«Історична угода» з каверзою: швейцарський банк UBS купує за пів ціни проблемний Credit Suisse. Навіщо це було потрібно і хто ризикує втратити свої гроші

«Історична угода» з каверзою: швейцарський банк UBS купує за пів ціни проблемний Credit Suisse. Навіщо це було потрібно і хто ризикує втратити свої гроші

Влада Швейцарії форсувала об'єднання двох своїх найбільших банків на шкоду їхнім інвесторам, співробітникам та платникам податків

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
«Історична угода» з каверзою: швейцарський банк UBS купує за пів ціни проблемний Credit Suisse. Навіщо це було потрібно і хто ризикує втратити свої гроші
Фото: depositphotos.com

У неділю, 19 березня, регулятори Швейцарії вмовили фінансового гіганта UBS «взяти на борт» свого конкурента Credit Suisse, який зазнає лиха через втрату довіри інвесторів і вкладників. З дозволу влади UBS екстрено викупить акції Credit Suisse за пів ціни ($3,25 млрд) і зможе обнулити $17,3-мільярдну гору боргів.

Які умови угоди? У пресрелізі Credit Suisse йдеться, що кожні 22,48 його акцій будуть обміняні на одну акцію UBS. Таке співвідношення вийшло з розрахунку, що весь Credit Suisse в рамках угоди було оцінено у 3 млрд швейцарських франків ($3,2 млрд). Це менше половини ринкової вартості Credit Suisse на торгах у п'ятницю – 7,4 млрд франків. І всемеро менше, ніж банк коштував два роки тому (23 млрд франків).

Що в ній незвичайного? Екстраординарно те, що операцію буде здійснено без процедури схвалення акціонерами обох банків. Влада Швейцарії змінила закон, щоб прискорити процес поглинання з декількох місяців до кількох днів і усунути невизначеність щодо купівлі Credit Suisse.

Чому довелося вдатися до екстреної купівлі-продажу? Інвестори і клієнти почали втрачати довіру до Credit Suisse після того, як він завершив 2022-й зі збитком $7,9 млрд, що стало найгіршим результатом з 2008 року. Занепокоєння про здоров'я банку стало переростати в паніку після того, як у США через втечу вкладників раптово збанкрутував Silicon Valley Bank і був закритий Signature Bank.

«Акції 167-річного швейцарського банку за минулий тиждень впали на 25%, гроші стали витікати з інвестфондів під його управлінням і дійшло до того, що власники рахунків лише за один день вивели з депозитів понад $10 млрд. Нацбанк Швейцарії терміново виділив Credit Suisse кредит приблизно на $54 млрд, проте це не зупинило фінансової крововтрати», – описує CNN ситуацію, що склалася.

Чим обґрунтовано вибір покупця? UBS демонстрував стабільність на тлі проблем конкурентів. За останні два роки його акції зросли на 15%, і банк отримав $7,6 млрд прибутку в 2022 році. У п'ятницю, 17 березня, його ринкова вартість становила $65 млрд.

Президент Швейцарії Ален Берсе заявив, що «поглинання Credit Suisse з боку UBS – найкраще рішення» у поточній ситуації. Його позицію розділила міністр фінансів країни Карін Келлер-Зуттер, висловивши жаль щодо того, що Credit Suisse не зміг самостійно вирішити свої проблеми.

Влада Швейцарії запевняє, що угода піде на користь країні. Активи UBS після поглинання Credit Suisse зростуть на 52%, до $1,7 трлн. Об'єднана компанія отримає суттєву економію від масштабу та зміцнить позиції у першій двадцятці найважливіших банків світової фінансової системи.

Які ризики? Критики вважають операцію ударом по репутації Швейцарії. Влада ризикує роздратувати іноземних інвесторів, втратити тисячі робочих місць і отримати фінансового монстра з проблемними активами, які вдвічі перевищують $841-мільярдну економіку країни.

Національний банк Швейцарії зобов'язався підтримувати UBS та Credit Suisse наданням кредитів на суми до $100 млрд франків ($108 млрд). Це колосальна сума для відносно невеликої країни, і у разі виникнення проблем вона може стати важким тягарем для платників податків.

Хто постраждає найбільше? Поки що найбільшим лузером від злиття швейцарських банків виглядає Національний банк Саудівської Аравії. П'ятнадцять тижнів тому він завершив придбання найбільшого пакету акцій Credit Suisse, і після їхнього обміну на папери UBS втратить понад $1,1 млрд.

Головним постраждалим також може стати Суверенний Фонд Катару, який з 2008 року активно інвестував не лише в акції проблемного банку, а й у облігації першого рівня (Additional Tier 1). Credit Suisse випустив таких паперів на 16 млрд франків ($17,3 млрд). За даними Reuters, їхня вартість може бути повністю обнулена.

«Приголомшує і не вкладається в голові думка про те, як вони могли поміняти місцями в ієрархії власників AT1 та акціонерів», – цитує Reuters Джерома Леграса, керівника досліджень в інвестиційній компанії Axiom Alternative Investments, що володіє AT1-облігаціями Credit Suisse.

Серед постраждалих від злиття також будуть тисячі співробітників поглиненого банку. У Credit Suisse працевлаштовано понад 50 000 осіб, у тому числі 17 000 у Швейцарії. За даними Bloomberg, у спробі врятуватися самостійно банк запланував скорочення 9000 робочих місць. Після злиття з UBS ця кількість може збільшитись у рази, оскільки в об'єднаній компанії вийшло значне дублювання.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло