Перспективний ген: які професії виникають із розвитком генної інженерії

Перспективний ген: які професії виникають із розвитком генної інженерії

І чим саме в недалекому майбутньому займатимуться ці фахівці

Цей матеріал також доступний російською

Як ви ставитеся до суспільства із скоригованим генетичним кодом? Уявіть: немовлята ще в утробі матері отримують ідеальний набір генів і за замовчуванням врятовані від ймовірності спадкових хвороб. З подружнього життя зникають зради, а рівень злочинності – мінімальний. Звучить як початок антиутопічного роману, чи не так? Дещо з цього вже стає більш ніж реальним завдяки геноміці.

Отримати інформацію про власні гени до недавнього часу було вкрай складно і дорого. Геном людини вперше був повністю розшифрований 2003 року в рамках масштабного міжнародного проекту Human Genome Project. Вартість цього експерименту сягнула за $3 млрд. А вже  на початку 2015 року компанія Illumina, яка виробляє машини для секвенування (розшифровки послідовності зв'язків) ДНК, заявила, що ця процедура відтепер коштуватиме $1000.

Відповідно, з кожним роком у світі зростатиме  попит на фахівців, здатних не лише розшифровувати код ДНК, але і за необхідності коригувати його. Серед перспективних професій майбутнього у сфері геноміки можна визначити наступні:

Генетик. Займається дослідженням особливостей людини, які дістались їй у спадок від батьків для виявлення ризику передачі спадкових хвороб, розробляє методи профілактики та/або їх лікування. Допомагає майбутнім батькам спланувати стать дитини. Фахівець-генетик повинен мати профільну освіту в одному з напрямків, наприклад, біологія, біоінженерія, медична біофізика/біохімія.

Генетичний консультант. Проводить первинний генетичний аналіз. Консультує пацієнта в особливостях лікування генетичних хвороб, зокрема, підібрати індивідуальну програму харчування та ліків. Фахівець цього напрямку повинен мати профільну освіту в одному з напрямків: біохімія, біомедицина, мікробіологія, клітинна та молекулярна біологія.

IT-генетик. Займається програмуванням генетичного коду. Фахівець може вносити зміни як для покращення здоров’я пацієнта і боротьби з хворобами, так і для зовнішніх змін людини. «Дизайнер» геному повинен мати профільну освіту в одному з напрямків: медична біофізика/біохімія, мікробіологія, клітинна та молекулярна біологія, біотехнологія. А також розуміти основи машинного навчання.

Клінічний біоінформатик. Будує комп’ютерну модель хвороби. Систематизує та аналізує данні, які існують про те чи інше захворювання. Виявляє спільне та відмінне для прогнозування розвитку захворювань. Клінічний біоінформатик повинен мати як профільну медичну освіту, так і бути фахівцем в IT-галузі.

Біоетик. Покликаний регулювати питання коригування ДНК-коду задля унеможливлення «генетичних війн». Йєльский університет вже запустив программу навчання саме за такою спеціальністю.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло