Як поєднання технологій допомагає бізнесам зростати під час кризи
Засновник і СЕО компанії Atmosfera про можливості, які відкриває українським компаніям співпраця з гравцями суміжних ринків

– Atmosfera вже шістнадцять років на ринку сонячної енергетики. Ви часто говорите про створення єдиної екосистеми, чому для вас важлива ідея об’єднання ринку?
Ми маємо амбіцію розбудовувати екосистему на ринку сонячної енергетики та стати її ключовим гравцем. Я вірю, що в майбутньому успіх буде за компаніями, які фокусуються не на конкуренції, а на можливостях, які відкриває співпраця. Це філософія для “гри в довгу” на противагу компаніям, які здатні мислити лише категоріями швидкої вигоди. Класичним прикладом такої екосистеми в бізнесі є фуд-корти, де ресторани одночасно і конкурують, і, завдяки взаємодії, приносять один одному більше клієнтів.
Особливо важливо об’єднувати зусилля й експертизу в періоди криз. Така стратегія допоможе не просто “вижити”, а вийти на якісно новий рівень взаємодії з іншими гравцями та, як результат, надавати кращий сервіс клієнтам.
У моєму розумінні екосистема не обмежується конкретним ринком обладнання для сонячної енергетики, адже значно цікавіше поєднувати комплементарні технології та формувати гібридні пропозиції, які допоможуть нашим клієнтам досягти мети – енергетичної автономності та економії ресурсів. Саме тому ми розпочали співпрацю з компанією Aclima і відтепер пропонуємо клієнтам комплексне рішення: встановлення теплових насосів разом із СЕС. Це саме той приклад синергії, коли у комплексі дві технології підвищують цінність одна одної.
– Чому ви додали саме цей продукт та як обирали партнера?
Теплові насоси – не новий продукт для Atmosfera. Раніше у нашому портфелі було кліматичне обладнання одного з великих китайських виробників. Проте згодом ми прийняли стратегічне рішення зосередити зусилля та експертизу саме на сонячній енергетиці.
Сьогодні теплові насоси є одним із найсучасніших та найекологічніших способів обігріву приміщень. Ця технологія швидко розвивається і здобуває популярність у світі, а для України з гострою проблемою енергетичної незалежності та безпеки – це надзвичайно актуальний продукт. Чим більше потреб клієнт одночасно може задовольнити одним рішенням, тим краще для нього. СЕС в поєднанні з акумуляторами та тепловими насосами дозволяє досягнути автономності об’єктів навіть в зимовий період.
Компанія Aclima є експертом систем опалення, вентиляції та кондиціювання. Як і будь-яке вдале партнерство, наше будується на спільних цінностях. Для подібної колаборації важлива відкритість обох компаній, цікавість до продукту партнера та спільне бажання створити у співпраці більшу цінність для клієнта.
Усвідомлене партнерство є цінністю всередині Atmosfera, це важливо у корпоративній культурі компанії, і аналогічне ставлення ми екстраполюємо на наших партнерів. Ми не лише працюємо над створенням комплексного продукту, а й спільно підвищуємо технічний рівень фахівців наших компаній, щоб забезпечити досконалий сервіс. З цією метою ми працюємо над запуском спеціального навчального курсу на базі наших Академій, створених для підвищення кваліфікації співробітників та колег по ринку. Ми приділяємо багато уваги освітній складовій і зацікавлені навіть в тому, щоб вчити наших конкурентів, адже розвинений ринок, який забезпечує високий рівень послуг, природньо розширюється і приваблює нових клієнтів.
– Яким клієнтам у першу чергу буде цікаве таке рішення? Як відбувається планування і реалізація проєкту?
В умовах нестабільної роботи енергосистеми поєднання двох технологій підвищить комфорт користування будь-яким приміщенням. Комплексні рішення допоможуть кондиціонувати та обігрівати підприємства, офісні та складські приміщення, житлові будинки, забезпечувати роботу теплих підлог, басейнів та гарячого водопостачання, використовуючи сонячну енергію.
Спільно з партнерами ми створили набір типових комплектів обладнання, яке гармонійно поєднується в готову систему СЕС та теплових насосів. Крім того, інженери розробили внутрішні інструменти для підбору обладнання на комплексні проєкти та розрахунку вартості. Також налагоджена робота по доукомплектації класичних проєктів СЕС чи теплових насосів додатковими технологіями.
– Чи плануєте ви ще якісь цікаві колаборації у майбутньому?
Ми в Atmosfera, попри війну, продовжуємо реалізовувати розпочаті проєкти й планувати нові. Ми відкриті до партнерства з компаніями, з якими зможемо живити один одного новими технологіями, креативними рішеннями та клієнтами.
Глобальні тенденції свідчать про те, що відновлювальна енергетика стрімко розвивається, але потребує балансуючих технологій, щоб гармонійно функціонувати в енергетичній системі та приносити максимальну вигоду та автономність власникам. Найбільш відомою балансуючою технологією є системи зберігання енергії (energy storage) на базі сучасних літієвих акумуляторів. Тому ми бачимо високий потенціал для об’єднання відновлюваної енергетики з комплементарними технологіями, такими як технології енергоменеджменту, розумні мережі (smart grid) та мікромережі (micro grid), а також інфраструктура для електротранспорту. Крім того, з’являються цікаві проєкти, націлені на те, щоб учасники ринку регулювали роботу мереж як агрегатори чи створювали віртуальні електростанції (Virtual Power Plant), – це станції, які складаються з кількох невеликих розподілених енергетичних ресурсів, об’єднаних у віртуальну мережу. Буде чудово, якщо Україна зможе використати екстремальний кризовий досвід, який ми зараз проживаємо, для того, щоб стати одним із лідерів цього тренду.
Я б хотів, щоб на ринку сонячної енергетики з’являлось більше сильних гравців, які б популяризували її, пропонували новаторські комплексні рішення та поєднували технології.