Золотовалютні резерви НБУ скорочуються, але грошей ще вистачає. Чи варто вже починати хвилюватися?

Золотовалютні резерви НБУ скорочуються, але грошей ще вистачає. Чи варто вже починати хвилюватися?

Куди Нацбанк витрачає ЗВР та чим загрожує їхнє зменшення. Інфографіка

Золотовалютні резерви НБУ скорочуються, але грошей ще вистачає. Чи варто вже починати хвилюватися?
Фото: depositphotos.com

Золотовалютні (міжнародні) резерви Національного банку знову скоротилися. Як повідомив НБУ, за лютий обсяг його резервів зменшився на $1,5 млрд, або на 3,8% – до $37 млрд. Отже, падіння резервів триває другий місяць поспіль: у січні ЗВР «схудли» майже на 5% або $2 млрд.

«Така динаміка зумовлена валютними інтервенціями для збереження курсової стійкості та борговими виплатами країни в іноземній валюті, які частково були компенсовані надходженнями від міжнародних партнерів», – пояснює у своєму повідомленні регулятор. Тож що зараз відбувається із «золотим запасом» країни?

Золотовалютні резерви НБУ скорочуються, але грошей ще вистачає. Чи варто вже починати хвилюватися?

Як змінювався обсяг резервів НБУ протягом 2023 року? У першому півріччі 2023 року обсяг міжнародних резервів стабільно зростав і до липня досяг історичного максимуму – $41,7 млрд. Це сталося на тлі стабільного надходження міжнародного фінансування в Україну, завдяки якому власне, НБУ й накопичував ЗВР.

Золотовалютні резерви НБУ скорочуються, але грошей ще вистачає. Чи варто вже починати хвилюватися?

У другому півріччі навпаки намітився тренд на скорочення резервів. Станом на листопад їхній обсяг зменшився до $38,8 млрд. Причина в тому, що влітку 2023 року НБУ почав поступово відпускати валютний курс у «вільне плавання». Для того щоб гасити попит на ринку, Нацбанк активніше продавав валюту з резервів.

Читайте також: Валютна лібералізація та вільний курс гривні: як НБУ планує знімати обмеження з валютного ринку

Паралельно із цим обсяги фінансування ззовні стали меншими. Лише у грудні 2023-го відбулося різке зростання резервів, оскільки під кінець року партнери перерахували Україні суттєвий залишок обіцяних грошей.

Що відбувається з резервами НБУ у 2024 році? Загалом з початку 2024 року обсяг ЗВР скоротився більш ніж на $3,5 млрд. НБУ виділяє три основні фактори, які вплинули на зменшення обсягу міжнародних резервів у лютому.

Операції на валютному ринку. Національний банк протягом лютого продав на валютному ринку $1,54 млрд (інтервенції) і викупив у резерви $31,9 млн.

Золотовалютні резерви НБУ скорочуються, але грошей ще вистачає. Чи варто вже починати хвилюватися?

Отже, чистий продаж валюти НБУ в лютому становив $1,51 млрд, що в 1,4 раза менше, ніж у січні.

Надходження фінансування та виплати на обслуговування й погашення державного боргу. На валютні рахунки уряду в НБУ за лютий надійшло $1,34 млрд. З цієї суми трохи більше $523 млн становили кошти від розміщення валютних облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). $813 млн, що залишилися, – це грантові та кредитні кошти, які надійшли через Світовий банк (від Японії, Норвегії та Іспанії),

Водночас Україна протягом лютого витратила $1,13 млрд на обслуговування та погашення держборгу. Зокрема, $797 млн було сплачено за валютними ОВДП, $379 млн – Міжнародному валютному фонду (МВФ), $275 млн – Світовому банку та $58 млн перераховано іншим закордонним кредиторам.

Читайте також: Макропрогноз МВФ по Україні: бойові дії згасатимуть, а разом із ними і зовнішня фіндопомога. Звідки брати гроші на відновлення країни?

Переоцінка фінансових інструментів. Така переоцінка відбувається внаслідок зміни ринкової вартості та коливань курсу валют. У лютому у зв'язку з переоцінкою вартість фінансових інструментів збільшилася на $199,5 млн.

Чи вистачить Україні наявних резервів? Нацбанк запевняє, що запас його резервів є достатнім для того, щоб профінансувати майже п’ять місяців імпорту. Нагадаємо: мінімальний обсяг ЗВР має покривати три місяці критичного імпорту, який надходить до країни.

За оцінками Нацбанку, які він озвучив ще на початку лютого у своєму інфляційному звіті, на кінець 2024 року міжнародні резерви перевищуватимуть позначку $40,4 млрд. При цьому за I квартал резерви скоротяться до $38,9 млрд, за ІІ – зростуть до $41,8 млрд, у ІІІ кварталі збільшаться до $42,5 млрд, а за IV квартал скоротяться до $40,4 млрд.

Основним джерелом поповнення ЗВР, як і раніше, будуть грошові вливання від іноземних партнерів. Наприклад, уже в березні Україна має отримати 4,5 млрд євро від Євросоюзу згідно з новим чотирирічним планом фінансування на 50 млрд євро. Крім того, є шанси, що надійде черговий транш від МВФ майже на $900 млн у рамках чинної кредитної програми.

Загальна потреба України у фінансуванні на 2024 рік, згідно з оцінками Міністерства фінансів, становить $37,3 млрд. Голова МВФ Крістіна Георгієва вважає, що ця сума має бути більшою – майже $42 млрд.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло