Навіщо читати нову книгу Елізабет Гілберт «Велика Магія: творче життя за межами страху»

Навіщо читати нову книгу Елізабет Гілберт «Велика Магія: творче життя за межами страху»

І що потрібно зробити, аби знайти своє місце серед професій майбутнього

Этот материал также доступен на русском языке
Навіщо читати нову книгу Елізабет Гілберт «Велика Магія: творче життя за межами страху»
Фото aleksandraart.com

Сюжет. В епіграфі до книги Big Magic: Creative living beyond fear («Велика Магія: творчість без страху») автор відповідає на питання «Що таке креативність?» – «Це відношення між людиною і таїнством натхнення». Аби вибудувати партнерські відносини з натхненням, потрібно враховувати декілька умов і регулярно робити прості речі.

Потрібно мати мужність для того, щоб відкрити для себе і для інших свій талант. «Всесвіт вкладає в нас незвичайні скарби, а потім відходить в бік для того, щоб поспостерігати, чи зможемо ми їх виявити». Якщо ми скористаємося результатами дослідження Гілберт, то «домовимося» зі страхом, який є «сіамським близнюком творчого начала» і будемо здатні реалізовувати найбожевільніші проекти.

Щоб користуватися своїм правом жити творчим життям, необов'язково мати освіту, дозвіл або сертифікат. Крім того, нам зовсім не обов'язково бути «оригінальними», головне бути «автентичними». «Тиха простота щирості більше хвилює людей, ніж претензійні потуги на оригінальність». Як казав Оскар Уайльд: «Будь собою, інші ролі вже зайняті».

Ми маємо негайно реагувати на появу надихаючої ідеї. Вміти вчасно відрізнити поклик «своєї» ідеї завдяки радісному збудженню і припливу сил, який вона викликає, «укласти з нею офіційний контракт» і чесно робити свою частину роботи.

Нам обов'язково потрібно «завести роман» з процесом творчості. «Нехай ви можете провести наодинці з покликанням лише чверть години, не втрачайте їх. Вислизніть від усіх і окреслите план ферми, де ви будете розводити екологічно чисті гриби».

А ще необхідно вірити, що наша любов до творчості взаємна. Гілберт часто ставить перед своїми студентами, молодим письменниками-початківцями, два питання: «Ви любите власну справу?» і «Як ви думаєте, ваша улюблена справа любить вас у відповідь?». Проблема творчих людей у тому, що вони зазвичай піддаються помилковим стереотипам «культу Художника»: творчість пов'язана зі стражданням, муками, дивацтвами, алкоголізмом і злиднями, вона ненавидить нас і вимагає самознищення. Гілберт дотепно коментує цю помилку: «Якщо ви збираєтеся прожити життя, спираючись на безглузді фантазії, так чому б не вибрати корисне і конструктивне марення? Наприклад, таке: ця справа бажає бути реалізованою, причому наполягає, щоб це зробили саме ви!»

Варто пам'ятати, що «світ не повинен оплачувати наші мрії», світ навіть не повинен захоплюватися нами, і якою б не була думка оточуючих, ми зобов'язані наполегливо продовжувати робити свою справу для власного задоволення, купаючись в натхненні. Навіть тоді, коли життя надає нам «сендвіч з лайном» або коли нам здається, що для створення шедевра в нас під рукою нічого немає. Варто озирнутися навколо, знайти аркуш паперу, одну струну, одного однодумця – і рухатися вперед.

«Найважливіше зробити до кінця, ніж зробити добре». Дотримання цього правила важливо для перфекціоністів. Ми ніколи не побудуємо продуктивних відносин з нашим натхненням, якщо постійно чіплятимемося до результатів нашої праці, знаходитимемо вади і вимагатимемо відповідності неіснуючому ідеалу. В якійсь момент потрібно зуміти зупинитися, помилуватися і поставити крапку.

Видавництво: ТОВ Група Компаній «РИПОЛ класик»

Тираж: 3000 екземплярів

Зачем читать новую книгу Элизабет Гилберт «Большая Магия: творческая жизнь за пределами страха»
Елізабет Гілберт зі своєю книгою
Фото Elizabeth Gilbert / facebook

Бекграунд. У списку компетенцій, які скоро будуть потрібні ринку, «креативність» займає перші рядки. У січні 2017 року на Всесвітньому економічному форумі в Давосі були названі 10 професійних навичок, які будуть актуальні через п'ять років. Перші три з них:

«Комплексне багаторівневе рішення проблем» (Complex problem solving), здатність людини побачити суть проблеми і системно підійти до вирішення критичних ситуацій.

«Критичне мислення» (Critical thinking), здатність поставити під сумнів будь-яку інформацію, навіть власні переконання. Уміння руйнувати статус-кво за допомогою питання «Якщо все працює не так, як ми припускаємо?» і дати поштовх до нового витка розвитку.

«Креативність в найширшому сенсі» (Creativity), здатність бачити те, що ще не існує.

«Здатність до творчості – фірмовий знак нашого виду», – пише Елізабет Гілберт. Але що ми знаємо про цей процес? «Щось невідоме робить невідомо що». Більшість талановитих і геніальних людей не можуть усвідомлено пояснити, як саме відбувається процес творення нового, що на нього впливає і як з ним взаємодіяти максимально продуктивно.

Як розповідає Елізабет Гілберт у інтерв'ю журналу VOGUE, книга створена завдяки спілкуванню з читачами в соціальній мережі Facebook. Пару років, відповідаючи на питання про творчість, натхнення, про право вести «життя креативного людини», про мужність і впевненості в собі, вона виявила, що накопичила матеріал, який надихнув на створення «Великої Магії». «Нещодавно мене хтось запитав: «Зачекайте, я не розумію. Ви вірите в важку роботу або ви вірите в магію?». Моя відповідь була: «Так». Я не знаю, чому потрібно вибирати? Я думаю, що це помилкова подвійність. Я думаю, що для того, щоб бути продуктивним і щасливим художником, потрібно вірити і в те, і в інше».

Англійською мовою книга вийшла у вересні 2015 року у видавництві Bloomsbury Publishing PLC. У вересні 2016 року – у видавництві Riverhead Books.

Краще, звичайно, читати книгу в оригіналі, тоді ви повною мірою відчуєте всю багатогранність авторського стилю. Але і в перекладі шикарні приклади, зібрані автором у подорожах по всьому світу, та інтерв'ю з відомими людьми наповнюють дослідження цінними фактами і цікавими висновками.

Вам сподобається, якщо: ви цінуєте в літературі легкість і яскраві метафори. Вам подобається життєстверджуюча правда без «патоки» і зайвих страждань.

Вам не сподобається, якщо: вас дратує слово «магія» і ви хочете жорстко препарувати всю навколишню дійсність. Ви переконані в тому, що в науці немає місця емоціям, випадковим збігам і незрозумілим явищам.

Головна причина прочитати: книга надихає на щоденну копітку роботу з матеріалізації ваших неповторних ідей.


На таку ж тему:

Зачем читать новую книгу Элизабет Гилберт «Большая Магия: творческая жизнь за пределами страха»

«Потік. Психологія оптимального досвіду», Мігай Чиксентмігаї

Видавництво: Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля»

Американський вчений і психолог досліджував теми щастя і благополуччя сучасної людини і створив теорію «потоку» – специфічного стану глибокого занурення в роботу над якимось одним завданням. Творчість Мігая Чиксентмігаї включає декілька книг, що стали бестселерами, і понад сотню статей. Він є одним з найбільш цитованих сучасних психологів у світі. Купити книги Мігая Чиксентмігаї варто читачам, які цікавляться психологією як науковою дисципліною, а також людям, що прагнуть до життєвої гармонії і щастя.


Зачем читать новую книгу Элизабет Гилберт «Большая Магия: творческая жизнь за пределами страха»

«Взлом креатива. Как увидеть то, что не видят другие», Майкл Микалко

Видавництво: «Манн, Иванов и Фербер»

У цій книзі провідний експерт по креативності Майкл Микалко показує, як мислять творчі люди – і як ви можете використовувати їхні секрети, щоб мислити нестандартно і створювати нові ідеї.

Щоб написати цю книгу, Микалко досліджував історії понад сотні великих мислителів – від Леонардо да Вінчі до Пабло Пікассо – і адаптував їхні методи до сучасних реалій.

Дев'ять стратегій мислення, які сформулював і докладно описав автор, допоможуть вам у пошуку нових ідей і нестандартному вирішенні будь-яких проблем у бізнесі та житті.


Зачем читать новую книгу Элизабет Гилберт «Большая Магия: творческая жизнь за пределами страха»

«Гениальность на заказ: легкий способ поиска нестандартных решений и идей», Марк Леви

Видавництво: «Манн, Иванов и Фербер», «Эксмо»

Головний сенс книги в тому, що фрірайтинг (вільне письмо) допомагає вирішувати майже всі проблеми, що виникають у вашому житті. Більше не треба відчувати себе дурником, який розмовляє із дзеркалом. Потрібно лише писати. Таким чином, видно усі ваші гарні ідеї. І негарні теж.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті