«Українська біржа»: поширення санкції на українських суб’єктів господарювання суперечить принципам законності

«Українська біржа»: поширення санкції на українських суб’єктів господарювання суперечить принципам законності

Санкції щодо ПАТ «Московська біржа» є персональними і не можуть застосовуватися до українських суб’єктів господарювання

«Українська біржа»: поширення санкції на українських суб’єктів господарювання суперечить принципам законності
Фото: Stockworld

ПАТ «Українська Біржа» (УБ) висловила свою позицію щодо санкцій застосованих до ПАТ «Московська біржа ММВБ-РТС», які, зокрема, стосуються програмного забезпечення (ПЗ) зазначеної фінустанови, що використовує український фондовий майданчик.

«Припинення використання програмного забезпечення ПАТ «Українська біржа» призвело б до спричинення шкоди учасникам біржових торгів та їх клієнтам, серед яких значна кількість фізичних осіб (не суб’єктів господарювання), а також іноземних інвесторів (не українських суб’єктів господарювання) тому поширення санкції на українських суб’єктів господарювання суперечить принципам законності, відповідності мети та ефективності», – йдеться у повідомленні на сайті «Української Біржі».

Як вбачається з  норм Закону України «Про санкції»  санкція до ПАТ «Московська біржа» не може застосовуватися та поширюватися на українських суб’єктів господарювання, тому що є персональною санкцією, застосованою до конкретної іноземної юридичної особи.

Так, частиною другою статті 3 Закону України «Про санкції» визначено, що застосування санкцій ґрунтується на принципах законності, прозорості, об’єктивності, відповідності мети та ефективності.

Водночас, ПАТ «Українська біржа» та торговці цінними паперами, які є членами біржі, не є суб’єктами, до яких можуть застосовуватися санкції відповідно до Закону України «Про санкції», оскільки не є іноземними юридичними особами, юридичними особами, які знаходяться під контролем іноземної юридичної особи та не зазначені в Додатку 2 до рішенні Ради Національної безпеки і оборони України від 2 травня 2018 року.

Як зазначає УБ, санкції можуть застосовуватися з боку України по відношенню до іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб’єктів, які здійснюють терористичну діяльність.

Нагадаємо, ПЗ, яке використовує «Українська біржа» (УБ), потрапило до санкційного переліку Ради Національної безпеки і оборони (РНБО), через що біржа поки призупинила плани щодо запуску нових ф'ючерсних контрактів.

24 травня 2018 року на сайті Президента України Петра Порошенка оприлюднені  юридичні та фізичні особи, які потрапили до нового санкційного переліку РНБО, зокрема у ньому наведена «Московська біржа ММВБ-РТС».

Так, у випадку з «Московською біржею» режим санкцій, крім блокування активів і обмеження торгових операцій, передбачає також заборону передачі технологій і прав інтелектуальної власності, заборону українським компаніям використовувати у своїй діяльності електронні торгові системи «ПЗ Plaza» і «ПЗ Forts».

«Московська біржа» раніше володіла великими частками в 2 з 3 провідних українських фондових біржах – ПФТС і «Українська біржа», а програмне забезпечення (ПЗ) «МосБіржі» виступало основою для ПЗ УБ.

Крім того, також у четвер 24 травня 2018 року біржова рада «Української біржі» прийняла відставку її голови правління Олега Ткаченка, який очолював біржу з моменту її заснування.

Нагадаємо, санкційний перелік налічує 1748 фізичних осіб та 756 юридичних осіб, серед яких електронна платіжна система WebMoney.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло