих подій у секторі. У середу, 22 березня, стали відомі результати засідання ФРС. Частина інвесторів очікувала зупинення курсу на зростання ставок на тлі гучних подій у банківському секторі, однак цільову ставку все ж було підвищено на 0,25%. Саме такі очікування були напередодні у 80% ринку.

Чому Credit Suisse 	«майже» збанкрутував та чи має шанси вистояти
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло