Reuters: чому Україна віддала Крим без бою

Reuters: чому Україна віддала Крим без бою

Спланована робота розвідки,занепад військових сил, політична криза в країні та прихильність жителів Криму до Росії стали основним причинами «легкої» анексії півострову

Reuters: чому Україна віддала Крим без бою
фото Shutterstock

Кар’єра Сергія Єлісєєва може багато прояснити в тому, чому Збройні сили України «здали» Крим майже без бою і чому зараз НАТО стверджує, що пильно стежить за спробами Росії підірвати військову лояльність серед країн – членів блоку в Східній Європі. Про це повідомляє Reuters.

Єлісєєв народився під Москвою, закінчив радянську військово-морську школу та  служив на російському тихоокеанському флоті. За кілька років до анексії Криму він проходив співбесіду із уповноваженою українською комісією, де на питання, що би він зробив у випадку війни між Росією та Україною, Єлісєєв відповів, що достроково пішов би на пенсію. Не дивлячись на таку відповідь, він отримав роботу у 2006 році.

Єлісєєв родом з Росії, але служив в Україні. Військові аналітики НАТО зараз впевнені, що Москва вважає людей з такими неоднозначними особистими зв’язками потенційно цінними.

У 2014 році Єлісєєв був першим заступником командира українського флоту, коли російські солдати у формі без розпізнавальних знаків спромоглись взяти під контроль українські кораблі та військові бази на півострові.

Замість того, щоб протистояти, Єлісєєв просто пішов, а потім отримав нову роботу – заступника начальника російського Балтійського флоту.

55-річний Єлісєєв не відповів на запит Reuters, що був переданий через Міністерство оборони Росії.

У Києві, однак, не мають жодних сумнівів щодо того, кому був вірним Єлісєєв: «Коли він присягав на вірність Україні, це були для нього лише порожні слова, він завжди був проросійським», – сказав Ігор Вороненко, чинний командуючий українським флотом, який колись служив разом з Єлісєєвим.

Російські солдати наприкінці лютого 2014 року фактично «заходили у відкриті двері» – Єлісєєв був лише одним із багатьох, як і майже всі українські сили в Криму, що не змогли протистояти нападу.

Росія приєднала Крим вже наступного місяця.

У той час Москва та її союзники в Криму експлуатували слабкі місця в українських військах, щоб підірвати їх боєготовність. Про це свідчить інформація, отримана в ході інтерв’ювання кореспондентами Reuetrs близько 10 осіб з обох сторін конфлікту.

Міністерство оборони Росії відмовляється надати звіти про події 2014 року.

Один з головнокомандувачів НАТО повідомив Reuters, що під час повторного розгортання тактики Альянсу у Криму російські спецслужби намагались вербувати етнічних росіян, що служать у військах сусідніх країн.

Говорячи на умовах анонімності, командувач сказав, що Альянс особливо уважно ставиться до ризику в країнах з великою кількістю етнічних росіян, зокрема країн Балтії.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг сказав, що довіряє арміям Естонії, Литви та Латвії. Проте він додав: «Ми завжди повинні бути пильними. Ми завжди повинні розвивати наші інструменти розвідки та бути в змозі побачити будь-які спроби підірвати лояльність наших сил».

Російські дії були не єдиною причиною кримських подій. Українські військові зазнали багаторічного нехтування, після того як був скинутий уряд – у Києві спостерігався «вакуум» у владі, та й багато жителів Криму відчували більшу спорідненість із Москвою 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло