НБУ попередив забудовників про збільшення фінансових ризиків

НБУ попередив забудовників про збільшення фінансових ризиків

Через надлишкову пропозицію житла та обмежений попит

НБУ попередив забудовників про збільшення фінансових ризиків
Фото Анна Наконечна для mind.kiev.ua

Збільшення обсягу житлового будівництва триватиме й надалі. Торік в Україні було видано 1514 дозволів на будівництво багатоквартирних будинків, що на 38% більше, ніж у 2015 році. Основну частину житла, збудованого за цими дозволами, повинні ввести в експлуатацію у 2017-2018 роках. Зростання кількості новобудов, обмежений попит і надлишкова пропозиція, яка поступово накопичується, загрожують підвищенням фінансових ризиків для забудовників.

Про це попереджають у розміщеному на веб-сайті звіті НБУ про фінансову стабільність.

«На ринку житлової нерухомості надалі зростає пропозиція. Однак попит обмежений, і вагомих факторів для його збільшення в короткостроковому періоді немає. Це формує надлишкову пропозицію, яка поступово накопичується. Обсяги кредитування занадто малі, щоб стимулювати попит та впливати на ціни. Надлишок нової пропозиції надалі тиснутиме на ціни та створюватиме ризики насамперед для забудовників, а сповільнення попиту може призвести до відтермінування введення об’єктів в експлуатацію. Пропозиція житла зростає», – підкреслено у звіті.

У І кварталі 2017 року збудовано вдвічі більше квартир, ніж у І кварталі 2016-го. За даними посередників, у середині травня 2017 року в Києві продавали квартири в 265 новобудовах порівняно з 230 у листопаді 2016 року.

Аналітики центробанку відмічають, що у багатьох регіонах в І кварталі пропозиція нового житла також значно зросла. За темпами приросту пропозиції у 2016 році лідирували Харківська, Волинська і Вінницька області.

Зазначимо, як результат дії Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення містобудівної діяльності, що набув чинності 12 червня, українські чиновники обіцяють багато позитивних змін. Це й спрощення процесу отримання дозволів у будівництві, перемогу над корупцією в галузі, припинення будівництва незаконних об'єктів і навіть поліпшення позицій України в рейтингу Doing Business та ін.

Щоб розібратися, що ж чекає будівельний ринок в найближчому майбутньому, Mind поговорив з президентом Ліги експертів України Світланою Бовсуновською.

Нагадаємо, Mind розповідав, чому Україні загрожує нова хвиля «Еліта-центрів».

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло