У Газі відновилася війна: навіщо Ізраїль знову захоплює коридор Нецарім

У Газі відновилася війна: навіщо Ізраїль знову захоплює коридор Нецарім

Новий етап бойових дій проти ХАМАС дістав назву «Сила і меч»

У Газі відновилася війна: навіщо Ізраїль знову захоплює коридор Нецарім
Фото: DR

18 березня 2025 року Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) завдала масованих ударів із повітря та суші по сектору Газа після двох місяців припинення вогню.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу заявив, що удари, які сталися у вівторок і середу, – це «тільки початок» і що ЦАХАЛ не зупиниться доти, доки не досягне всіх своїх військових цілей.

За бомбардуванням відбулася нова наземна операція «Сила і меч», мета якої – зайняти й розширити коридор «Нецарим» у центрі палестинського анклаву.

Що спонукало Ізраїль порушити перемир'я?

Біньямін Нетаньягу пояснив відновлення військових дій тим, що ХАМАС двічі відмовився звільнити ізраїльтян, яких він утримує. Перша фаза перемир'я в секторі Газа тривала з 19 січня до 1 березня. За цей час ХАМАС передав Тель-Авіву 33 заручників в обмін на розблокування гуманітарної допомоги та звільнення 1700 палестинських ув'язнених. Ізраїль вважає, що в Газі залишаються ще 59 полонених ізраїльтян.

Експерти вважають, що справа не лише в заручниках. Американський Центр стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) виділив чотири тренди, які підштовхнули Ізраїль із новою силою атакувати сектор Газа.

Один із них – це внутрішня ізраїльська політика. Бойові дії допомагають уряду Нетаньягу залучити на свій бік правих партнерів по коаліції. Також війну розпалює зухвала поведінка ХАМАС, віра кожної зі сторін у можливість здобути перемогу та повна підтримка дій Ізраїлю адміністрацією президента США Дональда Трампа.

Індійський аналітик Хінврадж Джангід, директор Центру вивчення Ізраїлю, зазначає, що Тель-Авів протягом 42-денного перемир'я з ХАМАС мав безпорадний і принижений вигляд через те, що палестинське угруповання перетворювало процедури звільнення заручників у помпезні паради. Щотижня ХАМАС влаштовував урочисту церемонію передачі бранців Ізраїлю, змушуючи їх виступати перед натовпами палестинців, що тріумфували.

ХАМАС, за його словами, зараз робить те, що вміє найкраще: виставляє себе жертвою, ухиляється від атак армії Ізраїлю, а потім шукає підтримки.

Угруповання запевняє, що здобуло перемогу над Тель-Авівом, оскільки воно змогло здійснити вторгнення 7 жовтня, взяти в полон ізраїльських громадян, «інтернаціоналізувати» палестинську проблему та витримати наступ ЦАХАЛу.

Яка значимість коридору Нецарім?

Інженерні війська ЦАХАЛ у 2023 році розчистили бульдозерами широку смугу від ізраїльського кордону до Середземного моря, зрівнявши із землею безліч будівель, зокрема турецький госпіталь, університет Al-Azhar, поселення Juhor al-Dik і кілька парків. 2024-го цей коридор було розширено з 2 км до 4 км. Він перекрив шляхи постачання ключового оплоту ХАМАС у місті Газа.

Коридор Нецарім у секторі Газа

У Газі відновилася війна: навіщо Ізраїль знову захоплює коридор Нецарім

На початку лютого 2025 року Ізраїль за договором про перемир'я з ХАМАСом повністю вивів свої війська з коридору Нецарім, передавши його під контроль приватної американської компанії. Однак у середу, 19 березня, танки ЦАХАЛ в'їхали до центру коридору, не зустрівши опору ХАМАСу. Вони заблокували головну дорогу, яка веде до міста Газа.

«Перемир'я дало палестинцям кілька тижнів на те, щоб відновитися після року голоду та гострої потреби. Пропускні пункти відкрились – і допомога потекла до міста. Але тепер ціни на продукти злетіли до небес й опинилися за межами досяжності для багатьох жителів, які втратили все в цій війні», – передає New York Times слова Абделкаріма аль-Харазіна, 28-річного лікаря з міста Газа.

Влада Ізраїлю оголосила про намір продовжити розширення коридору Нецарім.

В опублікованому в середу відеозверненні Ісраель Кац, міністр оборони Ізраїлю, попередив мешканців Гази про те, що їхній анклав може бути «повністю зруйнований».

«Якщо всіх ізраїльських заручників не буде звільнено, а ХАМАС не буде вигнано з Гази, Ізраїль застосує силу небачених раніше масштабів. Ми радимо вам пристати на пораду американського президента: повернути заручників і позбутися ХАМАСу. Вам будуть доступні нові можливості, зокрема переселення в інші місця у світі для тих, хто захоче. Альтернатива – повне розорення та руйнування», – попередив у відеозверненні Ісраель Кац.

Чого чекають експерти від операції «Сила і меч»?

Аналітики висловили широкий спектр думок від ура-переможних до поразницьких. Так, американський Фонд захисту демократій (FDD), який спеціалізується на вивченні зовнішньої політики, пророкує Ізраїлю воєнний успіх. У фонді вважають, що за 15 місяців війни ХАМАС втратив своїх керівників, постачання ракет і можливості навчати рекрутів, а за два місяці перемир'я Ізраїль зібрав розвіддані та розробив ефективну стратегію для нового наземного наступу.

«ЦАХАЛ частково захопив коридор Нецарім за 24 години, не зазнавши при цьому втрат. ХАМАС ще існує як терористична організація, але його бойова сила навіть не близька до тієї, що була 7 жовтня 2023 року. Залишки ХАМАСу ослаблені та виснажені», – написала Енія Кривін, яка очолює FDD.

Протилежний прогноз в ізраїльського військового експерта Сета Франтсмана. Він нагадав, що Тель-Авів уже заявляв про свої розгромні перемоги над ХАМАСом, але щоразу це угруповання відновлювалося.

«У травні 2021 року ізраїльський прем'єр повідомив, що ХАМАС відкинутий на багато років назад. Він вірив, що авіаудари по «метрополітену» тунелів були ефективними. Але подальші події показали, що ХАМАС серйозно не постраждав і швидко наростив чисельність. У березні 2024-го влада знову заговорила про «демонтаж» 20 із 24 батальйонів ХАМАСу в секторі Газа. Вони малювали картину, на якій угруповання було майже переможено рік тому. Однак ХАМАС відтворив батальйони», – пише Сет Франтсман.

У секторі Газа залишаються понад 2 млн палестинців, серед яких ХАМАС завжди може набрати потрібну йому кількість бойовиків.

Штати запропонували розв'язати цю проблему розселенням мешканців анклаву, але Тель-Авів не має чіткого уявлення, як це зробити. Ізраїльські ЗМІ рясніють новинами про те, що Сомалі, Судан і Сирія можуть прийняти переселенців із Гази. Однак ці країни бідні й непривабливі, і палестинці їх відкинуть. Альтернативну пропозицію Єгипту перебудувати за $53 млрд сектор Газа підтримали арабські країни, але відкинув Ізраїль.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло