Триматися коренів: чим запам'ятався другий день Alfa Jazz Fest
Партнерський матеріал

Триматися коренів: чим запам'ятався другий день Alfa Jazz Fest

Чому виступ Авішая Коена сміливо можна вважати новим етапом у розвитку вітчизняної джазової сцени

Триматися коренів: чим запам'ятався другий день Alfa Jazz Fest
Авішай Коен на головній сцені Alfa Jazz Fest 2017
Фото: Андрій Оліфіренко

Сьомий Alfa Jazz Fest 2017 триває у Львові з 23 до 27 червня. Автор Mind Лариса Даниленко у своїх щоденниках пояснює, чому на джазовий фестиваль варто їхати не лише за музикою, хоча і за нею теж, а головним чином – за атмосферою.

Alfa Jazz Fest: День другий

Джазове свято у Місті Лева продовжується. Мінлива погода не стала на заваді ні слухачам, ні виконавцям: публіка йде у відрив вже на саундчеках. Джаз гратимуть до пізньої ночі – після виступів може пощастити зустріти музикантів в неофіційній атмосфері в деяких пабах та барах міста. Долучайтеся! Слідкуйте за новинами Alfa Jazz тут: http://bit.ly/2s0y0mS

Posted by Mind UA on Saturday, 24 June 2017

У головної події вчорашнього дня Alfa Jazz Fest було цілком конкретне ім'я: Авішай Коен. Те, що його поява у Львові – подія надзвичайно важлива, стало зрозуміло вже зранку. До міста прибула нова партія приїжджих – колоритного вигляду, з валізами і кофрами для музичних інструментів. Атмосфера фестивалю така концентрована, що поживши навіть пару днів у режимі «ейфорія – пара годин сну – концерт – концерт – джем-сейшен – ейфорія», почуваєшся так, ніби тут і народився.

Львів поринув у джаз Світові зірки – ізраїльський джазмен Авішай Коен, американський гурт Yellowjackets, Inso-Lviv Orchestra з України та інші виконавці – запалюють на сценах Alfa Jazz Fest. Ми зібрали найкраще з другого дня фесту. Детальніше: http://bit.ly/2rQlUbA

Posted by Mind UA on Sunday, 25 June 2017

І з поблажливістю аборигена дивишся на новеньких: ніс – у буклеті з програмою, темп – алюр, що переходить у галоп, особливо ближче до вечора. Класичний маршрут через не ті парки у пошуку головної сцени. На третій годині садово-паркових експериментів розумієш дві речі: по-перше, джаз – музика спортивних людей, а по-друге, в Alfa Jazz Fest, взагалі-то, є мобільний додаток з детальним описом маршрутів.

Нарешті, той парк. Вечір. Білі крісла, надійний тент над головою, розкішна сцена з величезними екранами. Вчора – ще й парад вишиванок гостей фестивалю (у Львові як раз був День вишиванки). Якби це був конкурс, я би віддала головний приз Святославу Вакарчуку. Лідер ОЕ був одягнений в елегантну сорочку трендового синього відтінку і виглядав краще за Авішая Коена, що насправді не так уже й просто.

Журналісти обговорювали швидке зникнення Коена з прес-конференції – у нього, бачите, репетиція, і він не хоче з нами про це говорити. Відмахується від селфі. Не лишається на концерт Чіка Коріа, котрий його обожнює. Під час фесту не гуляє містом, оминає батаголюдні місця. На бекстейджі добиралися відчайдушні бліц-інтерв'ю з контрабасистом. Підтягнутий, зібраний у тугу струну і, як на джазмена, мегаспортивний, він чітко відповідав на питання і кидав яструбині погляди в бік задньої частини сцени.

Французький телеканал Mezzo та британське радіо Jazz готуються записувати виступ. Вимкнути телефони. Не знімати відео. Під час концерту із зали не виходити, VIP-ів також стосується. Ведучий вечора Олексій Коган, уже без вишиванки, був украй схвильований: зараз на сцену вийде джаз ХХІ століття. Це найважливіший концерт фестивалю – Авішай Коен та оркестр INSO-Львів, най-young and sexy оркестр у світі.

Триматися коренів: чим запам'ятався другий день Alfa Jazz Fest
Оркестр INSO-Lviv.
Фото: Андрій Оліфіренко

І вони вийшли. Спочатку оркестр, і справді ніби зібраний по модельних агенціях. А через три композиції – Коен, не менш фактурний. І почалося. Рефлексувати на тему, що саме це було, ми будемо ще довго і на різних рівнях. На сцені з контрабасом стояв джазмен майбутнього. Він зумів примусити працювати на себе двохтисячолітню історію Ізраїлю. А також і досвід джазу, молодого на цьому тлі. У нього вистачає наповненості, таланту та енергії робити з непідйомного в інших випадках бекграунду унікальну музику. Синтетичну, еклектичну, зі зрозумілим етнічним корінням і шаленим енергетичним зарядом. Це все ясно вже зараз.

«Great! Great orchestra!!» – вигукував контрабасист, виконуючи зі своїм інструментом небачені темпераментні танці. Оркестр ликував, публіка – ревіла під час кожної композиції. Часом здавалося, що зараз буде масовий нервовий зрив. Оркестр і справді був хороший – працювати в градусі Коена під силу небагатьом. До вчорашнього вечора я жодного разу не бачила диригента, котрий високо підстрибнув би від захоплення у фіналі джазової композиції.

Тисяча лайків піаністу. Фірмовий прояв Коена – влаштовувати веселе життя в імпровізації саме людині на клавішах. Провокація блискучого барабанного соло. Дуже складні мелодії із сотень елементів. Багатовекторне інтонування, глибокий мантровий вокал – речі, котрі повною мірою проявляються лише наживо, лише на сцені. Схід – справа тонка і непердбачувана. У музиці – теж. Класичні джазові стандарти також були – майже в якості відпочинку для вух слухачів.

Триматися коренів: чим запам'ятався другий день Alfa Jazz Fest
Фото Михайло Волков для mind.ua

П'ять композицій на біс. Класичні хіти Remembering, Seven Seas, Nu Nu промоклий наскрізь Коен грав уже без оркестру. Молоді треба було віддихатися. Я вслухувалася в соло контрабасу і знаходила підтвердження для своєї давньої здогадки. Коли Авішай грає свої композиції, у них завжди пульсує одна важлива тема. Пісенька про дерево, старовинна єврейська колискова. Він повертається до неї знову і знову, тримає на прицілі, не випускає з виду. Криптоніт, інформація, зашита у венах, голос найдревнішої крові на планеті Земля. Відповідь на питання про джерела сили та енергії. Щоб грати, він має триматися коренів.

А фінальною піснею стала Nature Boy з «Мулен Руж». І тут заплакали навіть старі рокери.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло