Yellowjackets: «Ми граємо на Alfa Jazz Fest, тому що він один із небагатьох, де панує саме джаз, а не музика взагалі»
Спецпроєкт
Alfa jazz fest
Партнерський матеріал

Yellowjackets: «Ми граємо на Alfa Jazz Fest, тому що він один із небагатьох, де панує саме джаз, а не музика взагалі»

Американські джазмени — про те, що таке ф'южн і як він пов'язаний з комерційною музикою, а також про те, чому джаз важливіше відчувати, а не слухати

Yellowjackets: «Ми граємо на Alfa Jazz Fest, тому що він один із небагатьох, де панує саме джаз, а не музика взагалі»
Один із засновників Yellowjackets Рассел Ферранте під час виступу на Alfa Jazz Fest
Фото: Андрій Оліфіренко

Для наймолодшого з них – австралійського басиста-віртуоза Дена Елдерсона – джаз почався з батька-музиканта та його барабанів. У дитинстві Ден відтягнувся по повній і ще тоді зрозумів, що джаз – це ритм. Клавішник Рассел Ферранте також не пройшов повз ударні установки. Але вирішальним стало знайомство з творчістю Кіта Джаррета – саме це, врешті, зумовило професійний вибір Рассела. Легендарний кларнетист Боб Мінцер починав свій джаз найбільш цивільно із усіх – з музичної школи та захоплень друзів-меломанів. Усі троє сьогодні називаються Yellowjackets і являють собою один з найвизнаніших джазових гуртів Америки. На Alfa Jazz Fest вони приїхали виступити на другий день на сцені імені Едді Рознера.

Взагалі-то Yellowjackets – це квартет. Та на інтерв'ю прийшло тріо. Від спілкування з музикантами складається враження, що розмовляєш з яскравим міфічним драконом з трьома головами. Говорять вони, як грають – з чітко розставленими пріоритетами, усмішками на обличчях і неприховано любовю до своєї музики. Найчастіше її визначають як ф'южн. Що це таке і куди воно рухається – Mind намагався з’ясувати напередодні концерту Yellowjackets на головній сцені Alfa Jazz Fest.

На відміну від Америки, широка аудиторія шанувальників джазу в нас ще тільки формується. Ви відчуваєте це на концертах в Україні?

Боб Мінцер: Публіка в Україні дуже тепла, гостинна. Нам комфортно грати тут. Ні, нічого такого ми не відчуваємо.

Yellowjackets: «Ми граємо на Alfa Jazz Fest, тому що він один із небагатьох, де панує саме джаз, а не музика взагалі»
Легендарний кларнетист Боб Мінцер – під час виступу на сцені імені Едді Рознера на другий день Alfa Jazz Fest.
Фото: Андрій Оліфіренко

Спеціально для українських слухачів дайте, будь ласка, коротке визначення поняття «ф'южн».

Рассел Ферранте: Ф'южн – це музика. Уся музика взагалі. Все, що вона вбирає в себе, все, що здатна проявити. В нашому випадку це rnb, рок, електроніка та ще багато чого. Чітких стилістичних кордонів сьогодні не існує. Тож немає сенсу визначати ф'южн як окремий напрямок.

Щойно я бачила Авішая Коена. Ми можемо послухати його композиції і сказати, що він – ізраїльський музикант, який грає етно-джаз.

Боб Мінцер: Так, я згоден, можемо.

А про Yellowjackets можемо сказати, що їхня музика виникає на перехресті двох жанрів – електроф'южн та акустичного джазу. Тобто стилістичні кордони все ж таки існують?

Рассел Ферранте: Впливів та колориту ніхто не скасовував. У музики є обличчя, його формують смаки музиканта, країна походження, багато інших важливих факторів. Ми – американська група, і це також, мабуть, відчувається слухачами. Ми не повинні бути схожими одне на одного як брати. Краса в різноманітності. А з вашої точки зору, що таке ф'южн?

Музика, яка виникає в результаті взаємодій різноманітних традицій. З моєї точки зору, весь джаз – це ф'южн. До речі, чи можете ви визначити головні риси творчості Yellowjackets?

Рассел Ферранте: Це світлий джаз. Наша інтонація – це яскравість, позитив, емоційність. Ми намагаємось подарувати слухачеві натхненний стан, на який прагнемо перетворити різноманітні прояви життя.

А як ви ставитеся до визначення вашої музики як комерційної?

Боб Мінцер: Комерційною нерідко називають музику, яка подобається багатьом. А це не завжди так. Досить неприємне питання і сама тема взагалі.

Чи всі учасники вашого квартету такої думки?

Боб Мінцер: Так, ми єдиний організм. У нас немає лідера, ми на рівних позиціях, творчих та організаційних.

Рассел, ви – один з засновників групи. Боб – ви з нею граєте вже багато років. Ден, а ви прийшли до гурту два роки тому. Питання до вас. Чи все це правда? Я про рівні позиції. І що ви відчували, коли вам запропонували стати частиною такого досвідченого і визнаного колективу?

Ден Елдерсон: (сміється) Так, правда, я маю таке ж право голосу, як і Рассел з Бобом. Інше питання, що я не завжди ним користуюсь, іноді важливіше послухати, ніж сказати. Для мене велика честь грати в такому складі. Коли мені це запропонували, я відчув це як виклик, спрямований на себе. Я усвідомлював, що треба ще більше працювати, розвиватися як музикант. Співтворчість з такими людьми – це найкращий стимул. Працює на всі сто відсотків.

Yellowjackets: «Ми граємо на Alfa Jazz Fest, тому що він один із небагатьох, де панує саме джаз, а не музика взагалі»
Наймолодший учасник колективу Yellowjackets – австралійський басист-віртуоз Ден Елдерсон.
Фото: Андрій Оліфіренко

Рассел і Боб, а вам потрібно розвиватися? Чи вистачає досвіду та майстерності, що вже накопичені, і можна зі спокійною душею виховувати Дена?

Рассел Ферранте: Ми не зупиняємось у розвитку ні на мить. Як бачите, склад Yellowjackets постійно змінюється, ми граємо з різними музикантами, з різним досвідом і світоглядом. А це і є розвиток.

Для вас джаз – інтелектуальна музика?

Рассел Ферранте: Можна і так сказати. Якщо мати на увазі повне задоволення, слухачеві краще розуміти, що саме зараз в музиці відбувається, з якими темами іде взаємодія у музикантів.

Боб Мінцер: Але це не головне. Головне відбувається в серці, джаз потрібно відчувати. Вміння і бажати відчувати – це також розвиток, це дуже важливо.

Коли я спілкуюсь з вами, я зовсім не відчуває вашого віку. Це все вміння відчувати більш важливі речі і постійний розвиток?

Боб Мінцер: (сміється) Мабуть, так. Ми не стоїмо на місці, завжди кудись рухаємось як музиканти. Треба бути у формі, усвідомлювати, що відбувається у світі, встигати за ним. І грати свою музику.

Що саме спонукає вас приїздити до України на Alfa Jazz Fest? Адже вам доступні чи не всі джазові сцени світу.

Рассел Ферранте: Ми граємо на цьому фестивалі, тому що він один із небагатьох, де панує саме джаз, а не музика взагалі. Львів – миле місто з гарними майданчиками, теплою публікою. Alfa Jazz Fest – це високий рівень запрошених музикантів, завжди. І через це також ми тут граємо.

Yellowjackets: «Ми граємо на Alfa Jazz Fest, тому що він один із небагатьох, де панує саме джаз, а не музика взагалі»
Yellowjackets
Фото Михайло Волков для mind.ua

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті