Більше свободи бізнесу та ліміти на розрахунки для українських біженців. Що нового у валютних обмеженнях НБУ?
І чому це тривожний сигнал для всіх власників банківських карток
Національний банк вніс чергові зміни до валютних обмежень. Але цього разу НБУ не лише пом'якшив їх, а й запровадив нові ліміти на деякі операції. Що показово, НБУ зняв обмеження для бізнесу, натомість посилив їх для українців, які перебувають за кордоном. Своє рішення Нацбанк мотивував необхідністю переглянути окремі норми для протидії непродуктивному відпливу капіталу.
Якщо виходити з такої логіки НБУ, до вимивання капіталу з України призводять передусім розрахунки мігрантів за окремі товари та послуги, а не операції великого бізнесу з офшорними юрисдикціями чи імпортери, які формують левову частку попиту на валюту на міжбанку.
Нові валютні правила почали діяти з 10 вересня. Mind розбирався, що саме вони передбачають.
Які послаблення для бізнесу запровадив Нацбанк?
1. Державні підприємства тепер мають право купувати валюту та переказувати її на користь нерезидентів для покриття / компенсації викидів діоксиду вуглецю (CO₂), пов'язаних з авіаційною діяльністю.
НБУ вважає, що це посприяє оборонним закупівлям за державними контрактами, дасть змогу й надалі виконувати авіаційні перевезення за кордоном, а також підтримає українсько-європейське співробітництво.
2. Дозволено виплати за договорами перестрахування, укладеними з іноземними ядерними страховими пулами.
Ядерний страховий пул України зможе здійснювати всі необхідні платежі в рамках домовленостей з іноземними ядерними страховими пулами, у такий спосіб виконуючи зобов'язання перед партнерами, що важливо для безперебійної роботи страхового ринку.
Нагадаємо, що ядерний страховий пул – це добровільне об'єднання 15 страховиків-резидентів України, які отримали ліцензію на проведення обов'язкового страхування цивільної відповідальності операторів ядерної установки за шкоду, яка може бути заподіяна внаслідок ядерного інциденту.
3. Український бізнес зі сфери електронної комерції зможе купувати валюту для сплати ПДВ у країнах Євросоюзу.
Онлайн-продавці зможуть безперешкодно виконувати податкові зобов'язання в разі продажу українських товарів споживачам із країн ЄС. Таке пом'якшення має підтримати малий та середній бізнес, якому стане простіше просувати свою продукцію на європейському ринку.
4. Розблоковано компенсацію купонних платежів за єврооблігаціями, які були виплачені з 24 лютого 2022 року до 9 липня 2024 року.
Такі перекази дозволені виключно за рахунок власної іноземної валюти бізнесу. Тобто це не можуть бути позикові кошти. Крім того, подібні операції зможуть здійснювати лише ті підприємства, які за останні 12 місяців не мали порушень, пов'язаних із поверненням валютної виручки в Україну.
Які нові обмеження для фізосіб додав Нацбанк?
Посилення валютних правил стосуватиметься розрахунків за кордоном із використанням платіжних карток українських банків, які випущені до рахунків в іноземній валюті.
1. Щомісячний ліміт на придбання годинників, ювелірних виробів, виробів зі срібла, дорогоцінного каміння, монет становитиме 100 000 грн в еквіваленті.
НБУ пояснює, що така сума відповідає загальному ліміту, встановленому для розрахунків за кордоном платіжними картками, випущеними українськими банками до рахунків у національній валюті. Нацбанк запевняє, що він провів дослідження за участю банків і платіжних систем, яке підтвердило спроби з боку українських біженців обійти обмеження на купівлю банківських металів за межами України.
2. Щомісячний ліміт на розрахунки з агентами нерухомості за кордоном становить 500 000 грн в еквіваленті.
Йдеться про операції зі сплати за проживання та комісійних винагород за управління нерухомістю. НБУ вважає, що сума в 500 тис. грн враховує потреби українців, які перебувають за межами України або мандрують за кордоном, та задовольняє потреби 98% клієнтів банків, які здійснюють зазначені операції.
Якими будуть наслідки цих кроків НБУ для бізнесу та мігрантів?
Валютні послаблення для бізнесу мають специфічний характер і стосуються насамперед держсектору, страховиків та онлайн-підприємців, які продають товари на території ЄС. Вони зможуть виконувати зобов'язання щодо платежів в іноземній валюті перед іноземними партнерами та перед європейськими держорганами (податковими структурами).
Інакше кажучи, це формальні технічні зміни, які частково спрощують українському бізнесу транскордонні платежі.
Інше питання – посилення обмежень для фізосіб, які тимчасово виїхали з України. Загалом нові ліміти на купівлю товарів, які можна віднести до лакшері-сегменту, і на оплату орендованого житла справді не торкнуться всіх без винятку біженців.
За різними оцінками, українці, які перебувають за кордоном, витрачають на місяць зі своїх карток $1,3–1,9 млрд. З цієї суми 80% йде на особисті цілі та базові потреби.
Тому підтекст цього рішення ширший. Якщо проаналізувати кроки НБУ, вони останнім часом спрямовані на ускладнення життя власникам банківських карток. Наприклад, з 1 жовтня почне діяти ліміт на вихідні платежі між картками фізосіб у сумі 150 тис. грн на місяць.
Не виключено, що обмеження на витрати за межами України – це своєрідна «пробна куля» перед запровадженням більш жорсткіших рамок для мігрантів. Нагадаємо, що на поточний момент українці за кордоном можуть оплачувати гривневими картками товари та послуги на суму не більше 100 тис. грн на місяць і знімати з таких карт 12,5 тис. грн на тиждень чи 50 тис. грн на місяць (в еквіваленті).
І Нацбанку нічого не завадить зменшити ці ліміти, заявивши, що українці надто багато витрачають за кордоном, створюючи загрозу для стабільності валютного ринку. Адже обмеження, які почали діяти з 10 вересня, НБУ таки пояснює тим, що потрібно «зберегти міжнародні резерви» та «захистити стійкість валютного ринку».
Хоча такий аргумент є сумнівним, якщо згадати, що лише інтервенції на підтримання курсу щомісяця спалюють у середньому по $3 млрд резервів НБУ. Це майже вдвічі перевищує витрати всіх українців за кордоном і в кілька разів більше (якщо не на порядок), ніж покупки дорогих годинників або оренда нерухомості.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].