Прощавай, епохо: чим запам'яталася світові Монсеррат Кабальє

Прощавай, епохо: чим запам'яталася світові Монсеррат Кабальє

Злети й падіння великої оперної діви

Цей матеріал також доступний російською
Прощавай, епохо: чим запам'яталася світові Монсеррат Кабальє
Фото: DR

Сьогодні світ попрощався з Монсеррат Кабальє – оперної діви не стало 6 жовтня, а 8 жовтня її поховали на кладовищі Сан-Андреу в Барселоні. Церемонія, що розпочалася о 12:00 за місцевим часом, була відкритою для публіки, але із забороною на активну присутність преси та проведення телезйомки.

Разом із великою співачкою пішла ціла епоха у світовій опері. Її сопрано лунало на всіх континентах і всіх найпрестижніших підмостках світу. Оперна діва іспанського походження прожила непросте і довге життя – 85 років.

Прославилася, в першу чергу, як чудова виконавиця опер пізнього бельканто – Пуччіні, Белліні, Доніцетті – але при цьому була відома кожному, навіть тим, хто зроду-віку не бував у театрі. Варто лише вимовити слова «Барселона», «опера» – і кожен моментально згадував цю розкішну, немолоду і красиву жінку з хитромудрою зачіскою і багатим ошатним туалетом а-ля «летюча миша».

Вона виконала 80 партій, у її доробку близько 800 камерних творів. Усе її життя було пов'язане з рідною Барселоною, де дівчинкою Монсеррат вчилася співати в місцевій консерваторії при міському театрі Лісео.

Замолоду Кабальє співала в невеликих європейських театрах, а прославилася несподівано – вийшовши на заміну інший виконавиці в партії Лукреції Борджіа в опері Гаетано Доніцетті на сцені Карнегі-холу. На ранок вона прокинулася суперзіркою. Захоплення музичних критиків було повсюдним, а успіх – шаленим. Ім'я Монсеррат Кабальє миттєво «злетіло» вище Марії Каллас, Ренати Тебальді та Джоан Сазерленд.

Уже ставши знаменитою, співала із найзорянішими партнерами – Лучано Паваротті, Пласідо Домінго. У 31 рік вийшла заміж, народила сина Бернабе, названого на честь батька, і дочку Монсеррат, з якою багато виступала у спільних проектах вже у зрілі роки.

У 1965-му дебютувала в Метрополітен Опера і пропрацювала на його сцені 23 роки. Виступала і на інших сценах світового рівня – в Ковент Гардені, Ла Скала, тощо. Перераховувати її кращі партії – невдячна справа. Їх понад вісімдесят – усі, що йдуть в наших театрах постійно, як Маргарита у «Фаусті» Гуно, і такі, які на пострадянському просторі ніколи не виконувалися: Імоджене в опері Вінченцо Белліні «Пірат» і безліч інших.

Життя Монсеррат було сповнено не лише тріумфами. Десять років – з 1992 по 2002 – через хворобу вона не виходила на сцену. Лікувалася від раку, потім потрапила в автокатастрофу, отримавши кілька важких переломів, пересувалася в інвалідному візку, на милицях. Її спіткали і фінансові проблеми. Будучи громадянкою Андорри, співачка не сплачувала податки в Іспанії, де жила. Після заочного суду, що засудив її до сплати понад 250 000 євро і шести місяців ув'язнення, 82-річна Кабальє відбувала покарання умовно... Пізніше їй довелося платити і відсотки за прострочені борги.

Будучи позбавленою можливості виступати, не здавалася. Давала багато уроків, але сцена вабила. І вона знову почала гастролювати. Своє 85-річчя відсвяткувала в Києві, давши в квітні нинішнього року ювілейний концерт у столичному палаці «Україна». Загалом Монсеррат Кабальє співала оперні партії 50 років.

Усі без винятку музичні критики відзначали її голос неймовірної краси, чистий, величезного діапазону, рівного, оксамитового тембру в усіх регістрах. Чудова техніка виконання, інтонаційна точність, прекрасне почуття партнерського ансамблю – найсильніші сторони оперної суперзірки. Співачка – численний лауреат найпрестижнішої премії в області звукозапису Grammy.

Останнє телевізійне інтерв'ю Монсеррат Кабальє вийшло у світ за день до її смерті на іспанському каналі RTVЕ.

Не стало оперної діви в клініці її рідного міста – Барселони – 6 жовтня.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті