Перегони наступників і поновлення протестів: чим загрожує Ірану смерть президента

Перегони наступників і поновлення протестів: чим загрожує Ірану смерть президента

Загибель Ібрагіма Раїсі у вертолітній катастрофі майже напевно спровокує боротьбу за владу в Ісламській Республіці

Перегони наступників і поновлення протестів: чим загрожує Ірану смерть президента
Фото: DR

Президент Ірану Ібрагім Раїсі загинув через «жорстку посадку» вертольота під час повернення з офіційного заходу в Азербайджані. Неясні причини смерті 63-річного політика й довга відсутність офіційної реакції породили теорію змови та викликали тривогу, що Іран звинуватить у катастрофі зовнішніх ворогів і розпалить війну на Близькому Сході. Якими можуть бути наслідки раптової смерті президента Ірану та чого побоюються закордонні аналітики, розбирався Mind.

Загибель, вкрита туманом

Про жорстку посадку вертольота з Ібрагімом Раїсі на борту іранські ЗМІ повідомили в неділю, 19 травня 2024 року. Проте відповідь на запитання «Чи живий президент?» світ дізнався лише за 16 годин. Операція з пошуку місця аварії вертольота Ібрагіма Раїсі затяглася через екстремально погану погоду – місцевість накрив густий туман, йшов сильний дощ, що переходив у сніг.

Лише о 8:00 20 травня уряд Ірану опублікував заяву про загибель президента, в якій запевнив, що «шлях честі та служіння» Ібрагіма Раїсі буде продовжено, а в управлінні країною «не буде жодних збоїв».

Обов'язки президента Ірану були передані 68-річному Мохаммаду Мохберу, який до цього обіймав посаду першого віцепрезидента. А повноваження міністра закордонних справ Хосейна Аміра Абдоллахіяна, який також загинув 19 травня під час аварії вертольота, перейшли до його заступника Алі Багері Кані.

Перегони наступників і поновлення протестів: чим загрожує Ірану смерть президента
Знімок обгорілих фрагментів вертольота, на якому летів Ібрагім Раїсі

Ібрагім Раїсі – слухняний ставленик Алі Хаменеї

Коментуючи загибель президента Ірану, експерти не схильні підтримувати його значущість як самостійної політичної фігури. Фактично Іран уже 35 років є диктатурою, якою довічно керує верховний лідер – 85-річний великий аятола Алі Хаменеї. Загиблий президент був його лояльним ставлеником, який стежив за економікою країни та підписував міжнародні договори.

У разі загибелі чинного президента, закон зобов'язує провести нові президентські вибори протягом 50 днів. Іранське державне агентство новин IRNA оголосило датою голосування 28 червня. Реєстрація кандидатів відбудеться з 30 травня до 3 червня. Кожен із них має дістати схвалення Ради вартових конституції Ірану – органу з 12 осіб, який блокує неприпустимих для системи претендентів на президентство.

«Аятола Хаменеї та його преторіанська гвардія (Корпус вартових Ісламської революції, КВІР) хочуть знайти слабкого, слухняного наступника, який продовжить розвивати ядерну програму режиму та підтримувати регіональних сателітів і якого при цьому звинувачуватимуть за недоліки уряду», – пише експерт з Ірану Алі Альфонех.

Ібрагім Раїсі програв президентські вибори 2017 року Хасану Рухані, але отримав президентство «на срібному блюдці» у 2021-му. У той рік Рада вартових конституції допустила до участі в голосуванні сімох кандидатів із 592, які подали заявки. Були заблоковані всі помірні претенденти, реформісти та колишній іранський лідер Махмуд Ахмадінежад, який під час свого президентства у 2005–2013 роках мав розбіжності з верховним аятолою та потрапив у немилість.

За три роки свого президентства Ібрагім Раїсі подвоїв підтримку сателітам Ірану – єменським хуситам, ліванській Хезболлі, палестинському угрупованню Хамас. Усередині країни його популярність знижувалася через жорстоке придушення свободи слова та демонстрацій, а також через перманентні економічні проблеми, як-от: інфляцію вище 40%, знецінення ріала та зростання безробіття.

Деякі експерти вбачають ризик того, що протестно налаштовані маси в Ірані можуть сприйняти смерть непопулярного президента як сигнал до дії. Незначні вуличні заворушення, напевно, піднімуться у червні під час президентської виборчої кампанії. На думку колишнього посла Великобританії в Ірані Роба Махера, вони не нестимуть серйозної загрози режиму, але порушать внутрішню стабільність в Ірані в час, коли в зовнішній політиці країна балансує на межі війни.

Смерть Раїсі – удар по 85-річному Алі Хаменеї

Головна політична боротьба в Ірані загрожує розвернутися не за пост президента Ірану, а за місце наступника Алі Хаменеї. «У разі смерті верховного лідера майже напевно спалахне настільки хаотичний бій за владу, що ми не зможемо передбачити її наслідки», – прокоментував агентству Al Jazeera Реза Акбарі, експерт лондонського Інституту висвітлення війни та миру.

Ібрагім Раїсі, як і його попередник Хасан Роухані, мав залишатися у президентському кріслі два строки, до 2029 року, і змінити верховного лідера в разі потреби. Його вважали одним із двох основних кандидатів на посаду великого аятоли. Другим називали Моджтаба Хаменеї, сина нинішнього глави держави, хоча раніше Алі Хаменеї виступав проти передачі своєї влади у спадок, щоб Ісламська Республіка не уподібнювалася до режиму шейха, якого вона скинула.

«Смерть Раїсі завдала сильного удару по Хаменеї. Верховний лідер спроєктував обрання Раїсі президентом у 2021 році, щоб гарантувати, що іранський режим збереже свою ідеологічну ідентичність після восьмирічної епохи президента Хассана Рухані та у процесі наслідування влади після смерті Хаменеї», – цитує Atlantic Council Денні Цитриновича, колишнього офіцера ізраїльської розвідки.

Тепер раптова загибель Ібрагіма Раїсі може змусити Алі Хаменеї назвати наступника, здатного зберегти цінності революції. Вибухонебезпечним може стати як призначення спадкоємця, так і його відсутність. За словами іранського аналітика Хосейна Бастані, «верховний лідер досяг такого віку, що інсайдери бояться за свої інтереси в майбутньому та не бачать інших рішень, окрім як рвати один одного на шматки».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло