Голова Верховної Ради підписав закон «Про освіту»
Документ вже у вівторок буде переданий в Адміністрацію президента України

Голова Верховної Ради України Андрій Парубій підписав прийнятий раніше парламентом закон «Про освіту». Закон передбачає, що повна середня освіта триватиме 12 років. Профільна середня освіта (старші класи школи) буде двох напрямків – загальноосвітньою і професійною. Мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова, але відповідно до освітньої програми можуть викладатися одна або кілька дисциплін двома і більше мовами.
Про це повідомляє Інтерфакс.
За словами спікера парламенту, відповідно до закону, викладання в українських школах буде вестися державною мовою, «як у всьому європейському просторі, як у всіх цивілізованих країнах». Він додав, що підписаний ним документ вже у вівторок буде переданий в Адміністрацію президента України, на підпис главі держави.
Закон передбачає, що повна середня освіта триватиме 12 років і складатися з початкової освіти тривалістю 4 роки, базової середньої освіти тривалістю 5 років, яке виходить в гімназії, і профільного середньої освіти тривалістю 3 роки, яке виходить в ліцеї або закладах професійної освіти. Навчання в школі діти можуть починати в 6 або 7 років (крім дітей з особливими освітніми потребами).
Результати навчання учнів після завершення кожного з рівнів освіти оцінюються шляхом державної підсумкової атестації, яка може здійснюватися у вигляді зовнішнього незалежного оцінювання і для учнів молодшої школи здійснюється тільки з метою моніторингу.
Профільна середня освіта (старші класи школи) може бути двох напрямків – загальноосвітньою і професійною. Загальноосвітня передбачає поглиблене вивчення деяких предметів з урахуванням потреб і здібностей учня. Професійна освіта передбачає велику орієнтованість учня на потреби ринку праці з урахуванням його здібностей.
Навчання учнів за програмами 12-річної школи для початкової освіти розпочинається 1 вересня 2018 року, для базової середньої освіти – 1 вересня 2022 року і для профільної середньої освіти – 1 вересня 2027 року.
Найбільший резонанс викликала стаття 7 цього закону, проти неї висловилися ряд країн, звідки походять національні меншини в Україні.
Закон визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова, але відповідно до освітньої програми можуть викладатися одна або кілька дисциплін двома і більше мовами – державною, англійською мовою, на інших офіційних мовах Європейського Союзу.
Верховна Рада доручила Кабміну забезпечити з 2018 по 2023 року поетапне збільшення мінімальної зарплати вчителя до 4-х прожиткових мінімумів для працездатних (на даний момент – 6736 грн).
Ухвалений парламентом закон передбачає можливість організації державно-приватного партнерства в сфері освіти на підставі договорів і може передбачати спільне фінансування установ освіти.
Крім того, передбачена добровільна сертифікація педагогів як зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педагога. За результатами сертифікації педагогічному працівнику видається відповідний сертифікат на 3 роки. Ті, хто пройшли сертифікацію, отримуватимуть щомісячну доплату в розмірі 20% посадового окладу на термін дії сертифіката пропорційно педагогічного навантаження.
Законопроект також пропонує забезпечити фінансування освіти з держбюджету, місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законом, в розмірі 7% ВВП.
Mind спільно з громадським об’єднанням «Інтерньюз-Україна» та за підтримки Посольства Фінляндії в Україні представляє спецпроект «Путівник з реформ». Ми будемо відстежувати поточний стан реформи, аналізувати ключові дії та їхню корисність, а також збирати думки експертів та бізнесу. Більше можна дізнатися у нашому матеріалі «Путівник з перетворень: реформа освіти».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].