Через глобальне потепління чверть планети може перетворитися на пустелю – вчені

Через глобальне потепління чверть планети може перетворитися на пустелю – вчені

Посуха стане загрозою для аграрної промисловості, якщо не вдасться стримати потепління до 1,5 градуса

Через глобальне потепління чверть планети може перетворитися на пустелю – вчені
IMDB Blade Runner 2049

Чверть поверхні земної кулі чекає посуха, якщо середній рівень температури підніметься більш ніж на 2 градуси Цельсія, прогнозує міжнародна група вчених. Відповідне дослідження опубліковано в журналі Nature Climate Change, повідомляє HighTech.

Вчені досліджували 27 різних кліматичних моделей майбутнього і визначили регіони, в яких настане посуха, коли глобальне потепління досягне 1,5 і 2 градуси Цельсія вище доіндустріального рівня. Вони дійшли висновку, що посуха вразить від 20 до 30% поверхні суші. При цьому більшість цих регіонів зможуть уникнути цього, якщо потепління вдасться стримати на рівні 1,5 градуса.

У найдокладнішому на сьогодні дослідженні посушливості, яке провели фахівці Університету науки і техніки Шеньчженя, Університету Східної Англії, Сеульського національного університету та інших вузів Швеції, США та Швейцарії, вказано, що тільки якщо людству вдасться стримати глобальне потепління в межах 1,5 градуса, планета зможе уникнути серйозних змін на 2/3 території Землі, зокрема посухи і лісових пожеж.

Через глобальне потепління чверть планети може перетворитися на пустелю – вчені
Shutterstock

«Посушливість – серйозна загроза, оскільки дуже впливає на сільське господарство, якість води і форми життя. Також вона може привести до посухи і лісових пожеж, як ті, що вразили Каліфорнію», – пояснює Чан-І Парк, автор наукового дослідження.

За інформацією The Guardian, посушливість вже підвищилася в XX столітті в Середземномор'ї, Південній Африці та на східному узбережжі Австралії, а напівпустельні регіони Мексики, Бразилії, Південної Африки та Австралії почали перетворюватися на пустелі. Зворотний процес відбувається в екваторіальних країнах і у високих широтах, де клімат стає більш вологим.

За інформацією вчених, наша планета розігрілася на 1 градус Цельсія більше, ніж у доіндустріальну епоху, а за 10 років цей показник може дійти до 1,5 градуса. До 2050 року, якщо не вжити рішучих заходів, температура Землі майже гарантовано підніметься на 2 градуси з початку промислової революції. Це загрожує пожежами, штормами, зменшенням чисельності тварин і обсягів прісної води, попереджають вчені.

Mind досліджував, на що готовий світ заради збереження клімату, і яким є місце України в цьому процесі.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло