Навздогін за Нідерландами: чи з’явиться в Україні газовий хаб і що для цього потрібно

Навздогін за Нідерландами: чи з’явиться в Україні газовий хаб і що для цього потрібно

Чи готова Європа переорієнтуватися на інші маршрути постачання енергоресурсів

This text is also available in English
Навздогін за Нідерландами: чи з’явиться в Україні газовий хаб і що для цього потрібно
Фото: depositphotos.com

Створення газового хабу в Україні – одна з найбільш дискусійних тем, пов’язаних із перспективами розвитку вітчизняного енергоринку та його інтеграції з європейським.

Mind розібрався, скільки часу може знадобитися для організації його роботи в українських реаліях, які проблеми стають на заваді реалізації таких планів і загалом у його ролі для газової торгівлі.


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Ви можете подивитись відео-версію матеріалу вкінці тексту.


Що таке газовий хаб? Хаб – це пункт оптової торгівлі природним газом між значною кількістю учасників ринку. Він може базуватися як на певному фізичному об'єкті газотранспортної інфраструктури (сховище, перетин газопроводів), так і існувати як віртуальна торгова точка.

На хабах можуть укладатися як угоди щодо фізичного постачання газу, так і здійснюватися трансакції за похідними фінансовими інструментами (ф'ючерсами та опціонами). Торгівля при цьому здійснюється на різні періоди – від доби до декількох років.

Навіщо потрібні газові хаби? Намагаючись залучити якнайбільше учасників, хаби стимулюють конкуренцію, внаслідок чого оптові ціни знижуються. За даними Європейської комісії, саме в Нідерландах – країні з надзвичайно ліквідним хабом TTF – фіксуються одні з найнижчих оптових цін на газ.

Навздогін за Нідерландами: чи з’явиться в Україні газовий хаб і що для цього потрібно

Навіщо газовий хаб Україні? Передумови для організації газового хабу в Україні – це наявність підземних газосховищ, розвинена газотранспортна інфраструктура, вигідне географічне розташування. А також – достатні ресурси природного газу.

За оцінками експертів, якщо український газовий хаб розпочне функціонувати з 2025 року, то вже у 2030-му ціна природного газу в Україні відповідатиме формулі «котирування європейського хабу мінус транспортування». Тобто на досягнення його ліквідності знадобиться близько п’яти років.

Функціонування українського газового хабу відкриє нові можливості для відновлення та зміцнення національної економіки. Передусім завдяки формуванню справедливої ціни природного газу для усіх категорій споживачів, збереженню обсягів товаротранспортної роботи для газотранспортної системи, залученню інвестицій у український газовидобуток та підвищенню ділової активності загалом.

Що потрібно зробити, аби такий хаб запрацював? Створення газового хабу неможливо без конкурентного газового ринку.

Міжнародна енергетична агенція, асоційованим членом якої Україна стала в липні 2022 року, визначає кілька умов для його розвитку.

Інституційні вимоги:

  • Зниження державного регулювання: від прямого контролю до моніторингу ринку та незалежного антимонопольного регулятора.
  • Розділ видобування, транспортування та постачання природного газу.
  • Дерегулювання ринку оптової торгівлі.

Структурні вимоги:

  • Достатня потужність газотранспортної системи та вільний і недискримінаційний доступ до неї.
  • Достатня кількість виробників і трейдерів на газовому ринку.
  • Участь фінансових інститутів для здійснення розрахунків та покриття операційних і фінансових ризиків, а також для прямої участі в перепродажі природного газу.

Що зараз стає на заваді? Через війну газовий ринок в Україні працює з обмеженнями. Зокрема, стейкхолдери відмічають посилення державного впливу. Урядом заборонений експорт газу вітчизняного видобутку та збільшення ролі НАК «Нафтогаз України» в сегментах постачання газу промисловим споживачам і домогосподарствам.

«Складно бути хабом для Європи, якщо думати лише про себе. Але Україна може стати частиною регіонального Центрально-Європейського хабу, разом зі Словаччиною, Угорщиною, Польщею, Молдовою та Румунією створити такі умови, що дозволять збільшити можливості для використання інфраструктури», – каже Павел Станчак, директор Оператора ГТС України з розвитку та трансформації.

Станчак вважає, що для створення газового хабу недостатньо мати розвинену інфраструктуру, потрібні також прозорі процедури й умови на ринку. «Це означає, що не можна з дня на день міняти дозволи чи заборони. Жоден ринок цього не любить. Якщо замовники послуг побачать дорожчу пропозицію, але на ринку, де ніхто не змінює правил протягом газового року, вони будуть нею користуватись, а про Україну забудуть», – зазначає він.

Коли до цього проєкту долучиться ЄС? Зацікавленість європейців до співпраці з Україною на газовому ринку є, але після завершення війни. І йдеться про співпрацю довгострокову. До того ж не тільки про природний газ, а й про біометан та водень.

Проте в країнах Євросоюзу також посилюється напруженість у відносинах учасників газового ринку, урядів і держрегуляторів. Причина – газова криза, що розпочалася під час коронавірусної пандемії, а потім посилилася російською агресією.

Торік було вжито низку гучних надзвичайних заходів для її подолання, зокрема йдеться про механізм корекції ринку, зобов’язання щодо зберігання, мету щодо скорочення попиту та спільні закупівлі газу.

«Надзвичайні заходи щодо газового ринку ЄС, запроваджені 2022 року, тепер мають бути скасовані, тому що ринкові умови поліпшилися. Хоча ринок залишається трохи напруженим, аргументи для збереження надзвичайних заходів вичерпані», – заявив  Дуглас Вуд, голова газового комітету Європейської федерації енерготрейдерів (EFET).

Навздогін за Нідерландами: чи з’явиться в Україні газовий хаб і що для цього потрібно

Він також висловився скептично щодо платформи спільних закупівель газу, організованої Єврокомісією. «У нас є занепокоєння, що цей механізм спровокує проблеми з конкуренцією, зміцнить домінувальне становище на певних ринках національних корпорацій, якщо вони є центральним покупцем», – сказав Вуд.

*У статті використано матеріали з презентації «Розвиток ефективного газового ринку в Україні. Створення українського газового хабу» (НАК «Нафтогаз України», Сергій Мінін, Леонід Нестор)

🔷 Навіщо Україні газовий хаб і що для цього потрібно? Хаб – це пункт оптової торгівлі природним газом між значною кількістю учасників ринку. Функціонування українського газового хабу відкриє нові можливості для відновлення та зміцнення національної економіки. Однак створення такого пункту торгівлі неможливо без конкурентного газового ринку. Навіщо Україні газовий хаб і що потрібно для того, аби він запрацював, розповідаємо у відео. А про те, наскільки готова Європа переорієнтуватися на інші маршрути постачання енергоресурсів, дізнайся зі статті Майнд: https://mind.ua/publications/20259341-navzdogin-za-niderlandami-chi-z-yavitsya-v-ukrayini-gazovij-hab-i-shcho-dlya-cogo-potribno?utm_source=facebook&utm_medium=main&utm_campaign=navzdogin-za-niderlandami-chi-z-yavitsya-v-ukrayini-gazovij-hab-i-shcho-dlya-cogo-potribno

Опубліковано Mind. UA Середа, 12 липня 2023 р.
У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло