Авішай Коен: «Я вихований на джазових традиціях, а це означає, що я – вільний духом»
Спецпроєкт
Alfa jazz fest
Партнерський матеріал

Авішай Коен: «Я вихований на джазових традиціях, а це означає, що я – вільний духом»

Ізраїльський джазмен – про враження від Alfa Jazz Fest, увагу до власних культурних коренів і про музику, яка на нього вплинула найбільше

Авішай Коен: «Я вихований на джазових традиціях, а це означає, що я – вільний духом»
Фото Bernard RIE Fotographis / avishaicohen.com

Одним з хедлайнерів нинішнього Alfa Jazz Fest, який відбудеться у Львові з 23 до 27 червня, стане Авішай Коен – ізраїльський контрабасист, композитор і співак.

47-річний Коен народився і провів дитинство в Ізраїлі, у дев'ять років почав грати на фортепіано, а коли йому було 14, захопився бас-гітарою і джазом. У 22 роки, уже опанувавши контрабас, він переїхав до Нью-Йорка, а у 26 – почав грати із легендою американської джазової сцени Чіком Коріа.

У 2015 році у Коена вийшов альбом From Darkness. «Ми всі народжуємося з темряви, та водночас після темряви завжди настає світло, тож одне від одного не відокремити», – пояснює ідею платівки сам музикант. Останні декілька місяців він зі своїм новим колективом Avishai Cohen’s Jazz «Free» – з яким і приїде до Львова – працює над новим альбомом, реліз якого запланований на осінь. Напередодні візиту Коена до України Mind дізнався у музиканта, які спогади лишилися у нього від минулого виступу на Alfa Jazz Fest, чого слухачам чекати цього разу, що він прагне сказати у своїх піснях і за що він любить джаз.

– Ви вже були хедлайнером на Alfa Jazz Fest – у 2013 році. Які у вас спогади про це? У чому, на вашу думку, полягає унікальність українського фестивалю?

– У 2013 році ми чудово провели час. Я пам'ятаю Alfa Jazz Fest як дуже приємний фестиваль, з гарною сценою в красивому місті. Мені та моєму колективу – це був струнний проект – дуже сподобалося грати. Та і потім сейшен у дружньому клубі пройшов на добрій ноті, зі смачною їжею та енергійною аудиторію.

– Які у вас очікування від Alfa Jazz Fest 2017? Чи плануєте відвідати якийсь з концертів?

– У мене на фестивалі буде два виступи: один сольний, другий – з симфонічним оркестром INSO-Lviv, з молодим диригентом. Я чув про оркестр гарні відгуки, тож мені дуже приємно буде вийти з цими музикантами на сцену в Львові. Як бачите, я буду дуже зайнятий, тож не впевнений, чи встигну побувати на інших концертах фестивалю.

– У вас є пісні різними мовами, у тому числі на івриті та на ладіно – мові іспанських євреїв-сефардів. Про що вони? Чи є якийсь спільний контекст?

– Моя музика походить з різних куточків світу: Афро-Карибського регіону, Заходу, Близького Сходу. Та останнім часом мене приваблювали декілька ізраїльських народних пісень. Моя мати і музика, яку вона ставила мені з дитинства, завжди мали і мають зараз великий вплив на мене, тож мене приваблювала і східна, і західна музика. Моя батьківщина, походження, культурні корені завжди були частиною мене, вони оточують мене – і тому є частиною моєї музики. До того ж, думаю, з віком я краще розумію, як важливо зберігати традиційні пісні. Було б дуже сумно втратити і ці пісні, і мову ладіно.

– Чи дотримуєтеся ви якихось ритуалів перед виходом на сцену?

– Для мене важливо знайти час перед концертом і прогулятися містом, в якому я виступаю, щоб відчути локальну атмосферу.

– З чого варто починати слухати джаз і як полюбити цю музику?

– Що мені подобається в джазі, так це те, що він є відкритим для імпровізації й що в ньому поєднуються різні світові музичні напрямки. При цьому джаз досі відкритий для творення чогось нового. Я вихований на джазових традиціях, це означає, що я – вільний духом, я люблю свободу і вільну самореалізацію. Я відчуваю потребу в імпровізаціях і виходах за рамки, і джаз для мене – найвидатніша форма музичного мистецтва.

Авішай Коен: «Я вихований на джазових традиціях, а це означає, що я  –  вільний духом»
Фото Jarek Misiewicz / avishaicohen.com

Джаз – і музика загалом – це така форма мистецтва, яка поєднує людей, котрі в інший час можуть не мати нічого спільного. Найкращий спосіб почати слухати джаз – це просто почати слухати: різні групи, різних артистів, шукати те, що подобається саме вам, знаходити власний смак.


Варто почути

Які виконавці вплинули на Авішая Коена найсильніше

1. Йоганн Себастьян Бах.  «Я багато слухав Баха – і класичної музики взагалі, це одне з найбільших джерел натхнення для мене».

2. Стіві Вандер

3. Led Zeppelin

4. Чарльз Мінгус

5. Джако Пасторіус. «Коли я грав на бас-гітарі, він надихав мене найбільше».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло