Чим здивував 2024 рік: вісім військово-політичних потрясінь, що змінили світ

Чим здивував 2024 рік: вісім військово-політичних потрясінь, що змінили світ

Mind пропонує згадати найважливіші серед глобальних подій року, що минає

Чим здивував 2024 рік: вісім військово-політичних потрясінь, що змінили світ
Фото: DR

2024-й, ще до свого настання, обіцяв багато подій у політичній площині, що мали всі шанси стати визначальними для майбутнього всього людства. Більшість із них відбулися з більш чи менш передбачуваними наслідками. Але окрім цього, на різних континентах раз-по-раз з'являлися цілі зграї «чорних лебедів», які буквально за лічені дні кардинально змінювали розстановку сил у цілих регіонах та суттєво впливали на подальші дії політичних лідерів. Mind згадав основні з них.

Україна зайняла частину російської Курської області

Чим здивував 2024 рік: вісім військово-політичних потрясінь, що змінили світ

2024 року війна раптово перемістилася на російську територію. Українські війська 6 серпня прорвали кордон і до середини місяця встановили контроль над ділянкою Курської області площею понад 1000 кв. км. Україна захопила сотні військовополонених і зайняла понад 80 російських населених пунктів, включно з містом Суджа.

Застосувавши західну зброю в Курській області, Україна перетнула одну з «червоних ліній» кремля і розвіяла страхи своїх партнерів стосовно того, що це розв'яже Третю світову війну. За словами німецького політолога Андреаса Умланда, Київ «продемонстрував помилковість аргументу про «червоні лінії», після чого дістав дозвіл бити далекобійними ракетами. У листопаді президент США Джо Байден зняв заборону для України на завдання вглиб росії ударів американськими ATACMS і британськими Storm Shadow.

Вторгнення в Курську область зробило війну жорстокішою. Щоб помститися за втрату територій російська авіація в серпні та вересні зруйнувала плануючими бомбами (КАБами) безліч житлових будинків і підприємств у прикордонні Сумської області. Також для України змінилася ситуація на лінії фронту. Як пише британська Sky News, Курська операція відтягнула елітні українські війська та військову техніку, що дозволило росіянам прискорити наступ на Торецьк і Покровськ. При цьому, згідно з альтернативним поглядом, похід на Курщину дозволив ЗСУ послабити тиск російського агресора на Харківському та Донецькому напрямках, оскільки відтягнув ресурси армії рф на події в Суджанському районі.


У росії вбили Навального та переобрали путіна

Чим здивував 2024 рік: вісім військово-політичних потрясінь, що змінили світ

Олексій Навальний – найвідоміший російський опозиціонер і найпослідовніший супротивник путіна в публічному просторі росії – помер 16 лютого 2024 року в колонії особливого режиму «Полярний вовк». Перед смертю у 47-річного політв'язня було зафіксовано симптоми отруєння.

Загибель Навального викликала широкий резонанс. У багатьох країнах пройшли мітинги його прихильників, а західні політики, у тому числі президент США Джо Байден, звинуватили в тому, що сталося, владіміра путіна.

На цьому тлі 15–17 березня у рф пройшли вибори, які не викликали активного спротиву опозиції. На них владімір путін отримав рекордні 87,28% голосів і був переобраний на п'ятий президентський термін. Успішне проведення цих виборів, згідно з висновками Міжнародного інституту стратегічних досліджень, посилило російський режим і дало йому карт-бланш на збільшення видатків на війну в Україні.


В Ірані загинув президент-консерватор, і його місце посів поміркований реформатор

Чим здивував 2024 рік: вісім військово-політичних потрясінь, що змінили світ

Несподівана зміна влади приголомшила 89-мільйонну Ісламську Республіку. 19 травня 2024 року вертоліт, на борту якого перебували ультраконсервативний президент Ірану Ібрагім Раїсі, міністр закордонних справ і ще шість осіб, розбився. Всі високопосадовці загинули в авіакатастрофі.

Для частини іранців, за твердженням Freedom House, смерть жорсткого президента стала святом. Ібрагіма Раїсі називали «катом із Тегерана» за розправи над політичними в'язнями. Також його вважали однодумцем і спадкоємцем довічного верховного лідера країни аятоли Алі Хаменеї, якому вже 85 років.

Перший тур позачергових президентських виборів 28 червня відбувся при рекордно низькій явці у 39%. Але, коли у другому турі зустрілися консервативний кандидат і реформатор, явка сягнула вже 49,8%. Іранці обрали президентом колишнього кардіохірурга Масуда Пезешкіана, який обіцяв зробити Іран більш дружелюбною країною, розширити свободи громадян, скасувати переслідування жінок за неправильне носіння хіджаба й налагодити зі США та країнами Заходу «конструктивний діалог» щодо зняття санкцій.


У Бангладеш революціонери повалили режим Шейх Хасіни

Чим здивував 2024 рік: вісім військово-політичних потрясінь, що змінили світ

Влітку 2024 року вуличні протести, підтримані армією, спричинили падіння авторитарного режиму в бенгальській державі з населенням 175 млн осіб. Прем'єр-міністр Бангладеш Шейх Хасіна, яка протягом 15 років керувала країною, 5 серпня втекла гелікоптером до сусідньої Індії. Країна перейшла під управління тимчасового уряду технократів, який очолює 84-річний лауреат Нобелівської премії миру Мухаммад Юнус.

Лондонський журнал Economist назвав Бангладеш країною року за «повалення автократії» та «перехід до більш ліберального правління, який надихає». У попередні роки переможцями ставали Колумбія (за припинення громадянської війни), Україна (за спротив неспровокованому вторгненню) та Греція, яка у 2023 році витягла себе з багаторічної фінансової кризи.

India Today, навпаки, розкритикувала Бангладеш, який, з погляду Делі, потурає ісламістському насильству й дестабілізує весь регіон. Режим Шейх Хасіни був дружнім до Індії та США, а новий уряд Мухаммада Юнуса зближується з Китаєм і Пакистаном, руйнуючи тендітний геополітичний баланс у Південній Азії.

«Ескалація напруженості підвищує загрозу війни між Індією й Бангладеш із потенційним залученням Китаю та Пакистану. Така динаміка є дуже небажаною для Вашингтона, який намагається утримувати фокус на стримуванні конфліктів на Тайвані, у Східно-Китайському морі та на Корейському півострові», – пише India Today.


У США Дональд Трамп пережив замах і виграв президентські вибори

Чим здивував 2024 рік: вісім військово-політичних потрясінь, що змінили світ

13 липня 2024 року світ сколихнула стрілянина снайпера по колишньому лідеру США та головному кандидату в президенти від Республіканської партії Дональду Трампу, який виступав на мітингу в місті Батлер. Одна з куль пройшла за міліметри від голови кандидата у президенти, простріливши йому вухо. Фотографія Трампа з піднятим догори кулаком облетіла весь світ і стала одним із головних візуальних образів його виборчої кампанії.

5 листопада 2024 року Дональд Трамп впевнено виграв вибори у США. Він набрав 312 голосів виборців, а його суперниця Камала Харріс – 226.

20 січня 2025 року республіканець Дональд Трамп має змінити демократа Джо Байдена на посаді президента – і кардинально змінити внутрішню та зовнішню політику США.

Трамп обіцяє добудувати стіну на кордоні з Мексикою та депортувати нелегальних мігрантів, підняти тарифи на товари з Китаю і Євросоюзу, а також завершити війни. Обраний президент США багаторазово запевняв, що після вступу на посаду зможе домогтися припинення війни росії проти України, і зробить це виключно шляхом переговорів.


Ізраїль розгромив ліванську «Хезболлу»

Чим здивував 2024 рік: вісім військово-політичних потрясінь, що змінили світ

Ліванське військово-політичне угруповання «Хезболла» з осені 2023 року обстрілювало Ізраїль із солідарності з палестинським рухом ХАМАС у секторі Газа. Тель-Авів спочатку відповідав симетричним вогнем, але у вересні – жовтні завдав по «Хезболлі» кілька ударів небаченої потужності.

Так, 17 вересня 2024 року в Лівані відбулася безпрецедентна «атака пейджерів». Близько 5000 пристроїв зв'язку, що використовувала «Хезболла», одночасно вибухнули та покалічили сотні членів організації.

27 вересня ізраїльські літаки завдали найсильнішого в історії бомбового удару по міській забудові. Вони скинули майже 80 тонн бомб на бункер у передмісті Бейрута, знищивши лідера «Хезболли» Хасана Насраллу та інших керівників організації.

До 27 листопада Тель-Авів вів наземний наступ у Лівані, завдавав бомбових ударів по всій території країни й зрештою змусив «Хезболлу» укласти перемир'я. Угруповання зобов'язалося припинити обстріл Ізраїлю й очистити прикордоння від своїх формувань, відтягнувши їх на 30 км углиб країни. Цю територію займе ліванська регулярна армія, яка під час ізраїльського обстрілу Лівану підкреслено тримала нейтралітет.


У Сирії повстанці повалили режим Асада

Чим здивував 2024 рік: вісім військово-політичних потрясінь, що змінили світ

Мабуть, головною сенсацією року стало падіння режиму Башара Асада в Сирії. У день перемир'я Ізраїлю з «Хезболлою», 27 листопада 2024 року, ісламістські повстанські угруповання, які підтримує Туреччина, прорвали фронт і за три дні захопили Алеппо – друге за величиною місто Сирії.

Очікувалося, що війська Башара Асада матимуть підтримку Ірану й росії та перейдуть у контрнаступ. Проте сирійська урядова армія продовжила відступати. До 7 грудня повстанці майже без опору зайняли міста Хаму, Дераа та Хомс, а 8 грудня увійшли до Дамаска. Башар Асад на літаку втік до росії, а новим лідером Сирії став колишній бойовик «Аль-Каїди» Абу Мохаммед аль-Голані.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу оголосив падіння режиму в Сирії своєю перемогою – «прямим результатом наших силових дій проти «Хезболли» та Ірану, головних союзників Асада». Згідно з висновками видання Politico, у «величезному виграші» також Туреччина, яка патронувала повстанців, що прийшли до влади в Сирії. Головні лузери – Іран, «Хезболла» та росія, які втратили вплив на Близькому Сході.

На слабкості кремля наголосив обраний президент США Дональд Трамп. «Росія, яка так зав'язана в Україні й втратила там понад 600 000 солдатів, здається, не в змозі зупинити цей буквальний марш у Сирії, країні, яку вона захищала роками», – цитує Трампа Politico.


Францію й Німеччину скував політичний параліч

Чим здивував 2024 рік: вісім військово-політичних потрясінь, що змінили світ

Одразу у двох найбільших країнах Євросоюзу вибухнули політичні кризи через економічні проблеми. 4 грудня парламент Франції вперше з 1962 року виніс вотум недовіри прем'єр-міністру Мішелю Барньє, а 16 грудня німецький бундестаг проголосував за вотум недовіри канцлеру Олафу Шольцу.

«Там, де була так звана франко-німецька вісь, що рухала Європу вперед, утворився вакуум», – констатує Associated Press.

У Німеччині політична стабільність порушилася, зокрема, через те, що промислове виробництво впало на 20% проти пікового показника 2017 року, а енергія подорожчала на 40% після путінського вторгнення в Україну та припинення експорту російського газу у 2022-му. Через суперечки, як треба допомогти економіці, у листопаді 2024 року в Німеччині розпалася трипартійна «світлофорна» коаліція, й ухвалення законів ускладнилося.

У Франції державний борг країни досяг 3,2 трлн євро (113% ВВП), а дефіцит держбюджету перевищив 60 млрд євро (6,2% ВВП), що вдвічі вище за ліміт єврозони. Розв'язувати ці та інші проблеми не дає дисфункціональний парламент. У Франції він поділений на три приблизно рівні групи: лівих, ультраправих та об'єднання центристів із правими. Ці групи є непримиренними – законопроєкти, запропоновані однією групою, блокують дві інші.

Німеччина планує обрати парламент, що нормально працюватиме, наприкінці лютого, а Франція, за законом, зможе це зробити не раніше червня. Отже, на початку 2025 року обидві провідні країни ЄС продовжать перебувати в політичному паралічі. Експерти побоюються, що вони не зможуть ефективно захищати Європу від нових викликів, таких, як обіцяний Дональдом Трампом 10-відсотковий тариф на ввезення європейських товарів у США.

Читайте також: «Чим запам'ятався 2023 рік: 10 подій, що потрясли людство».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло