mind
Кабмін підтримав встановлення відповідальності мажоритарія АТ за зловживання своїми правами
Спецпроект
Трансформації бізнесу

Кабмін підтримав встановлення відповідальності мажоритарія АТ за зловживання своїми правами

Також затверджено запровадження права довірчої власності й скасування пайового внеску в інфраструктуру населеного пункту

Кабмін підтримав встановлення відповідальності мажоритарія АТ за зловживання своїми правами
Фото: Shutterstock

Мінекономрозвитку (МЕРТ) у рамках роботи над спрощенням умов ведення бізнесу в Україні пропонує підсилити захист прав міноритаріїв акціонерного товариства  шляхом встановлення обмежень та відповідальності мажоритарія за зловживання своїми правами, а також запровадити право довірчої власності та скасувати пайовий внеску в розвиток інфраструктури населеного пункту.

Про це йдеться в повідомленні на сайті міністерства.

Як зазначається, ініційований МЕРТ відповідний законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання  інвестиційного клімату в Україні», що вже зареєстрований у Верховній Раді за № 6540, схвалив сьогодні Кабінет міністрів на черговому засіданні.

Так, нова редакція законопроекту, зокрема, передбачає відповідальність осіб із заінтересованістю та посадових осіб АТ за збитки, завдані правочинами, згода на які була надана мажоритарієм АТ або призначеними ним особами.

«У світовій практиці значна частина інвестицій здійснюється портфельними інвесторами, тобто інвесторами, які вкладають кошти в підприємства (зокрема, купуючи міноритарні пакети акцій) без наміру здійснювати управління підприємством або ж втручатися у його операційну діяльність. Перевагою портфельних інвестицій у акції є те, що вони можуть забезпечити підприємства надходженням коштів без збільшення заборгованості та необхідності сплати процентів з позикового капіталу», – йдеться у поясненні на сайті МЕРТ.

Водночас скасування пайового внеску в розвиток інфраструктури населеного пункту дозволить зняти істотні бар’єри для бізнес-діяльності. Крім того зазначається, що кошти, сплачені як внесок, не обов’язково йдуть на інфраструктуру, а оплата вартості приєднання до інженерних мереж сплачується замовниками окремо від пайового внеску.

Також у МЕРТ коментують запровадження права довірчої власності – нового механізму забезпечення виконання договірних зобов’язань. «Часто банки не хочуть кредитувати бізнес, бо бояться, що не зможуть стягнути застави, що справи застрягнуть в судах. Ми хочемо надати інструмент, який дозволить банкам почуватися спокійно. Це довірча власність, коли право власності на конкретний об’єкт зберігається за позикодавцем. Тобто об’єкт юридично належатиме банку, поки позичальник не сплатить весь кредит», – пояснює ініціативу перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов.

Крім того. законопроект пропонує встановити вимогу щодо наявності вищої спеціалізованої освіти в осіб, які розробляють містобудівну документацію, здійснюють архітектурне та інженерно-будівельне проектування, технагляд, експертизи, обстеження та інжинірингову діяльність у будівництві.

Водночас проектом запропоновані зміни до порядку присвоєння будівельної адреси об’єкту будівництва та адреси закінченого об'єкту. Так, документ дозволить інвестору не чекати присвоєння поштової адреси місцю, на якому буде розташований майбутній завод, а вказувати в документах кадастровий номер і координати GPS.

Нагадаємо, метою законопроекту є поліпшення інвестиційного клімату України за напрямами, обраними внаслідок комплексної оцінки відповідності законодавства України кращим світовим практикам, описаним Групою Світового банку у методології рейтингу Doing Business.

Як писав Mind, Україна в останньому рейтингу Doing Business піднялася на чотири сходинки проти минулого року і тепер знаходиться на 76-му місці.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті