Книжка тижня: «Що з тобою сталося? Про травму, психологічну стійкість і зцілення» Брюса Перрі й Опри Вінфрі

Книжка тижня: «Що з тобою сталося? Про травму, психологічну стійкість і зцілення» Брюса Перрі й Опри Вінфрі

Як допомогти людині подолати травми минулого й жити далі повноцінним життям

Книжка тижня: «Що з тобою сталося? Про травму, психологічну стійкість і зцілення» Брюса Перрі й Опри Вінфрі

Бекграунд. Опра Вінфрі мала важке дитинство з насиллям, байдужістю, специфічним «вихованням», як було заведено в їхній спільноті. Крізь усе життя вона пронесла всі свої психологічні й фізичні травми, яких зазнала багато десятиліть тому. Від тих далеких дитячих років минуло багато часу. Вона вивчилася, зробила приголомшливу кар’єру, стала відомою на весь світ журналісткою і телеведучою, упродовж 40 років взяла інтерв’ю у приблизно 5000 людей, які ділилися на її шоу своїми важкими моментами життя. Опра ніколи не скаржилася на долю. Вона усвідомила, що те, що з нею колись сталося, зробило її тією, ким вона є зараз: сильною і міцною. Вона була й завжди буде захисницею і дороговказом для людей, які долають скруту й травму.

Брюс Перрі – доктор медичних наук і доктор філософії. Майже все життя присвятив нейронауці й дитячій психіатрії. Упродовж останніх 30 років він був активним викладачем, клініцистом і дослідником психічного здоров’я дітей. Його робота про вплив жорстокого поводження, зневаги й травми на розвиток мозку зробила значний внесок у клінічну практику психотерапії в усьому світі. Є автором нейропослідовної моделі (Neurosequential Model) – методу роботи з дітьми, які зазнали жорстокого поводження та травмованих дітей.

Книжка «Що з тобою сталося?» є кульмінацією розмов доктора Перрі й Опри Вінфрі впродовж 30 років.

Видавництво: Vivat

Наклад: 1400 примірників

Сюжет. Це незвична й надзвичайна книжка одночасно. Незвична завдяки структурі й оформленню, а надзвичайна тому, що подає сучасну інформацію про травму як досвід, стійкість, яку вона може формувати в людини, а також дивовижно людяні методи зцілення.

Оповідь побудована у форматі діалогу Опри Вінфрі й Брюса Перрі. Наче ви дивитеся їхню розмову в телевізорі або присутні на ній безпосередньо. Такий формат розслаблює читача, створює звичну й приємну атмосферу, у якій людині нічого й ніхто не заважає легко сприймати вкрай важливу, складну, серйозну й потужну інформацію про роботу мозку й про ті зміни, що відбуваються в ньому як у момент травматичної ситуації, так і впродовж подальшого життя. І як можна налаштувати власні нейронні зв’язки й роботу різних відділів мозку, щоб уплив травми не виявився надто болісним чи навіть фатальним.

Щодо оформлення, то книжку легко використовувати як своєрідну настанову для використання, час від часу повертаючись до важливої тези чи теми. Слова Опри подані курсивом зеленого кольору, а слова доктора Перрі – звичайним шрифтом. Також усі розділи містять окремі історії, розказані одним зі співрозмовників. У ній вони діляться кожен своїм досвідом, наводить приклади з власного життя і життя пацієнтів (Перрі), гостей шоу й співрозмовників (Вінфрі).

10 розділів – це 10 кроків до зцілення:

  1. Розуміння, як влаштований мозок, і як він обробляє новий досвід.
  2. Досягнення психологічної та фізичної рівноваги.
  3. Прагнення любові й належності є глибинними загальнолюдськими рисами.
  4. Усвідомлення сили й спектру травми, розпізнавання сигналів про те, що людина могла зазнати психологічної травми.
  5. Розуміння зв’язку між тим, що відбувається зараз, і тим, що відбулося колись. Усе, що сталося з людиною, її батьками, батьками батьків і так далі, – усе це має значення.
  6. Важливість прийняття факту того, що сталося, і зцілитися. Створити нові асоціації факту травми, здоровіші нейронні шляхи. І щойно це сформується за допомогою психотерапії – мозок почне використовувати нові дані автоматично.
  7. Щоб допомагати собі й іншим людям одужати від травми, потрібно розуміти процес перебігу реакцій на неї. І навчитися створювати відчуття безпеки й стабільності.
  8. Опанування знань про упередження й усвідомлення, наскільки глибинними й складними є наслідки травми.
  9. Подолання міжособистісного голоду й розуміння важливості спільноти, що підтримує, в роботі з травмою.
  10. Віднайдення того, що нам потрібно далі, в подальшому повноцінному житті.

Усе, що стається з людиною, стається для неї ж. Можна пробачити комусь далекому, хто навмисно чи ні завдав вам болю, перестати чіплятися за минуле й почати думати про те, що доброго й прекрасного може бути далі. З кожним роком переживання того, що колись сталося, формує в людині справжню силу.

Вам сподобається, якщо: ви відчуваєте, що вам важко налагодити власне життя, ви не можете пробачити батькам нелюбові й убачаєте в травмах дитинства свої поточні психологічні й життєві проблеми. Або ви просто хочете краще розуміти себе й інших.

Вам не сподобається, якщо: вам незручно читати оповіді у форматі інтерв’ю чи діалогів. Або тема травми для вас надто чутлива й неприємна. Зокрема й детальні реальні приклади з життя дітей, які зазнали насильства, і дорослих з ПТСР внаслідок жахливого травматичного досвіду. 

Головна причина прочитати: якщо людина поводиться, на ваш погляд, неадекватно, ніколи не питайте її «Що з тобою не так?». З нею все так відповідно до того досвіду, який їй довелося набути в дитинстві. І ми не знаємо, що саме тоді сталося. А часом дізнавшись, наше волосся стає дибки від усвідомлення багаторічного жаху. Треба запитати «Що з тобою сталося?» і зробити все можливе, щоб допомогти подолати травму минулого й жити далі повноцінним життям.

Ще три книжки про роботу з травмою:

Книжка тижня: «Що з тобою сталося? Про травму, психологічну стійкість і зцілення» Брюса Перрі й Опри Вінфрі

Джудіт Герман «Психологічна травма та шлях до видужання»

Плід 20 років досліджень і клінічної роботи з жертвами сексуального насильства й насильства в сім’ї, а також з ветеранами бойових дій і жертвами політичного терору. У книжці йдеться про відновлення зв’язків: між публічним і приватним просторами, між індивідом і громадою, між чоловіками й жінками. Книжка стане незамінною для психологів, психотерапевтів, лікарів і тих, хто, зазнавши насильства, шукає шлях до видужання.


Книжка тижня: «Що з тобою сталося? Про травму, психологічну стійкість і зцілення» Брюса Перрі й Опри Вінфрі

Кеті Карут «Почути травму»

У книжці представлені інтерв’ю з діячами різних професійних галузей, які мали теоретичний або практичний досвід роботи з травмою у ХХ і ХХI століттях. Автор стирає межі предмета й професії, і запрошує до розмови літературних теоретиків і критиків, психоаналітиків, психіатрів, психологів, політичних активістів, громадських діячів, кінематографістів, керівників інститутів, дослідників.

Серед співрозмовників Кеті Карут немає випадкових осіб. Кожен з них свого часу вплинув на формування світогляду авторки. Своєю діяльністю вони засвідчують колективну й культурну значущість травми. Книжка містить розмови з новаторами: з теорії травми, з клінічних, активних чи свідченнєвих втручаннях у травму або зі створення чи модифікації установ, що надають терапевтичну, художню чи правову допомогу – реакцію на травматичні події.


Книжка тижня: «Що з тобою сталося? Про травму, психологічну стійкість і зцілення» Брюса Перрі й Опри Вінфрі

Донна Джексон Наказава «Уламки дитячих травм»

Дитинство вважають найщасливішим і найбезтурботнішим періодом життя. Однак це не завжди так. Стреси, як-от сварки чи розлучення батьків, жорстоке поводження в сім’ї чи знущання ровесників, смерть рідних чи близьких, часті переїзди тощо стають причиною психічних розладів і фізичних недуг, навіть якщо безпосереднього зв’язку між ними дорослі не бачать. Дослідниця Донна Джексон Наказава зібрала історії людей, яким удалося знайти цей зв’язок і розірвати його. Авторка докладно розповідає, як впливає на нас «застрягання» в негативному минулому, чому ми не можемо позбутися болючих спогадів, чим відрізняється переживання стресу хлопчиками й дівчатками й що саме потрібно зробити, щоб змінити ситуацію.


Підписуйтеся на телеграм-канал Аліни Бутенко «Гербарій книжкових корінців»

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло